Niepowikłane ostre zapalenie pęcherza moczowego jest najczęstszym problemem urologicznym u kobiet. O nawracającym schorzeniu mówimy, jeżeli choroba pojawia się częściej niż 3 razy w ciągu roku. Niektóre panie, tak jak Ty, doświadczają tego nawet co miesiąc.
Zapalenia pęcherza moczowego – przyczyny
Schorzenie związane jest ze stanem zapalnym błony śluzowej, wyściełającej pęcherz moczowy i cewkę moczową, wywołanym najczęściej infekcją bakteryjną lub rzadziej grzybiczą.
Ze względu na to, że u kobiet cewka moczowa jest krótsza niż u mężczyzn i jej ujście znajduje się blisko odbytu, panie są bardziej narażone na infekcje w tym obszarze1.
Za ok. 70% przypadków schorzenia odpowiada zakażenie bakterią E. coli, a spośród grzybów najczęściej mamy do czynienia z Candida albicans. Rzadziej przyczyną są drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój chorób przenoszonych drogą płciową, takie jak dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) i bakteria Chlamydia trachomatis, odpowiedzialna za rozwój chlamydiozy2.
Zapalenie pęcherza może być także spowodowane infekcją pasożytniczą. Jedna z najbardziej powszechnych, czyli owsica, wbrew powszechnej opinii nie jest jedynie problemem małych dzieci – bardzo często chorują także dorośli domownicy, u których objawy mogą być słabsze, a nawet nie pojawią się wcale.
Jedynym jej symptomem mogą być stany zapalne dróg rodnych i cewki moczowej, spowodowane żerowaniem samic pasożyta w okolicach sromu. Niestety robaki przenoszą także bakterie, które drogą wstępującą, przez cewkę moczową, mogą dostać się do pęcherza i spowodować w nim stan zapalny.
Innym pasożytem, bytującym w drogach moczowych i przyczyniającym się do stanów zapalnych pęcherza moczowego, jest rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową i wskutek wspólnego korzystania z ręczników lub gąbek oraz podczas kąpieli w wannie.
Charakterystyczne dla zakażenia rzęsistkiem jest to, że objawom typowym dla zapalenia pęcherza moczowego towarzyszą pieniste, białe lub zielonkawe upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu. U panów zaś obserwuje się zaczerwienienie ujścia cewki moczowej, śluzowy lub ropny wyciek z dróg moczowych i ból podczas ejakulacji3.
Jeżeli zaś stan zapalny pojawia się po powrocie z egzotycznych wakacji w południowej Azji, Ameryce Południowej, Afryce lub na Bliskim Wschodzie, winnym może być przywra z rodzaju Schistosoma, która złożyła jaja w błonie śluzowej pęcherza moczowego. Infekcja dróg moczowo-płciowych może w tym przypadku rozszerzyć się na jądra, najądrza i prostatę u panów oraz pochwę i okolice sromu u pań4.
Patogeny przedostają się do pęcherza, podążając od ujścia cewki moczowej. Zatem wszelkie stany zapalne dróg rodnych u kobiet, bakteryjne i grzybicze, mogą przenosić się także na pęcherz moczowy.
Źródłem zakażenia, niezależnie od płci, jest także kał, w którym bytują bakterie chorobotwórcze, zatem niezwykle ważne jest prawidłowe oczyszczanie okolic odbytu po wizycie w toalecie. Zakażeniom pęcherza moczowego sprzyja także nietrzymanie moczu i stolca. Utrzymująca się bowiem wilgoć w okolicach intymnych sprzyja namnażaniu bakterii.
Przyczyną stanów zapalnych pęcherza moczowego, zwłaszcza nawracających, bywają również częste i przygodne stosunki seksualne bez zabezpieczenia, podczas których do organizmu mogą przedostać się patogeny. Infekcje pęcherza to także częsty towarzysz ciąży i połogu. Zdarzają się one również podczas pobytu w szpitalu, zwłaszcza jeżeli pacjentowi zakładano cewnik5.
Zapalenie pęcherza moczowego – jakie są objawy?
Wśród objawów zapalenia pęcherza, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, dominuje uczucie ucisku, dyskomfortu i bólu w okolicach pęcherza moczowego.
Czasami ból rozlewa się na całe podbrzusze i promieniuje do krzyża. Chory odczuwa także częste parcie na pęcherz, a podczas oddawania moczu ból, pieczenie lub kłucie. Często po mikcji pozostaje uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Mocz może być mętny i podbarwiony krwią – czerwoną, jeśli pochodzi z podrażnionej cewki moczowej, lub brązową, jeżeli źródło krwawienia jest w pęcherzu.
Czasami mocz ma także nieprzyjemny zapach. U osób starszych objawem bywa nietrzymanie moczu, co jest często mylnie przypisywane osłabieniu mięśni dna miednicy, związanemu z wiekiem.
Choroba trwa zazwyczaj kilka dni i po zastosowaniu metod naturalnych lub podjęciu leczenia farmakologicznego objawy powinny stopniowo ulegać zmniejszeniu.
Jeżeli tak się nie dzieje lub, co gorsza, nasilają się i dołączają do nich osłabienie, złe samopoczucie, gorączka, ból pleców i trudności z oddaniem moczu, konieczna jest wizyta u lekarza – może to świadczyć o rozwijającym się odmiedniczkowym zapaleniu nerek, które poważnie zagraża zdrowiu i życiu, istnieje bowiem ryzyko rozwoju sepsy. Jest ono szczególnie wysokie u seniorów.
W jaki sposób diagnozować zapalenie pęcherza moczowego?
Diagnozę stawia się zazwyczaj na podstawie charakterystycznych objawów i wyników posiewu moczu. Ponadto należy wykonać badanie ogólne moczu, które informuje nas o tym, jak bardzo zaawansowany jest stan zapalny w pęcherzu moczowym.
Zazwyczaj przy ostrym zapaleniu pęcherza nie wykonuje się badań obrazowych, jeżeli jednak lekarz będzie podejrzewał kamicę moczową lub śródmiąższowe zapalenie pęcherza, może zalecić USG układu moczowego lub tomografię z podaniem środka cieniującego.
Badania te pomocne są także w uwidocznieniu zmian anatomicznych, nowotworów i stanów zapalnych sąsiadujących narządów. Panie mogą spodziewać się także skierowania na badanie ginekologiczne, którego celem jest wykluczenie zmian w układzie rodnym, które mogłyby przyczyniać się np. do zalegania moczu wskutek ucisku na pęcherz.
Zapalenie pęcherza zawsze wymaga leczenia. Zaniedbane może prowadzić nawet do zakażenia nerek. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu tygodnia, w niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie szczegółowej analizy moczu oraz odpowiednich posiewów z antybiogramem.
Wiele osób w pierwszej kolejności samodzielnie sięga po dostępną bez recepty furazydynę – lek bakteriostatyczny, czyli hamujący namnażanie bakterii w układzie moczowym, skuteczny wobec wielu szczepów, w tym tych, które najczęściej wywołują stan zapalny dróg moczowych. Często łączą także kurację furazydyną z naturalnymi metodami leczenia, co w wielu przypadkach okazuje się wystarczające do pokonania stanu zapalnego. Dopiero kiedy one zawiodą, lekarze przepisują środki bakteriobójcze lub antybiotyki.
Co można zrobić, aby złagodzić objawy i wspomóc leczenie zapalenia pęcherza?
- Udaj się do specjalisty Nawracające zapalenie pęcherza wymaga dokładnej diagnostyki. Może się bowiem okazać, że przyczynia się do niego nieprawidłowość anatomiczna, guz okolicznych tkanek (utrudniający odpływ moczu) albo obecność kamieni drażniących błonę śluzową pęcherza. U panów konieczna może okazać się wizyta u androloga, ponieważ powiększona prostata utrudnia oddawanie moczu i prowadzi do jego zalegania, a to sprzyja zapaleniom pęcherza. W takich przypadkach konieczne jest leczenie specjalistyczne, czasami operacyjne, które usunie bezpośrednią przyczynę problemów.
Leczeniu zapalenia pęcherza moczowego powinna towarzyszyć zmiana diety – warto, by znalazły się w niej świeże warzywa i owoce jako źródło naturalnych składników przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Warto z kolei zrezygnować z cukru, który stanowi pożywkę dla patogenów, a zwłaszcza grzybów Candida. Infekcjom pęcherza sprzyjać może także dieta obfitująca w konserwanty, barwniki, ostre przyprawy, kawę, herbatę, alkohol, soki owocowe, gazowane napoje oraz alergeny. Do zakażeń częściej dochodzi u osób spożywających pokarmy, na które mają nietolerancje pokarmowe.
- Dużo pij W przypadku niepowikłanego zapalenia pęcherza powinnaś pić dużo wody, by, mówiąc obrazowo, regularnie i często wypłukiwać z pęcherza patogeny, co utrudni im kolonizację błony śluzowej. Jeżeli przyczyną choroby jest obecność kryształów lub tzw. piasku, on również zostanie wypłukany. Jeśli jednak mamy do czynienia z przeszkodą (zmiany anatomiczne, kamień, nowotwór, przerost prostaty) utrudniającą odpływ moczu, zwiększenie ilości płynów należy omówić z lekarzem.
- Nie unikaj wizyty w toalecie Gdy tylko poczujesz parcie, idź do łazienki, nawet jeżeli to będzie tylko kilka przysłowiowych kropelek i pomimo tego, że oddawanie moczu sprawia ból. Powstrzymywanie się spowoduje zastój moczu i może utrudniać leczenie, wszak ważne jest regularne opróżnianie pęcherza i wypłukiwanie patogenów. Nawet jeśli nie odczuwasz parcia, w trakcie leczenia zapalenia pęcherza idź do toalety co 2-3 godz. i oddaj tyle moczu, ile zdołasz. Dobrze jest także, abyś robiła to po stosunku płciowym – w ten sposób usuniesz bakterie nagromadzone w ujściu cewki moczowej i przedsionku pochwy, które drogą wstępującą mogłyby przedostać się do pęcherza moczowego2.
Bakterie odpowiedzialne za stany zapalne pęcherza moczowego nie lubią środowiska kwaśnego. Z tego powodu mocz ma naturalnie odczyn kwaśny, dopiero obecność patogenów zmienia go w kierunku zasadowego – w ten sposób bakterie chorobotwórcze tworzą sobie środowisko korzystne do rozwoju. Zakwaszenie moczu hamuje zatem ich namnażanie. Doskonale sprawdza się tu witamina C, której źródłem są cytrusy, owoce jagodowe, porzeczka czerwona i czarna, kiwi, warzywa kapustne, nać pietruszki i szczypior. Wysoką zawartością witaminy C mogą poszczycić się także owoc dzikiej róży i żurawina, dlatego ekstrakty z nich polecane są chorym na zapalenie pęcherza moczowego i dostępne w formie suplementów, syropów lub tabletek. Nie tylko zakwaszają one mocz i dzięki temu hamują namnażanie bakterii i grzybów, ale korzystnie wpływają także na funkcjonowanie błony śluzowej dróg moczowych i działają moczopędnie, co pozwala na wypłukanie patogenów. Z tego powodu stosuje się je także w profilaktyce zapaleń pęcherza moczowego i innych chorób dróg moczowych5.
- Dbaj o higienę W profilaktyce zapalenia pęcherza moczowego i leczeniu niezwykle ważną rolę odgrywa higiena. Jest ona szczególnie ważna u kobiet, u których drogi moczowo-płciowe, zwłaszcza ujście cewki moczowej, są anatomicznie blisko odbytu. Warto przypomnieć zatem podstawy: podcieraj się od przodu ku tyłowi, aby uniknąć przeniesienia cząstek kału w okolice ujścia cewki, a jeżeli masz bidet, korzystaj z niego i myj okolice intymne po każdorazowym skorzystaniu z toalety. Jednak używaj do tego naturalnych i delikatnych detergentów, by nie podrażniać błon śluzowych i nie niszczyć naturalnej bariery ochronnej, jaką tworzy śluz i mikrobiota narządów rodnych. Przynajmniej na czas leczenia zrezygnuj ze wszystkiego, co może być potencjalnym źródłem zakażenia i działać drażniąco na śluzówkę dróg moczowo-płciowych, w tym ze stosowania kapturków menstruacyjnych, krążków dopochwowych, dopochwowych środków plemnikobójczych, żeli intymnych i wibratorów. Zrezygnuj także z długich kąpieli z dodatkiem olejków lub środków pianotwórczych.
- Zanurz się w wodzie Łagodną postać zapalenia pęcherza można leczyć samodzielnie, dodając do wieczornej kąpieli w wannie liście szałwii lub kwiaty rumianku. Wystarczy kwadrans relaksu w ciepłej wodzie bez żadnych kosmetyków ani mydeł. Dzięki temu skóra będzie mogła lepiej wchłonąć wartościowe składniki ziół. Wystarczy saszetkę liści szałwii lub kwiatów rumianku (dostępnych w sklepach zielarskich) zalać litrem wrzącej wody z czajnika, odstawić pod przykryciem na 20 min i dodać do kąpieli.
- Sięgnij po D-mannozę Zawierające ją suplementy działają profilaktycznie, wspomagają leczenie zapalenia pęcherza moczowego i zapobiegają nawrotom choroby. D-mannoza uniemożliwia bowiem bakteriom E. coli przylgnięcie do błony śluzowej pęcherza moczowego i dróg moczowych, co zapobiega zakażeniu, a same bakterie zostają wydalone wraz z moczem. Badania dowodzą, że stosowanie tego naturalnego cukru jest równie skuteczne w niektórych przypadkach, co antybiotykoterapia7.
- Zastosuj probiotyki Ponieważ do zakażenia pęcherza moczowego u kobiet dochodzi często na skutek migracji patogenów z pochwy, warto zadbać o to, by nie mogły się w niej namnażać. Tu z pomocą przychodzi nam mikrobiota. Bakterie tworzące mikrobiom pochwy czynią jej środowisko kwaśnym, co zapobiega namnażaniu chorobotwórczych bakterii i grzybów, a przez to także zakażeniom układu moczowego.
- Niestety wiele czynników może zaburzać równowagę mikrobiologiczną pochwy. Wśród najczęstszych wymienia się współżycie z wieloma partnerami, stosowanie żeli dopochwowych i korzystanie z zabawek erotycznych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych także negatywnie odbija się na mikrobiomie pochwy. Zmiany hormonalne w organizmie kobiety w okresie menopauzy również niekorzystnie wpływają na funkcje nabłonków dróg moczowo-płciowych i mikrobiotę pochwy. Pomocne są tu probiotyki dopochwowe, zawierające wyselekcjonowane szczepy pałeczek kwasu mlekowego, często z dodatkiem zakwaszającej środowisko pochwy witaminy C i inuliny, która stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii.
- Żurawina Dane dotyczące stosowania wyciągów żurawinowych są niejednoznaczne (najprawdopodobniej z powodu nieodpowiedniej standaryzacji aktywności składników soku w preparatach), jakkolwiek wydaje się, że mogą one zmniejszyć częstość występowania nawrotów objawowego zakażenia układu moczowego po okresie stosowania nie krótszym niż 6 miesięcy10. Zawarte w owocach żurawiny proantocyjany są nie tylko silnym antyoksydantem, ale także utrudniają bakteriom przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych i nie pozwalają się im namnażać (szczególnie E. coli). Z kolei kwas hipurowy wykazuje działanie bakteriostatyczne, czyli hamuje rozmnażanie się bakterii, a wysoka zawartości witaminy C oraz flawonoidów wzmacnia odporność całego organizmu na infekcje.
- Infect Dis Clin North Am 2014; 28: 1; Vital Health Stat 13 2011; 169: 1-38
- Interna Szczeklika 2021, Wyd. Medycyna Praktyczna, 2021.
- Clin Infect Dis. 2022 Apr 13;74(Suppl 2):S152-S161.
- Infez Med. 2005 Dec;13(4):259-64.
- Am Fam Physician. 2011 Oct 1;84(7):771-6
- Lekarz POZ 2020; 3:185-95
- World J Urol. 2014 Feb;32(1):79-84
- Cureus. 2021 Oct 17;13(10):e18843
- Clin Infect Dis 2011; 52: 1212-7
- Arch Intern Med 2012; 172:988-96; JAMA 1994; 271:751-4