To choroba pracoholików. Po tych objawach rozpoznasz, że Twoje nadnercza mają dość

U wielu pracoholików lub osób żyjących w ciągłym stresie napięcie może spowodować wyczerpanie nadnerczy i zaburzenie równowagi reszty układu hormonalnego. Endokrynolog dr Shawn Tassone pokazuje, jak można naturalnie przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Nadnercza odpowiadają za codzienną produkcję kilku hormonów wykorzystywa­nych przez cały organizm. Ich zmęczenie może spowodować inne problemy zdrowotne, począwszy od zaburzeń hormonalnych. Nadnercza są również istotne dla ogólnego funk­cjonowania organizmu. Ich zmęczenie często staje się więc zauważalne w kilku obszarach życia, chociaż możesz nie mieć pewności co do tego, co dokładnie dzieje się wewnątrz Twojego ciała.

Najczęstsze zaburzenie pracy nadner­czy może wystąpić nawet bez fizycznej choroby, wydaje się bowiem bardziej związane ze stresem. Objawy to często reakcje autoimmunologiczne, więc dla niektórych osób diagnoza może być trudna. Kiedy układ immunologicz­ny wchodzi w tryb nadaktywności, zaczyna atakować zdrową tkankę, ponieważ opacznie podejrzewa, że or­ganizm jest w niebezpieczeństwie.

Zmęczenie nadnerczy a hormony

Głównym produkowanym przez nad­nercza hormonem jest hormon stresu – kortyzol. Poza regulacją stresu od­powiada on za kontrolę równowagi elektrolitowej, zatrzymywania płynów w organizmie i masy ciała, wspoma­ganie snu i koncentracji, popęd sek­sualny oraz pełni wiele innych ról. Innym ważnym hormonem wydzie­lanym przez te organy jest aldosteron. Jest on wiązany w nerkach w celu za­chowania sodu i wydzielania potasu, co nasila zatrzymanie wody i podwyż­sza ciśnienie tętnicze. Ogólny wpływ aldosteronu polega na zwiększeniu wchłaniania zwrotnego jonów i wody w nerkach. Jego rola jako metabolitu w ludzkim organizmie jest wyjątkowo istotna w regulacji równowagi wod­no-elektrolitowej w całym ciele.

Zmęczenie nadnerczy może również przyczynić się do niedoboru estrogenów i testosteronu. Kiedy przewlekły stres, w tym z powodu choroby, a nawet eks­tremalnego treningu sportowego, powo­duje, że gruczoły te produkują więcej kortyzolu i DHEA (dehydroepiandro­steronu – hormonu wykorzystywanego przez nie do wytwarzania innych hor­monów) kosztem produkcji hormo­nów płciowych, poziomy estro­genów i testosteronu spadają.

Jakie są objawy zmęczonych nadnerczy?

Następstwa te są szczególnie znaczące dla kobiet w okresie perimenopauzy lub menopauzy. Nadnercza są bowiem kluczowe dla postmenopauzalnej pro­dukcji estrogenów i testosteronu.
Możesz konsekwentnie doświadczać ogólnego zmęczenia, nawet przy wy­starczającym poziomie odpoczynku, niskiej temperatury ciała, zamroczenia, zwiększonej podatności na infekcje wirusowe i bakteryjne oraz nasilonej nadwrażliwości na czynniki środowi­skowe i alergeny pokarmowe. Możesz również odczuwać ochotę na cukier.

kobieta
Zmęczenie nadnerczy nie jest jednolitym stanem i może być trudne do zdiagnozowania. Niektórzy lekarze i eksperci zdrowia podważają nawet istnienie tego stanu jako odrębnej jednostki chorobowej. Diagnoza opiera się na subiektywnych objawach, takich jak zmęczenie, problemy z koncentracją i senności, co może prowadzić do kontrowersji w środowisku medycznym.

Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • chroniczne zmęczenie utrzymują­ce się dłużej niż kilka tygodni,
 • osłabienie mięśni,
 • zmiany apetytu, głównie jego brak,
 • utrata masy ciała,
 • problemy trawienne,
 • niskie ciśnienie tętnicze lub ni­ski poziom glukozy we krwi,
 • zmiany nastroju, drażliwość i przygnębienie,
 • nieregularne miesiączki lub ich czasowy zanik.

Zmęczone nadnercza - jak naturalnie przywrócić je do pracy?

Jeśli podejrzewasz u siebie zmęcze­nie nadnerczy, zalecam wizytę u lekarza. Istnieje jednak kilka działań, które można podjąć, aby wspomóc cofnięcie objawów i od­budowę równowagi hormonalnej.

zdrowa sałatka na talerzu
Wyklucz z ja­dłospisu kofeinę, alkohol, cukier i przetworzoną żywność lub ogra­nicz ich spożycie oraz jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym.
 • Zwiększ podaż białka Spożywaj 2 g chudego białka na kilogram masy ciała oraz naturalne węglowodany, takie jak warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru, np. jagodowe.
 • Redukcja stresu Zadbaj o wła­sne zdrowie, np. przez medy­tację i techniki oddechowe.
 • Spędzanie czasu na zewnątrz Dodaj umiarkowane ćwiczenia na świeżym powietrzu, a w razie potrzeby sko­rzystaj z profesjonalnej pomocy.
 • Sen jako priorytet Zaplanuj sobie harmonogram snu, tak by przesy­piać każdej nocy 8-10 godz. i umoż­liwić regenerację organizmu.
 • Olejki eteryczne Dodaj kilka kropli olejku eterycznego lawendowego, z gałki musz­katołowej, sosnowego, rozmary­nowego, świerkowego, ze słodkiej pomarańczy albo walerianowego do kąpieli lub olejku do masażu w celu wsparcia nadnerczy i ewen­tualnej pomocy w przypadku obja­wów niskiego poziomu kortyzolu.
 • Badania pod kątem alergii pokarmowych

Moc w kapsułce

adaptogeny

Przed rozpoczęciem suplementacji porozmawiaj najpierw z wykwali­fikowanym specjalistą i zapoznaj się z rekomendacjami. Zalecenia powinny jednak obejmować:

 • Złożony wspierający nadnercza suplement diety z krowiego, świń­skiego lub owczego suszonego gruczołu przyjmowany przez kil­ka tygodni do kilku miesięcy.
  – Jeden lub kilka adaptogennych suplementów diety – rośliny i pozyskiwane z nich substan­cje, które mogą wesprzeć układ nadnerczy i zdolność orga­nizmu do radzenia sobie ze stre­sem i zmęczeniem: korzeń lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra), ajurwedyj­ski lek o nazwie witania ospała (ashwagandha), różeniec górski (złoty korzeń), peruwiańskie zio­ło maca lub betainę, aminokwas pochodzenia roślinnego, która – jak wykazano – wspiera przyrost mięśni (600 mg) i spalanie tkanki tłuszczowej (1 g). Przyjmuj zawie­rające je preparaty przed posiłkami, najlepiej w połączeniu z pepsyną dla maksymalnej skuteczności.
 • Metylowany kompleks witamin z grupy B zawierający kwas foliowy (1-2 mg), ryboflawinę (25 mg), wita­minę B6 (10-25 mg) i B12 (zwaną również metylokobalaminą lub, w jej syntetycznej formie, cyjanokobalaminą, 1 mg).
 • Oleje rybie i witami­nę C (po 3 g na dobę).


Dr Shawn Tassone to lekarz o 2 specjalizacjach – położnictwa/ginekologii i medycyny integracyjnej – oraz autor książki pt. „The Hormone Balance Bible” („Biblia równowagi hormonalnej”; Hay House, 2021).

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny