Skąd się biorą worki pod oczami?
Gdy zjadamy duże porcje mięsa, pomijając warzywa, nadmiar białka może przeciążyć oba organy, a brak cennych antyoksydantów oraz innych substancji odżywczych pochodzących z warzyw sprawia, że narządy te nie mają wystarczającej ochrony. Innym powodem kłopotów może być cukrzyca. Ta słodka choroba prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie. Dlaczego tak się dzieje?
Zacznijmy od tego, że glukoza w naszym organizmie może przekształcać się w glikogen, który zmagazynowany w wątrobie czeka na moment, kiedy będzie potrzebny.
Do jego powstania jedna cząsteczka glukozy wymaga dwóch cząsteczek wody, dlatego organizm zaczyna gromadzić wodę. Dlatego diabetycy często skarżą się na puchnięcie rąk, kostek oraz na worki pod oczami. Przyczyną powstawania worków pod oczami mogą być również długotrwały stres i kłopoty ze snem.
Jakie produkty uszkadzają nerki?
- gotowane białko,
- nadmiar cukru i węglowodanów prostych,
- nadmiar soli,
- glutaminian sodu (MSG),
- kofeina,
- alkohol,
- Listę tę należy jeszcze uzupełnić o zbyt małą podaż warzyw i niewłaściwą podaż płynów.
Ajurweda dla zdrowia nerek
Ajurweda rozpoznaje chorobę nerek jako uszkodzenie znacznie większej struktury w organizmie. Zakłada ona, że procesy zapalne powstają w wyniku zaburzeń energii Vata, Pitta, a czasami również Kapha.
Zaburzenia Vata prowadzą np. do opuchlizny pod oczami, małej ilości moczu i na dłuższą metę niszczą funkcje nerek. Pitta dosha znajduje się we krwi. Zaburzenia Pitta skutkują zmniejszeniem współczynnika filtracji nerek. Ważne składniki odżywcze, takie jak białka, są wówczas nadmiernie wydalane przez nerki, co prowadzi do zaburzeń równowagi elektrolitowej.
Kiedy Kapha jest zaangażowana w osłabienie nerek, komórki nerek ulegają zatkaniu, blokując przepływ energii Vata. Zniszczeniu ulega zarówno funkcja, jak i struktura nerek. Dlatego zachwianie równowagi między tymi 3 doshami może nawet prowadzić do niewydolności nerek!
Dzięki swojemu działaniu moczopędnemu pietruszka w ajurwedzie uważana jest za jedno z najlepszych ziół do oczyszczania nerek. Sok z pietruszki z dodatkiem cytryny jest szczególnie bogaty w witaminę C, wzmacnia układ odpornościowy i wypłukuje wszystkie bakterie z dróg moczowo-płciowych. Z kolei kurkuma ma potwierdzone działanie przeciwzapalne i oczyszczające krew i nerki.
W ajurwedzie zakłada się, że jeżeli osłabione nerki, należy jak najbardziej odciążyć. Najlepiej zrobić to ograniczając konsumpcję substancji szkodliwych, które te narządy musiałyby przefiltrować, a zatem należy wyeliminować picie alkoholu i kofeiny. Ogranicz też znacząco spożycie mięsa, jaj i produktów mlecznych. Zwiększają one kwasowość moczu, a to bardzo obciąża nerki. Dzięki takim zmianom menu nerki zyskają czas na regenerację.
Co lubią nasze nerki?
Zamiast szukać szybkich rozwiązań, warto skupić się na zdrowym trybie życia, który przyniesie korzyści nie tylko wizualne, ale przede wszystkim usprawni pracę naszych organów wewnętrznych. Wprowadzenie zmian może zająć trochę czasu, ale na pewno przyniesie długotrwałe efekty. Jak się okazuje, nasze filtry do sprawnego działania potrzebują m.in. witaminy D i potasu.
Jak już wspomniałem, cukrzyca jest silnym czynnikiem ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby nerek (PChN), dlatego ważny jest każdy szczegół prowadzący do osłabienia tej zgubnej zależności. Najlepiej, by środek zaradczy był prosty, powszechny i łatwy do zastosowania – pozwoliłoby to na szybkie wdrożenie do rutynowego postępowania.
Wszystkie te kryteria spełnia witamina D, a przedstawiono je na łamach prestiżowego Diabetes Care.Wieloośrodkowy zespół badaczy dokonał analizy danych (pochodzących z brytyjskiego Biobanku) aż 348 243 dorosłych bez wcześniejszej przewlekłej choroby nerek na początku badania. Dodatkowo mierzono stężenie 25OHD (witamina D) w surowicy, a skalę ryzyka genetycznego PChN obliczono na podstawie 263 polimorfizmów pojedynczego nukleotydu.
W okresie obserwacji, którego mediana wyniosła 12,1 roku, udokumentowano 9 344 nowe przypadki przewlekłej choroby nerek. Badacze zauważyli, że występuje istotna statystycznie, odwrotna zależność między wyjściowym stężeniem słonecznej witaminy w surowicy a nowo rozpoznaną przewlekłą chorobą nerek u diabetyków.
Co istotne, wśród chorych na cukrzycę, stężenie witaminy D powyżej 50 nmol/l wiązało się z 33% spadkiem ryzyka PChN w porównaniu z osobami z niskimi poziomami tej witaminy. Co więcej, ryzyko genetyczne przewlekłej choroby nerek nie zmieniało istotnie powyższego związku.
Drugim istotnym dla zdrowia nerek makroelementem jest potas, który pomaga zrównoważyć nadmiar białka. Jednak, aby to dostarczyć sobie wystarczającej ilości tego pierwiastka, należy wprowadzić do diety nasiona roślin strączkowych (fasoli, grochu, soi, soczewicy), szpinak, brokuły, marchew, ziemniaki, buraki, pomidory, morele, banany, wiśnie, brzoskwinie, truskawki, pomarańcze i śliwki