Pokrzywa zwyczajna (herbata do picia) - właściwości lecznicze i zastosowanie

Na co pomaga herbata z pokrzywy? Kto może pić napar z pokrzywy? Pokrzywa jako źródło witamin i minerałów.

Artykuł na: 6-9 minut

Herbata z pokrzywy pobudza wytwarzanie mleka. Mimo raczej niemiłych skojarzeń wynikających z kontaktu z parzącymi liśćmi pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica), roślina ta już w starożytności była wykorzystywana jako naturalne lekarstwo. Od Hipokratesa, przez Paracelsusa, aż do współczesności ta powszechnie występująca bylina znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń o różnym podłożu.

Surowcem leczniczym są liście pokrzywy zbierane przed kwitnieniem, korzenie zbierane na jesień lub wczesną wiosną oraz nasiona. Również cała roślina (ziele) wykorzystywana jest w fitoterapii.

Z liści pokrzywy przygotowuje się napar zwany popularnie herbatą z pokrzywy. Świeże liście są źródłem:

 • witamin A, C, D, E, F, K i P oraz witamin z grupy B,
 • ważnych pierwiastków: selenu, cynku, żelaza i magnezu,
 • wapnia,
 • w mniejszych ilościach: sodu, jodu, miedzi, siarki i innych pierwiastków.

Herbata z pokrzywy charakteryzuje się oryginalnym smakiem przypominającym nieco bulion warzywny. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zdaniem niektórych specjalistów może być stosowana jako odżywczy zamiennik wody. Co ciekawe, skoncentrowana herbata z pokrzywy to nie tylko składnik zielonych koktajli, ale też świetna baza pod zupę warzywną.

Należy jednak zachować ostrożność podczas picia herbaty z pokrzywy: jak każde zioło może ona wykazywać działania niepożądane (np. wysypka)1.

Herbata z pokrzywy - właściwości

Pomimo tego, że pokrzywa zwyczajna od wieków znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, a ekstrakty z niej przebadano pod względem efektywności, brakuje prac naukowych poświęconych herbacie z pokrzywy. Udowodniono, że pokrzywa:

 • zmniejsza reakcję alergiczną (wykazuje działanie przeciwhistaminowe),
 • obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika i chlorku sodu,
 • łagodzi ból i stany zapalne,
 • hamuje wypadanie włosów,
 • rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi,
 • wspomaga leczenie ran,
 • działa moczopędnie (wspomaga leczenie obrzęków, kamicy nerkowej i zapalenia pęcherzyka żółciowego).

Natomiast działanie herbaty z pokrzywy potwierdzono w przypadku:

Specjaliści zalecają picie 3-4 szklanek naparu z pokrzywy dziennie pacjentom z katarem siennym, zapaleniem stawów i przerostem prostaty w początkowym stadium3.

W przypadku trądziku należy nakładać na twarz materiał nasączony w naparze z pokrzywy. Herbata z pokrzywy pomaga też w przypadku przewlekłego zmęczenia i ogólnego osłabienia ze względu na wysoką zawartość żelaza4.

Ponadto przyjmowana doustnie pokrzywa powinna pomóc np. w przypadku krwawienia z nosa, krwi w moczu lub krwawych wymiotów2.

Herbata z pokrzywy w ciąży

Picie pokrzywy powinno być rutyną każdej kobiety bliskiej rozwiązania, o ile lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań. Co prawda w latach 70-tych XX w. pojawiła się publikacja sugerująca poronne działanie pokrzywy, mimo to wiele położnych zaleca ją podopiecznym w oparciu o swoje doświadczenie5. Na co pomaga ciężarnym ten napar?

Przede wszystkim dostarcza żelaza, niezbędnego nie tylko do uzupełniania własnych zapasów czerwonych krwinek, ale też budowania układu krwionośnego dziecka.

Dodatkowo ze względu na wysokie stężenie wapnia, herbata z pokrzywy może działać ochronnie na ścianki naczyń krwionośnych ciężarnej (łącznie ze zmniejszeniem ryzyka choroby hemoroidalnej) oraz łagodzić skurcze mięśni pojawiające się niekiedy w ciąży.

To jednak nie wszystko: picie pokrzywy (wraz z liśćmi maliny) zaleca się paniom bliskim rozwiązania, ponieważ napój ten stymuluje produkcję mleka6.

Herbata z pokrzywy - jak przygotować?

3-4 łyżeczek suszonych liści pokrzywy zalej wrzątkiem i parz przez 3-5 minut3. W przypadku gotowej herbatki informacja na temat parzenia powinna znajdować się na opakowaniu.

Jeśli zależy ci na witaminie C, parz herbatę z pokrzywy w niższej temperaturze (60 st. C) przez ok. 10 minut. Tak przygotowany napar jest dobrym źródłem kwasu askorbinowego3,7. Pamiętaj, że to zioło może działać moczopędnie.

Herbata z pokrzywy - przeciwwskazania

Pokrzywy nie powinny pić:

 • kobiety w ciąży i diabetycy (jeżeli odradza im to lekarz) oraz dzieci,
 • osoby z niewydolnością nerek,
 • pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, oraz przygotowujący się do zabiegu chirurgicznego lub też bezpośrednio po nim - pokrzywa wpływa na pracę układu krwionośnego.

Jak każde zioło, pokrzywa może wchodzić w interakcje z różnymi lekami lub powodować działania niepożądane, dlatego zanim sięgniesz po herbatę z pokrzywy, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub zapytaj o radę farmaceutę.

Herbata z pokrzywy - gdzie kupić?

Saszetki z suszem z liści pokrzywy można kupić w niemal każdej aptece i drogerii. Cena opakowania zależy od wagi suszu, nie przekracza jednak 10 zł.

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100552/
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html
 • https://dietetycy.org.pl/pokrzywa-wlasciwosci-zastosowanie/
 • https://dietetycy.org.pl/sok-z-pokrzywy
 • Botanical Medicine for Women's Health 2010, Pages 370-397
 • https://thebirthcenter.com/2017/08/red-raspberry-nettle-tea/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27925706/
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny