Nadnercza odpowiadają za codzienną produkcję kilku hormonów wykorzystywanych przez cały organizm. Ich zmęczenie może spowodować inne problemy zdrowotne, począwszy od zaburzeń hormonalnych. Nadnercza są również istotne dla ogólnego funkcjonowania organizmu. Ich zmęczenie często staje się więc zauważalne w kilku obszarach życia, chociaż możesz nie mieć pewności co do tego, co dokładnie dzieje się wewnątrz Twojego ciała.
Najczęstsze zaburzenie pracy nadnerczy może wystąpić nawet bez fizycznej choroby, wydaje się bowiem bardziej związane ze stresem. Objawy to często reakcje autoimmunologiczne, więc dla niektórych osób diagnoza może być trudna. Kiedy układ immunologiczny wchodzi w tryb nadaktywności, zaczyna atakować zdrową tkankę, ponieważ opacznie podejrzewa, że organizm jest w niebezpieczeństwie.
Zmęczenie nadnerczy a hormony
Głównym produkowanym przez nadnercza hormonem jest hormon stresu – kortyzol. Poza regulacją stresu odpowiada on za kontrolę równowagi elektrolitowej, zatrzymywania płynów w organizmie i masy ciała, wspomaganie snu i koncentracji, popęd seksualny oraz pełni wiele innych ról. Innym ważnym hormonem wydzielanym przez te organy jest aldosteron. Jest on wiązany w nerkach w celu zachowania sodu i wydzielania potasu, co nasila zatrzymanie wody i podwyższa ciśnienie tętnicze. Ogólny wpływ aldosteronu polega na zwiększeniu wchłaniania zwrotnego jonów i wody w nerkach. Jego rola jako metabolitu w ludzkim organizmie jest wyjątkowo istotna w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej w całym ciele.
Zmęczenie nadnerczy może również przyczynić się do niedoboru estrogenów i testosteronu. Kiedy przewlekły stres, w tym z powodu choroby, a nawet ekstremalnego treningu sportowego, powoduje, że gruczoły te produkują więcej kortyzolu i DHEA (dehydroepiandrosteronu – hormonu wykorzystywanego przez nie do wytwarzania innych hormonów) kosztem produkcji hormonów płciowych, poziomy estrogenów i testosteronu spadają.
Jakie są objawy zmęczonych nadnerczy?
Następstwa te są szczególnie znaczące dla kobiet w okresie perimenopauzy lub menopauzy. Nadnercza są bowiem kluczowe dla postmenopauzalnej produkcji estrogenów i testosteronu.
Możesz konsekwentnie doświadczać ogólnego zmęczenia, nawet przy wystarczającym poziomie odpoczynku, niskiej temperatury ciała, zamroczenia, zwiększonej podatności na infekcje wirusowe i bakteryjne oraz nasilonej nadwrażliwości na czynniki środowiskowe i alergeny pokarmowe. Możesz również odczuwać ochotę na cukier.
Niektóre z najczęstszych objawów to:
- chroniczne zmęczenie utrzymujące się dłużej niż kilka tygodni,
- osłabienie mięśni,
- zmiany apetytu, głównie jego brak,
- utrata masy ciała,
- problemy trawienne,
- niskie ciśnienie tętnicze lub niski poziom glukozy we krwi,
- zmiany nastroju, drażliwość i przygnębienie,
- nieregularne miesiączki lub ich czasowy zanik.
Zmęczone nadnercza - jak naturalnie przywrócić je do pracy?
Jeśli podejrzewasz u siebie zmęczenie nadnerczy, zalecam wizytę u lekarza. Istnieje jednak kilka działań, które można podjąć, aby wspomóc cofnięcie objawów i odbudowę równowagi hormonalnej.
- Zwiększ podaż białka Spożywaj 2 g chudego białka na kilogram masy ciała oraz naturalne węglowodany, takie jak warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru, np. jagodowe.
- Redukcja stresu Zadbaj o własne zdrowie, np. przez medytację i techniki oddechowe.
- Spędzanie czasu na zewnątrz Dodaj umiarkowane ćwiczenia na świeżym powietrzu, a w razie potrzeby skorzystaj z profesjonalnej pomocy.
- Sen jako priorytet Zaplanuj sobie harmonogram snu, tak by przesypiać każdej nocy 8-10 godz. i umożliwić regenerację organizmu.
- Olejki eteryczne Dodaj kilka kropli olejku eterycznego lawendowego, z gałki muszkatołowej, sosnowego, rozmarynowego, świerkowego, ze słodkiej pomarańczy albo walerianowego do kąpieli lub olejku do masażu w celu wsparcia nadnerczy i ewentualnej pomocy w przypadku objawów niskiego poziomu kortyzolu.
- Badania pod kątem alergii pokarmowych
Moc w kapsułce
Przed rozpoczęciem suplementacji porozmawiaj najpierw z wykwalifikowanym specjalistą i zapoznaj się z rekomendacjami. Zalecenia powinny jednak obejmować:
- Złożony wspierający nadnercza suplement diety z krowiego, świńskiego lub owczego suszonego gruczołu przyjmowany przez kilka tygodni do kilku miesięcy.
– Jeden lub kilka adaptogennych suplementów diety – rośliny i pozyskiwane z nich substancje, które mogą wesprzeć układ nadnerczy i zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem: korzeń lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra), ajurwedyjski lek o nazwie witania ospała (ashwagandha), różeniec górski (złoty korzeń), peruwiańskie zioło maca lub betainę, aminokwas pochodzenia roślinnego, która – jak wykazano – wspiera przyrost mięśni (600 mg) i spalanie tkanki tłuszczowej (1 g). Przyjmuj zawierające je preparaty przed posiłkami, najlepiej w połączeniu z pepsyną dla maksymalnej skuteczności. - Metylowany kompleks witamin z grupy B zawierający kwas foliowy (1-2 mg), ryboflawinę (25 mg), witaminę B6 (10-25 mg) i B12 (zwaną również metylokobalaminą lub, w jej syntetycznej formie, cyjanokobalaminą, 1 mg).
- Oleje rybie i witaminę C (po 3 g na dobę).
Dr Shawn Tassone to lekarz o 2 specjalizacjach – położnictwa/ginekologii i medycyny integracyjnej – oraz autor książki pt. „The Hormone Balance Bible” („Biblia równowagi hormonalnej”; Hay House, 2021).