Kamica nerkowa - przyczyny, objawy i leczenie
W przebiegu kamicy nierozpuszczalne kryształki lub osady z tendencją do zlepiania się i tworzenia złogów (zwanych kamieniami) gromadzą się w nerce, drogach moczowych lub pęcherzu moczowym. Złogi te najczęściej zbudowane są z krystalicznych minerałów powiązanych białkowym rusztowaniem.
W 70- 80% tworzą je sole wapnia (w których skład wchodzi zazwyczaj szczawian wapnia), w 5-10% kwas moczowy, a w kolejnych 5-10% – fosforany amonowo-magnezowe, choć zdarza się, że powstają również kamienie mieszane. Choroba może rozwinąć się też w innych miejscach, stąd wyróżniamy kamicę nerkową (moczową), żółciową, trzustkową i ślinianek.
Kamica nerkowa należy do najczęstszych dolegliwości układu moczowego, dotykając głównie mężczyzn w wieku 20-40 lat1.
Ponadto badania wskazują, że kamica ma tendencję do nawrotów. Według niektórych obserwacji 25% pacjentów, u których powstał pierwszy złóg, w ciągu najbliższych 10 lat może spodziewać się wytworzenia kolejnego, choć wysoka nawrotowość dotyczy zaledwie co dziesiątej osoby3. Inni badacze wskazują, że – zgodnie z obserwacją pacjentów z epizodem kolki nerkowej – w ciągu 10 lat ponad 50%, a po 20 latach nawet 75% cierpi na nawrót choroby4.
Jeśli złogi te mają sprzyjające warunki, do których zaliczyć można zagęszczenie moczu i spowolnienie jego przepływu, ulegają one krystalizacji i nawarstwianiu, przez co rosną ich rozmiary. Powstawaniu złogów sprzyja również niedobór substancji chroniących układ moczowy przed ich wytrącaniem. Należą do nich m.in. białka produkowane przez komórki cewek nerkowych, pirofosforany, cytryniany i kationy magnezu, siarczany chondroityny i heparanu czy kwas hialuronowy5.
Dość duża nawrotowość sugeruje również, że powstawaniu złogów muszą sprzyjać predyspozycje wynikające z zaburzeń metabolicznych, trybu życia lub tendencji genetycznych. Jednak kwestia dziedziczności jest najbardziej wątpliwa. Co prawda u części pacjentów obserwuje się dodatni wywiad rodzinny i udało się zlokalizować geny odpowiedzialne za te predyspozycje6, ale szacuje się, że genetyczne podłoże kamicy nerkowej jest sporadyczne. Zdecydowanie ważniejsze okazują się czynniki środowiskowe i tryb życia, a przede wszystkim dieta.
Ryzyko kamicy u osoby ważącej 100 kg w przypadku mężczyzn jest o 44% większe niż u osoby ważącej mniej niż 68 kg, a wśród kobiet – nawet o 90% wyższe7. Ponadto u pacjentów otyłych częściej dochodzi do defektów w produkcji amoniaku, a upośledzenie wydalania kwasów przez nerki sprzyja powstawaniu kamieni wapniowych8. Dlatego właśnie odpowiednia dieta prowadząca do utrzymania masy ciała lub redukcji nadmiernych kilogramów stanowi główny element łagodzenia objawów i zapobiegania nawrotom kamicy nerkowej.
Nawodnienie organizmu redukuje częstość nawrotów kamicy nerkowej
Badania wykazują, że zwiększenie ilości wypijanych płynów redukuje częstość nawrotów kamicy nerkowej nawet o 55%9. Po 8-letniej obserwacji okazało się, że osoby przyjmujące codziennie 2,7 l płynów wykazywały o 32% niższe ryzyko zachorowania w porównaniu do pacjentów pijących mniej niż 1,4 l płynów na dobę10. Wydaje się, że odpowiednia podaż płynów oraz idące za nią rozcieńczenie moczu to najskuteczniejsza metoda zapobiegania gromadzeniu się złogów w układzie moczowym. Odpowiednia ilość wody w tkankach pozwala zachować stałe stężenie elektrolitów we krwi, prawidłowe krążenie płynów ustrojowych, transport składników pokarmowych oraz przebieg trawienia i wydalania. Dlatego osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny codziennie wypijać nawet 4-5 l płynów, a na pewno nie mniej niż 2 l.
Zalecane zioła w kamicy nerkowej
Skrzyp polny
Spośród ziół stosowanych w chorobach układu moczowego na pierwszy plan wysuwa się skrzyp polny. Obecne w nim flawonoidy i fenolokwasy działają moczopędnie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki wzmożonemu wydalaniu moczu z organizmu usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii, co zapobiega tworzeniu się złogów. Ponieważ działanie skrzypu polnego nie jest zbyt silne, jego stosowanie nie prowadzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej, a jedynie do oczyszczenia i przepłukania dróg moczowych i nerek13. W infekcjach dróg moczowych, kamicy nerek i pęcherza moczowego, zmniejszonym wydalaniu moczu oraz usuwaniu złogów z dróg moczowych stosuje się przede wszystkim napar z ziela skrzypu. Osoby cierpiące na niewydolność nerek lub choroby sercowo-naczyniowe przed zastosowaniem ziela skrzypu powinny skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym naturopatą.
Liść brzozy
Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z liści brzozy regulują przemianę materii, działają odtruwająco i zapobiegają kamicy nerkowej. Z kolei świeży sok z liści zebranych wiosną pobudza pracę kłębków nerkowych i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii (w tym jonów sodowych i chlorkowych), poprawiając zdolność filtracyjną nerek, pobudzając wydalanie moczu i zapobiegając tworzeniu się kamieni. Długotrwałe przyjmowanie wyciągów może nawet powodować rozkruszanie złogów moczanowych.
W jednym z badań sprawdzono, czy liście brzozy rzeczywiście skutecznie wzmagają diurezę (proces wydalania moczu). Ponad 1 000 pacjentów podzielono na 4 grupy w zależności od choroby układu moczowego, na którą cierpieli. Okazało się, że przyjmowanie suchego wyciągu z liści brzozy w grupie pacjentów ze stanem zapalnym i infekcją dróg moczowych zmniejszało ich dolegliwości o 78%, a w pozostałych grupach o 65%15. Również napary i odwary z liści brzozy wzmacniają diurezę.
Co jeść przy kamicy?
Prawidłowa dieta w kamicy nerkowej to nie tylko odpowiedni dobór ilości i jakości spożywanych płynów. Do istotnych modyfikacji należy również ograniczenie w diecie mięsa, cukrów prostych16 i jonów sodu.
Zarówno obniżenie dziennego spożycia białka do ok. 0,8-1 g/kg masy ciała, jak i ograniczenie przyjmowanego jodu do 1000 mmol (co odpowiada ok. 6 g soli kuchennej) pozwala ograniczyć zwiększone wydalanie wapnia wraz z moczem i jednocześnie zwiększyć wydalanie cytrynianów17. Dodatkowo redukcja porcji mięsa ogranicza zakwaszenie moczu.
Które napoje pomagają, a które szkodzą?
- Zielona herbata Jeżeli masz kamienie szczawianowo-wapniowe, nie pij naparu z liści tej rośliny, gdyż jest ona bogata w szczawiany. Jednak przy pozostałych złogach delektuj się nią, bowiem japońscy uczeni wykazali jej antylitogenne, przeciwmiażdżycowe i przeciwutleniające działanie18. Jak przypuszczają akademicy, ochronne działanie zielonej herbaty jest najprawdopodobniej spowodowane obecnością polifenoli i katechin (EGCG i GGC)19.
- Soki W licznych badaniach sprawdzano, czy soki, które zawierają przecież znaczne ilości witamin, potasu i magnezu, zapobiegają krystalizacji złogów w układzie moczowym. Okazuje się, że w większości nie wykazują takich właściwości. Soki pomidorowy, jabłkowy, śliwkowy i z czarnej porzeczki nie zmniejszają w istotny sposób ryzyka kamicy nerkowej20. Co więcej, wypijanie przez mężczyzn powyżej 40. r.ż. szklanki soku jabłkowego dziennie zwiększa ryzyko kamicy o 35%, a w przypadku soku grejpfrutowego – o 37%21.
Niektóre badania wykazały, że korzystny wpływ może mieć picie soku pomarańczowego22, ale wyniki poszczególnych analiz nie są w tej kwestii jednoznaczne.
- Piwo Korzystny wpływ piwa na pracę nerek i układu moczowego wynika najprawdopodobniej z faktu, że ten napój alkoholowy ułatwia filtrowanie moczu. W jednym z badań wykazano, że wypijanie go w ilości 240 mln dziennie zmniejsza ryzyko kamicy u kobiet o 12%, a u mężczyzn o 21%24. Inna 5-letnia analiza, w której badano zależność między jadłospisem a prawdopodobieństwem wystąpienia kamieni nerkowych u ponad 27 tys. fińskich, palących tytoń mężczyzn w wieku 50- 69 lat, wskazała natomiast, że 500 ml piwa dziennie redukowało to ryzyko o 40%25.
Jakie zioła są pomocne przy leczeniu kamicy nerkowej?
- Bazylia (Ocimum basilicum ) Hinduscy uczeni zauważyli, że w wielu starożytnych systemach to aromatyczne zioło stosuje się jako środek leczniczy w kamicy nerkowej. Dzieje się tak, bo zawiera ono kwas octowy, który pomaga rozbijać kamienie nerkowe i zmniejszać ból. Jak dowodzą badacze, sok z bazylii zawiera przeciwutleniacze i środki przeciwzapalne, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia nerek. Możesz wycisnąć sok ze świeżej bazylii lub dodać jej listki do smoothie. Pij takie napoje nie dłużej niż 6 tygodni na raz. Warto przy tym wspomnieć, że ekstrakt wodnoalkoholowy z całej rośliny w dawkach 100, 300 i 500 mg/kg wykazały zależne od dawki obniżenie podwyższonego poziomu mocznika we krwi i kreatyniny w surowicy. Odkrycia te sugerują, że ekstrakt etanolowy z Ocimum basilicum ma wyraźne działanie nefroprotekcyjne16.
- Cytryna zwyczajna (Citrusli mon) Możesz dodawać do wody świeżo wyciśnięty sok z tego cytrusa, tak często, jak chcesz. Zawiera on cytrynian, który zapobiega tworzeniu się kamieni wapniowych. Cytrynian może również rozbijać małe kamienie, ułatwiając ich wypłukanie z dróg moczowych. Niestety, na razie potwierdzają to jedynie prowadzone w Maroku badania na szczurach26.
- Mazur indyjski (Rubiacordifolia ) Badania fitochemiczne wykazały, że marzanka (bo tak też bywa nazywana) jest skuteczna w leczeniu różnych chorób nerek i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Wodnoalkoholowy ekstrakt z korzeni mazura indyjskiego skutecznie zapobiegał hiperoksalurii i hipocytraturii, blokując odkładanie się kryształów szczawianu wapnia poprzez przywracanie poziomu magnezu, który przy okazji przeciwdziała wystąpieniu białkomoczu27.
- Fasola indyjska (Dolichos biflorus ) Jej nasiona są uznawane w ajurwedzie za wymiatające wolne rodniki i nefroprotekcyjne. Zawdzięczają to obecności w nasionach kwercetyny, alkaloidów, fitosteroli (takich jak β-sitosterol), saponin oraz glukozydów. Różne ekstrakty z nasion, w tym wodne, chloroformowe i benzenowe, rozpuściły kamienie szczawianu wapnia w eksperymentalnych modelach kamieni nerkowych. Ekstrakt wodny wykazywał największą skuteczność28. Natomiast podawanie pacjentom z kamieniami szczawianowo-wapniowymi zmniejszyło nawroty choroby i dało lepszy wynik niż standardowo zalecany cytrynian potasu29.
Ważne suplementy na kamicę nerkową
- Magnez Dieta bogata w magnez redukuje ryzyko kamicy nerkowej o 29-48%, a zawierająca znaczne ilości potasu – o ok. 46%. Choć mechanizm, dzięki któremu magnez pomaga zapobiegać chorobie, nie jest do końca znany, badania sugerują, że suplementacja tym pierwiastkiem może powodować jednocześnie zmniejszenie wchłaniania szczawianów i zwiększenie ich wydalania31. Magnez znajdziemy przede wszystkim w gorzkiej czekoladzie i kakao, awokado, pestkach dyni, nasionach słonecznika i bananach. Zalecana dzienna dawka magnezu wynosi u kobiet 265 mg, a u mężczyzn 350 mg.
- Potas Z kolei zmniejszenie podaży potasu w diecie przyczynia się do nadmiernego wydalania wapnia, czyli wzrostu ryzyka kamicy32. Zalecana dzienna dawka potasu to 2-3 g. Najbogatszymi źródłami tego pierwiastka są suszone morele i figi, słodkie ziemniaki (bataty), banany, awokado czy kasza gryczana.
Warto również pamiętać, że działanie tych pierwiastków jest od siebie zależne: zbyt małe stężenie potasu w surowicy powoduje upośledzenie wchłaniania magnezu w organizmie. Z kolei nadmierne spożywanie magnezu może nasilać wydalanie wapnia z organizmu
- Wapń Powszechnym zaleceniem lekarzy dla pacjentów z kamicą nerkową jest ograniczanie w diecie wapnia, którego nadmiar ma sprzyjać nawrotom choroby. Jednak już 20 lat temu wyniki badań prospektywnych nad wpływem wapnia pokarmowego na tworzenie się kamieni w układzie moczowym mężczyzn niespodziewanie pokazały, że ryzyko powstania kamicy nerkowej jest mniejsze u osób stosujących dietę bogatą w ten pierwiastek33. Również w przypadku kobiet stwierdzono, że duże spożycie wapnia w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, ale już przyjmowanie doustnych preparatów wapnia w ilości do 100 mg na dzień sprzyja rozwojowi tej choroby, zwiększając jej ryzyko o 20%34.
Analizując te wyniki, eksperci wyjaśniali, że szczawiany wiążą się z naturalnie dostarczanym wapniem, co zmniejsza ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Natomiast związki wapnia podawane jako suplementy między posiłkami nie oddziałują na wchłanianie kwasu szczawiowego z przewodu pokarmowego. Na podstawie kolejnych badań epidemiologicznych stwierdzono, że stosunkowo najmniejsze ryzyko gromadzenia się w drogach moczowych złogów dotyczy osób przyjmujących codziennie ok. 1-1,3 g wapnia (czyli zgodnie ze standardowymi zaleceniami), a ograniczenie tej ilości o więcej niż połowę (do 400-500 mg) powoduje wzrost ryzyka kamicy o 34-49%35.
Terapia św. Hildegardy łagodząca kamicę
Przeorysza z Bingen w przypadku kamieni moczanowych i cystynowych zaleca przede wszystkim zasadową dietę wegetariańską, opartą na produktach orkiszowych (z dużą ilością zup z grysikiem orkiszowym), cieciorce, fasoli, sałatach, warzywach, świeżych ziołach oraz dużej porcji płynów36. Z kolei unikać należy m.in. soli, białka, tłustych i wędzonych mięs, ryb, miodu i cukru, rafinowanych tłuszczów, produktów z mąki, słodzonych napojów, ostrych przypraw i surowych potraw. Zdaniem Hildegardy post pobudzi nerki do usuwania produktów metabolizmu, a ograniczenie białka i soli kuchennej na rzecz orkiszu i warzyw pozwoli na ich odbudowę.
Jednym ze ziołowych środków leczniczych stosowanych w tej kuracji jest napój z piołunu, który poprawia ukrwienie nerek i drenuje je. Aby go przygotować, należy zagotować litr wina ze 150 g miodu, a następnie dodać 40 ml soku z piołunu, natychmiast zdjąć z ognia i przefiltrować. Niewielką porcję (kieliszek likierowy, ok. 20 ml) pije się na czczo co drugi dzień od maja do października lub przez cały rok, jeśli objawy są ostrzejsze.
W przypadku towarzyszących kamicy dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowej skuteczne mogą być również poduszki z gorczycą białą37. Można przygotować je samodzielnie, bawełnianą poszewkę wypełniając nasionami. Taki woreczek należy później przykładać na ciało w dokuczliwym miejscu. Nasiona promieniują, rozluźniając, rozgrzewając i łagodząc bóle nawet przez 4 lata!
- Urol Int 2007; 79 (suppl 1): 37-46
- Urology 1997; 50: 504-7
- J Urol 1999;162 (3 Pt 1): 688-90
- Lancet 2006; 367: 333-44
- Adv Nephrol Necker Hosp 1995; 24: 167-216
- Nephrol Dial Transplant 2005; 20: 909-14
- JAMA 2005; 293: 455-62
- N Engl J Med 1992; 327: 1141-52
- L Urol 1996; 155: 839-43
- Arch Int Med 2004; 164: 885-91
- J Urol 2005; 173: 271-5
- Southeast Asian J Trop. Med. Public Health 2001; 32: 654-60
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2007
- Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Ex Libris 2015
- Panacea 2011; 4 (37): 5-7
- I Am Soc Nephrol 2004; 15: 3225- 32
- 23. Kidney stones medical and surgical management. Philadelphia: Lippincott- Raven 1996; 259-88
- J. Endourol. 2006;20:356-361; Urolithiasis. 2016;44:299-310
- Int. Braz. J. Urol. 2011;37: 259-67
- Ann Intern Med 1998; 128: 534-40
- Am J Epidemid 1996; 143: 240-7
- Scan Microsc 1993; 7: 1119-28
- J Urol 2005; 174: 590-4
- ARPB, 2011; Vol 1(2)
- BMC Urology volume 7, Article number: 18 (2007)
- Trop. J. Pharm. Res. 2011;10
- Food Chem. Toxicol. 2010;48:1013- 8
- J. Pharmacogn. Phytochem. 2013;2:45051
- JAPI. 2010;58:286-89
- Am. J. Clin. Exp. Urol. 2017;5:55
- J Urol 1990; 143: 248-51
- Kidney Int 1991; 39: 973-83
- N. Engl. J. Med. 1993; 325: 833
- Ann Intern Med 1997; 126: 497-04
- N Engl J Med 2002; 346: 77-84
- Strehlow W., Żywność, która leczy. Terapia żywieniowa św. Hildegardy z Bingen, Espirit, Kraków 2011
- Górnicka J., Apteka natury. Poradnik zdrowia, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2011
- Kamica nerkowa - przyczyny, objawy i leczenie
- Nawodnienie organizmu redukuje częstość nawrotów kamicy nerkowej
- Zalecane zioła w kamicy nerkowej
- Co jeść przy kamicy?
- Które napoje pomagają, a które szkodzą?
- Jakie zioła są pomocne przy leczeniu kamicy nerkowej?
- Ważne suplementy na kamicę nerkową
- Terapia św. Hildegardy łagodząca kamicę