Pokrzywa zwyczajna (herbata do picia) - właściwości lecznicze i zastosowanie

Na co pomaga herbata z pokrzywy? Kto może pić napar z pokrzywy? Pokrzywa jako źródło witamin i minerałów.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Herbata z pokrzywy pobudza wytwarzanie mleka. Mimo raczej niemiłych skojarzeń wynikających z kontaktu z parzącymi liśćmi pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica), roślina ta już w starożytności była wykorzystywana jako naturalne lekarstwo. Od Hipokratesa, przez Paracelsusa, aż do współczesności ta powszechnie występująca bylina znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń o różnym podłożu.

Surowcem leczniczym są liście pokrzywy zbierane przed kwitnieniem, korzenie zbierane na jesień lub wczesną wiosną oraz nasiona. Również cała roślina (ziele) wykorzystywana jest w fitoterapii.

Z liści pokrzywy przygotowuje się napar zwany popularnie herbatą z pokrzywy. Świeże liście są źródłem:

 • witamin A, C, D, E, F, K i P oraz witamin z grupy B,
 • ważnych pierwiastków: selenu, cynku, żelaza i magnezu,
 • wapnia,
 • w mniejszych ilościach: sodu, jodu, miedzi, siarki i innych pierwiastków.

Herbata z pokrzywy charakteryzuje się oryginalnym smakiem przypominającym nieco bulion warzywny. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zdaniem niektórych specjalistów może być stosowana jako odżywczy zamiennik wody. Co ciekawe, skoncentrowana herbata z pokrzywy to nie tylko składnik zielonych koktajli, ale też świetna baza pod zupę warzywną.

Należy jednak zachować ostrożność podczas picia herbaty z pokrzywy: jak każde zioło może ona wykazywać działania niepożądane (np. wysypka)1.

Herbata z pokrzywy - właściwości

Pomimo tego, że pokrzywa zwyczajna od wieków znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, a ekstrakty z niej przebadano pod względem efektywności, brakuje prac naukowych poświęconych herbacie z pokrzywy. Udowodniono, że pokrzywa:

 • zmniejsza reakcję alergiczną (wykazuje działanie przeciwhistaminowe),
 • obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika i chlorku sodu,
 • łagodzi ból i stany zapalne,
 • hamuje wypadanie włosów,
 • rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi,
 • wspomaga leczenie ran,
 • działa moczopędnie (wspomaga leczenie obrzęków, kamicy nerkowej i zapalenia pęcherzyka żółciowego).

Natomiast działanie herbaty z pokrzywy potwierdzono w przypadku:

Specjaliści zalecają picie 3-4 szklanek naparu z pokrzywy dziennie pacjentom z katarem siennym, zapaleniem stawów i przerostem prostaty w początkowym stadium3.

W przypadku trądziku należy nakładać na twarz materiał nasączony w naparze z pokrzywy. Herbata z pokrzywy pomaga też w przypadku przewlekłego zmęczenia i ogólnego osłabienia ze względu na wysoką zawartość żelaza4.

Ponadto przyjmowana doustnie pokrzywa powinna pomóc np. w przypadku krwawienia z nosa, krwi w moczu lub krwawych wymiotów2.

Herbata z pokrzywy w ciąży

Picie pokrzywy powinno być rutyną każdej kobiety bliskiej rozwiązania, o ile lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań. Co prawda w latach 70-tych XX w. pojawiła się publikacja sugerująca poronne działanie pokrzywy, mimo to wiele położnych zaleca ją podopiecznym w oparciu o swoje doświadczenie5. Na co pomaga ciężarnym ten napar?

Przede wszystkim dostarcza żelaza, niezbędnego nie tylko do uzupełniania własnych zapasów czerwonych krwinek, ale też budowania układu krwionośnego dziecka.

Dodatkowo ze względu na wysokie stężenie wapnia, herbata z pokrzywy może działać ochronnie na ścianki naczyń krwionośnych ciężarnej (łącznie ze zmniejszeniem ryzyka choroby hemoroidalnej) oraz łagodzić skurcze mięśni pojawiające się niekiedy w ciąży.

To jednak nie wszystko: picie pokrzywy (wraz z liśćmi maliny) zaleca się paniom bliskim rozwiązania, ponieważ napój ten stymuluje produkcję mleka6.

Herbata z pokrzywy - jak przygotować?

3-4 łyżeczek suszonych liści pokrzywy zalej wrzątkiem i parz przez 3-5 minut3. W przypadku gotowej herbatki informacja na temat parzenia powinna znajdować się na opakowaniu.

Jeśli zależy ci na witaminie C, parz herbatę z pokrzywy w niższej temperaturze (60 st. C) przez ok. 10 minut. Tak przygotowany napar jest dobrym źródłem kwasu askorbinowego3,7. Pamiętaj, że to zioło może działać moczopędnie.

Herbata z pokrzywy - przeciwwskazania

Pokrzywy nie powinny pić:

 • kobiety w ciąży i diabetycy (jeżeli odradza im to lekarz) oraz dzieci,
 • osoby z niewydolnością nerek,
 • pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, oraz przygotowujący się do zabiegu chirurgicznego lub też bezpośrednio po nim - pokrzywa wpływa na pracę układu krwionośnego.

Jak każde zioło, pokrzywa może wchodzić w interakcje z różnymi lekami lub powodować działania niepożądane, dlatego zanim sięgniesz po herbatę z pokrzywy, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub zapytaj o radę farmaceutę.

Herbata z pokrzywy - gdzie kupić?

Saszetki z suszem z liści pokrzywy można kupić w niemal każdej aptece i drogerii. Cena opakowania zależy od wagi suszu, nie przekracza jednak 10 zł.

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100552/
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html
 • https://dietetycy.org.pl/pokrzywa-wlasciwosci-zastosowanie/
 • https://dietetycy.org.pl/sok-z-pokrzywy
 • Botanical Medicine for Women's Health 2010, Pages 370-397
 • https://thebirthcenter.com/2017/08/red-raspberry-nettle-tea/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27925706/
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny