Napary ziołowe, a może sałatka z mlecza? Naturalne sposoby na nerki

Nerki spełniają w organizmie wiele bardzo istotnych funkcji. Nie tylko oczysz­czają ustrój, lecz także wytwarzają związki mające ważne znacze­nie w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz w powstawaniu krwinek czerwonych. Jak sobie radzić naturalnymi sposobami z chorobami nerek?

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

W wyniku procesów przemiany materii w komórkach i tkankach całego ustroju powstają niepo­trzebne odpady, substancje tru­jące, które zakłócają normalny przebieg procesów życiowych całego organizmu. Te toksyczne produkty organizm usiłuje z siebie wydzielić przez skórę w postaci potu, przez nerki (mocz) oraz jelito (kał).

Zarówno procesy przyswajania, jak i wydalania odbywają się za pośrednictwem krwi. Największą rolę w procesie wydalniczym spełniają nerki. W ciągu doby przepływa nie ponad 1440 l krwi, a przesączeniu w ich kłębuszkach nerkowych ulega ok. 187 l tzw. moczu pierwotnego, który ulega wchłonięciu w kana­likach nerkowych niemal całko­wicie, gdyż wydalamy zaledwie 1-2 l tzw. moczu wtórnego na dobę.

Jednak nerki nie tylko oczysz­czają ustrój, ale też wytwarzają związki mające ważne znacze­nie w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi (renina, angio­tensyna II i prostaglandyny) oraz w powstawaniu krwinek czerwonych (erytropetyna). Poza tym to właśnie w tych narządach zachodzi proces przemiany naturalnej witami­ny D3 do aktywnego związku pokrewnego, będącego właści­wym czynnikiem regulującym gospodarkę wapniowo-fosfora­nową w naszym organizmie.

Choroby nerek zarówno o charakterze zapalnym, jak i zwyrodnieniowym powo­dują zakłócenie tych funkcji czynności, co ma istotne zna­czenie dla całego organizmu. Fitoterapia jest często stoso­wana w tych przypadkach i to z dużym powodzeniem, ponie­waż zioła działają moczopędnie, przeciwzapalnie, bakteriobój­czo, rozkurczowo, regenerująco na nabłonek i naczynia włosowa­te w obrębie układu moczowego oraz regulująco na prawidłowy skład wydalanego moczu.

Kuracja ojca Klimuszki na ostre zapalenie nerek

Przygotuj mieszan­kę ziołową. Weź po 50 g ziela nawło­ci, dziurawca, skrzypu polnego, fiołka trójbarwnego, rdestu pta­siego, kwiatów wiązówki, korze­ni pięciornika i wilżyny, kłączy perzu, znamion kukurydzy oraz liści brzozy. Wszystko dobrze wymieszaj. Kopiastą łyżkę stoło­wą ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj i zostaw na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej. Pij w pierwszym ty­godniu 2 razy dziennie po pół szklanki przed posiłkiem, a w następnych tygodniach 3 razy dziennie po pół szklanki.

Zapalenie kłębuszków nerkowych

W przypadku tego schorzenia francisz­kanin proponował nieco inną recepturę. Weź po 50 g liści mącznicy, pod­biału i brzozy, ziela serdecznika, dziurawca i rdestu ptasiego, kwiatów bzu czarnego, kwiato­stanów kocanki, kory wierzby i kaliny koralowej oraz kłączy perzu. Wszystko dobrze wymie­szaj. Kopiastą łyżkę stołową ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj i zostaw na 3 godz. Pij zgodnie ze schematem podanym powyżej1.

Podejście św. Hildegardy

Zdaniem przeory­szy z Bingen nerki stanowią centrum witalności i energii człowieka. Dlatego każda choroba tego organu skraca życie. Jako ważny narząd krążenia nerki ogrzewają krew i usuwają substancje trujące oraz niestrawione resztki pokar­mowe.

Przez nerki przepływa 0,75-1,21 krwi na 1 min, co daje ok. 1440 l na dobę, przy czym odpływająca krew jest o 0,1°C cie­plejsza niż przypływająca.

Nerki są zawieszone w podściółce tłuszczowej i mogą wędrować (wę­drujące nerki), jeśli brakuje tkanki tłuszczowej, co ma miejsce przede wszystkim u ludzi bardzo szczupłych.

Hildegarda opisuje naturalny zwią­zek między dolegliwościami nerek a osłabieniem żołądka i procesu trawienia. I podkreśla, że dlatego w przypadku każdej choroby nerek trzeba również uwzględnić żołądek i trawienie: „Nerki tworzą firma­ment i akumulator ciepła ludzkiego ciała i łączą lędźwie człowieka, tak jak uzbrojeni żołnierze bronią swego dowódcy. Dlatego występu­ją w parze, by tym silniej mogły trzymać w sobie ogień. […] Są otu­lone tłuszczem, aby nie poniosły szkody z powodu żadnego chłodu i by zachowały swą moc [...]. Jednak w samych nerkach znaj­dują się bardzo silne naczynia, które mocno je trzymają i dzięki którym oparcie znajduje także całe ludzkie ciało. Jeśli jednak czło­wiek odczuwa ból nerek, wtedy pochodzi to od słabości żołądka”.

Mniszka zdawała też sobie sprawę, że również oczy cierpią z powo­du osłabienia nerek. Co ciekawe, Związek między funkcjonowaniem nerek i oczu u człowieka udo­wodniono w 1950 r. U zdrowego człowieka nie wytwarza się mocz, jeśli zasłonimy mu oczy opaską.

Wino z piołunu

Chorym na nerki zalecała z tego powodu picie trunku z pio­łunu. Pisała tak: „Wino z piołunu stłumi w tobie chorobę nerek i melancholię, rozjaśni twoje oczy, wzmocni serce i nie dopu­ści do tego, by rozchorowały się płuca. Rozgrzewa żołądek, oczyszcza wnętrz­ności i przygotowuje dobre trawienie”.

Jego picie poprawia dotlenienie narządów. Ma to związek m.in. z za­wartością goryczki w roślinie oraz olejkami aromatycznymi gwarantują­cymi dobre ukrwienie żołądka i nerek.

40 ml soku z wiosennego pio­łunu wlej do 1 l wrzącego wina ze 150 g miodu. Natychmiast zdejmij z ognia, odcedź i jeszcze gorący wlej do sterylnych butelek. Od maja do paź­dziernika co drugi dzień pij kieliszek likierowy na czczo przed śniadaniem.

Maść ziołowa do masaży

20 g jeszcze zielo­nych i świeżych liści ruty zwy­czajnej i piołunu rozetrzyj na papkę i połączyć z 5 kroplami olejku różane­go oraz 50 g tłuszczu niedźwiedziego w celu uzyskania maści. 2-3 razy w ty­godniu masuj nią nerki rytmicznymi ruchami przez ok. 10-15 min przed palącym się drewnem. Najskuteczniejszy jest ogień ze spa­lania wiązu, który już sam w sobie ma pewne działanie uzdrawiające.

Ma­saż nerek pozwala skutecznie pozbyć się zwłaszcza wysokiego ciśnienia krwi. Nawet w nagłych przypadkach, gdy ciśnienie krwi wynosi ponad 220 mmHg, za jego pomocą można natychmiast je obniżyć. Do wylecze­nia potrzeba przynajmniej 10 masaży wykonywanych 2 razy w tygodniu2.

Zioła na białkomocz

Objaw ten może pojawiać się po dużym wysił­ku fizycznym lub zimnej kąpieli. Białkomocz patologiczny towarzy­szy wielu chorobom nerek zarówno uszkodzeniu ich kłębuszków, jak i kanalików. Zioła w tym przypadku działają pomocniczo.

Na tę przypa­dłość ojciec Sroka zaleca mieszankę składającą się z 50 g: ziela mącznicy, skrzypu i nawłoci, kwiatów bławat­ka i wrzosu, koszyczków rumianku, liści brzozy oraz kory wierzby. Zioła dobrze wymieszaj. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrząt­ku i naparzaj pod przykryciem 25-30 min. Następnie przecedź. Pij gorące 2 razy dziennie po jedzeniu.

Osobom cierpiącym na białko­mocz, zakonnik radził: „spożywaj tylko ciepłe pokarmy i płyny, jedz często kalafior posypany natką pie­truszki, pij co czwarty dzień przed południem odwar z pietruszki (lecz nie częściej), unikaj alkoholu oraz zimnych kąpieli i przeziębień”.

Ciążowe zapalenie nerek

To choroba wystę­pująca najczęściej drugiej połowie ciąży, spowodo­wana jest przypuszczalnie szkodli­wymi związkami wytwarzanymi w łożysku. Dobowa ilość moczu zmniejsza się, natomiast wzrasta ciśnienie krwi, zwłaszcza rozkur­czowe.

W skrajnych przypadkach mogą wystąpić znaczne obrzęki, a nawet drgawki. Leczenie jest trudne, ze względu na konieczność chronienia płodu przed szkodliwym działaniem wielu leków. Dlatego zioła odgrywają tu ważną rolę.

herbata ziołowa
Zmieszaj po 50 g ziela mącznicy, dziurawca i nawłoci, koszyczków rumianku, liści porzeczki czarnej i brzozy, owoców pietruszki oraz kora wierzby. Zioła zmieszaj. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku, przy­kryj i zostaw do zaparzenia przez 20-30 min. Następnie przecedź. Pij po ½ szklanki 2 razy dziennie.

Zalecenia praktyczne o. Grzegorza Sroki dla przy­szłych mam są następujące:

1. Spożywaj pokarmy łatwo strawne, unikaj tłuszczów zwierzęcych.
2. Jedz dużo surówek, uzupełniaj wi­taminy (w tabletkach i pokarmach).
3. Ogranicz używanie soli i ostrych przypraw.
4. Pij ciepłe mleko gotowa­ne i kwaśne wieczorem.
5. Likwiduj zaparcia.
6. Noś ciepłe obuwie i ubieraj się odpowiednio do pory roku, pa­miętając, że zimno szkodzi.
7. Zgłaszaj się na badania lekarskie3.

Pasek z borsuczego futra

To chyba jedno z najciekawszych zaleceń benedyktyn­ki. Św. Hildegarda była zdania, że dzięki użyciu borsucze­go futra lub zrobionego z niego paska dość szybko usuwa się ból, niezależnie od tego, czy chodzi o ból głowy, nerek, pleców, rwę kulszową czy postrzał2.

Receptura na odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ojciec Czesław Klimuszko wska­zywał, że wszyst­kie stany zapalne tych narządów są niebezpieczne dla ustroju, a zapalenie miedniczek może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, a nerki nawet do marskości.

Zgodnie z przepisem zakonnika odmierz po 50 g następujących ziół: liści borówki czernicy, podbia­łu i pokrzywy, ziela serdecznika, dziurawca oraz świetlika, strąków fasoli, kory wierzby, kłączy perzu i korzeni mniszka lekarskiego. Wszystko dobrze wymieszaj. Kopia­stą łyżkę stołową ziół zalej szklan­ką wrzątku, przykryj i zostaw na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej. Pij 3 razy dziennie po szklance, 20 min przed posiłkiem na ciepło1.

Mniszkowy detoks krwi i nerek

mniszek lekarski
Andrzej Żak w swojej książce przedstawia prostą oczyszczającą kurację. W porze kwitnienia zerwij 10 mleczy (to inna na­zwa mniszka lekarskiego). Oderwij kwia­tostany. Łodygi dokładnie umyj, osusz i posiekaj. Następnie powoli przeżuwając, zjedz je. Kuracja powinna trwać 14 dni. Mniszek jest bar­dzo skutecznym naturalnym lekiem oczyszczającym.

Pomocna pokrzywa

Jak pisze współczesny zielarz dr Hen­ryk Różański: „Wyciągi z podziemnych części pokrzywy zawierają inhibitory elastazy leukocytowej, cyklooksyge­nazy i 5-lipooksygenazy. Dzięki temu działają przeciwzapalnie. Stymulują limfocyty T, dzięki czemu podnoszą odporność organizmu. Wzmagają wydzielanie moczu i potu, żółci oraz ksenobioty­ków i szkodliwych produktów przemiany materii. Zmniejszą ból, obrzęk i stan zapalny chorego gruczołu krokowego. Preparaty z kłączy i korzeni pokrzywy regulu­ją przemianę materii, obniżają poziom cholestero­lu, lipidów i glukozy we krwi. Pobudzają krążenie krwi, poprawiają samopoczucie psychiczne. […]”, Co więcej, wodne wyciągi z pokrzy­wy zapobiegają kamicy moczowej.

Ze względu na swoje właściwości odtruwające, prze­ciwzapalne i regenerujące pokrzywa jest idealnym ziołem na wiosenny detoks. Jak podaje naukowiec: wskazania do jej stosowania to m.in. przerost gruczołu krokowego, przewlekłe choroby skóry, otyłość, cukrzy­ca, skąpomocz, kamica moczowa, stan zapalny układu moczowego, choroby włosów i paznokci, zatrucia, ku­racje odtruwające i odmładzające (regenerujące)5.

Bibliografia
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm s. 142-143
  • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 73-82
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 101-102
  • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 59
  • Dr Henryk Różański; „Medycyna dawna i współczesna nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…” https://rozanski.li/5405/klacza-pokrzywy-zwyczajnej-w-praktycznej-fitoterapii/
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny