Pierwiosnek - wiosenny kwiat o leczniczych właściwościach

Choć współczesne badania skupiają się na działaniu wykrztuśnym i przeciwwirusowym tego surowca, w medycynie ludowej korzenie i kwiaty rośliny stosuje się w migrenach, astmie oskrzelowej, bezsenności, bolesnych menstruacjach czy reumatyzmie.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Kwiaty będące zwiastu­nem wiosny od stuleci stosuje się w medycynie ludowej m.in. jako śro­dek wykrztuśny, wzmagający wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, rozrze­dzający zalegającą wydzielinę, łagodzący nieżyty nosa i gardła, a także stany zapalne krtani i oskrzeli połączone z suchym, uporczywym kaszlem.

Pierwio­snek lekarski charakteryzuje się również działaniem przeciwza­palnym, napotnym, moczo­pędnym oraz uspokajającym. Z tego względu w medycynie ludowej stosowany jest w zabu­rzeniach nerwowych, bólach głowy, łagodzeniu stanów zapalnych dróg moczowych oraz przeziębieniach. W prze­szłości liście i kwiaty pierwio­snka spożywano także na suro­wo lub gotowano jako źródło witamin i mikroelementów1.

Pierwiosnek lekarski (Primula Veris)

pierwiosnek

Występowanie: niemal w całej Europie z wyjątkiem północnych i południowych krańców kontynentu oraz w zachodniej i środkowej Azji. W Polsce naturalnie częsty na niżu i w niższych partiach górskich. Jest długowieczną byliną kwitnącą wiosną, zasiedlającą łąki oraz widne zarośla i lasy. Może być również uprawiany.
Surowiec: kwiaty (Primulae flos), liście (P. folium), ziele (P. herba), kłącze z korzeniami (P. radix), olej (Primulae veris oleum).
Uprawa: pierwiosnek jest długo­wieczną byliną, kwitnąca na wiosnę (kwiecień-maj). Części podziemne wykopuje się w końcu lata i jesie­nią, kwiaty pozyskuje się w czasie kwitnienia, gdy są w pełni rozwinięte. Zrywa się tylko korony (co pozwala roślinie na skuteczne zawiązanie owoców i nasion), ewentualnie całe kwiatostany. Liście pozyskuje się wówczas, gdy są zielone i roz­winięte, czyli po kwitnieniu.
Ważne: w większych dawkach saponiny pierwiosnka mogą działać wymiotnie lub powodować nudności i biegunkę. Rzadko występuje uczule­nie na roślinę, dające głównie objawy skórne (świąd, swędzenie, wysypka) lub w postaci zapalenia spojówek. U osób szczególnie wrażliwych mogą też wystąpić lekkie objawy ze strony układu pokarmowego.

Głównymi związkami aktywnymi kwiatów i korze­ni Primula veris są saponiny triterpenowe oraz związki fenolowe, w tym flawonoidy, kwasy fenolowe i glikozydy fe­nolowe. Saponiny odpowiadają za działanie sekretolityczne i wykrztuśne. Z kolei związki fenolowe, obecne zwłaszcza w kwiatach pierwiosnka, wykazują właściwości przeci­wutleniające, przeciwdrobno­ustrojowe i cytostatyczne2.

Jakie są właściwości pierwiosnka?

Leczy zapalenie zatok

Pierwiosnek lekarski jest składnikiem leków roślinnych, stosowanych w łagodzeniu objawów chorób górnych dróg oddechowych. Rando­mizowane badania kontrolne potwierdzają, że jeden z nich, zawierający również m.in. ko­rzeń goryczki i kwiaty bzu czarnego, u pacjentów z ostrym zapaleniem zatok znacznie poprawia skuteczność i szyb­kość leczenia antybiotykami, a jego poszczególne składniki wpływają na ogólny profil far­makologiczny mieszanki, wyka­zując działanie sekretolityczne, przeciwzapalne, immunomo­dulujące i przeciwwirusowe3.

Podobnie w próbie z udzia­łem 160 pacjentów z ostrym bakteryjnym zapaleniem zatok badania radiologiczne i oce­ny pacjentów potwierdziły poprawę po zastosowaniu obkurczającego błonę śluzo­wą leku z pierwiosnkiem4.

W nowszym badaniu 46 pacjentów z niepowikła­nym ostrym zapaleniem nosa i zatok przynosowych przez 7 dni otrzymywało lek zioło­wy oraz mometazon w postaci aerozolu do nosa, a 23 osoby z grupy kontrolnej – tylko donosowy glikokortykosteroid. W pierwszej grupie stwierdzo­no istotną poprawę wszyst­kich parametrów klinicznych (niedrożność i wyciek z nosa, ból w obrębie twarzy, zabu­rzenia węchu, obrzęk błon śluzowych oraz ilość wy­dzieliny śluzowo-ropnej)5.

Wspiera oskrzela

Ziołowy produkt leczniczy za­wierający kombinację ekstrak­tów z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka lekarskiego od lat z powodzeniem stosuje się w leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli, którego charaktery­stycznym objawem jest nad­mierne wydzielanie lepkiego śluzu.

Przeprowadzone badania pokazują, że jego skuteczność wynika z pozytyw­nego wpływu na wytwarzanie śluzu i poziom białka mucyny oraz działania przeciwzapalnego takiej mieszanki6. Inni naukowcy podawali ekstrakt z kwiatów pierwiosnka królikom, obserwując znaczne zwiększenie produkcji wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Efekt działania wy­ciągu był porównywalnie silny, co bromheksyny i acetylocysteiny7.

pierwiosnek
Pierwiosnek lekarski jest składnikiem leków roślinnych, stosowanych w łagodzeniu objawów chorób górnych dróg oddechowych.

Ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne

W jednym z badań kilka ekstrak­tów kwiatowych z Primula veris przetestowano pod kątem działania przeciwbakteryjnego. Wszystkie w różnym stopniu wykazywały działanie hamujące rozwój zarówno mikroorganizmów Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Stwierdzono, że najbardziej efektywną frakcją jest etanolowa8.

Saponiny wyizolowa­ne z pierwiosnka działają przede wszystkim na gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) oraz pa­łeczkę okrężnicy (Escherichia coli). W badaniach naukowych opisa­no także działanie przeciwgrzybi­cze występującej w pierwiosnku prymulasaponiny A. Wykazywała ona szczególnie silną aktywność w stosunku do gatunków Candida albicans, Trichomonas maenagro­phytes oraz Aspergillus niger9.

Skutecznie wygasza stany zapalne

Wyciągi z kwiatów i korzeni pierwio­snka lekarskiego działają przeciwza­palnie dzięki kilku grupom związków. Jak się okazuje, hamują one aktywność enzymów uczestniczących w reakcji zapalnej, zmniejszają wytwarzanie pro­staglandyn oraz cytokin prozapalnych (m.in. interleukin i TNF-α), a także cyklooksygenazy (COX) typu 1 (w 54%) i 2 (w aż 66%)10.

Zna­czenie mają również antyoksyda­cyjne właściwości flawonoidów zawartych w tej roślinie. Co więcej, według badań porów­nawczych przeciwzapalne właściwo­ści wyciągów z korzenia pierwiosnka są silniejsze niż ziela tymianku11.

Usprawnia diurezę

Preparaty otrzymywane z kwiatów i (w mniejszym stopniu) korzenia pier­wiosnka zawierają saponiny triterpeno­we, które drażnią miąższ nerek, powo­dując ich przekrwienie. W ten sposób nasilają filtrację w kłębuszkach ner­kowych, co skutkuje zwiększeniem ilości przesączu, a w konsekwencji również wydalanego moczu12.

pierwiosnek
Pierwiosnek jest bardzo popularnym wiosennym kwiatem. Gości w wielu domach, choć tak na prawdę nie zdajemy sobie sprawy z jego cennych właściwości.

Jak można stosować pierwiosnek lekarski?

 • Herbatka Łyżkę suszonych kwiatów za­lej 2 szklankami wrzącej wody lub mleka. Odstaw pod przykryciem na 20 min, następnie odcedź i pij w ciągu dnia małymi porcjami (po 0,5 szklan­ki). Możesz dodać miodu do smaku.
 • Wino pierwiosnkowe Nastaw drożdże do produkcji białego wina zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po 2 dniach ich stania zbierz kwiaty (całe baldachy) pierwiosnka (ok. 2 l surowca na 3 l wody), pokrój drobno nożem i wrzuć do gąsiora. Zagotuj 3 l wody z 0,5 kg cukru. Dobrze ciepłą wodą zalej kwiaty, dodaj sok z 4-5 cytryn. Gdy woda ostygnie, dodaj drożdży, zamieszaj i dodaj 1 g pożywki. Załóż rurkę fermentacyjną, wlej do niej odrobinę wody. Gąsior postaw w cie­płym miejscu – przy kaloryferze albo na parapecie. Koniecznie okryj baniak, żeby do roślin nie docierało słońce. Codziennie zamieszaj gąsiorem. Po tygodniu i czasie pierwszej fer­mentacji przelej wino wraz z roślinami do garnka przez durszlak. Masę roślinną mocno wyciśnij i wrzuć na kompost. Wino ponownie przelej do gąsiora, załóż rurkę fermentacyjną i zanieś w chłodne miejsce na ok. 2 miesiące. Pilnuj, żeby woda w rurce nie wyparowała. Po 2 miesiącach zlej wino za pomocą rurki z gąsiorka do garnka. Rób to delikatnie, żeby nie napowietrzyć wina i nie ściągnąć osadu z dna. Przelej do czystych butelek, wsuń korek i ułóż w pozycji leżącej w piwnicy lub szafce.
galaretka
Z pierwiosnka można zrobić galaretkę. 0,5 l kwiatów zalej na noc 200 ml wrzątku i trzymaj pod przykryciem. Rano od­cedź, mocno odciskając. Zagotuj, do­daj ¾ szklanki cukru oraz 2 łyżki soku z cytryny. Rozpuść w odrobinie wrzątku łyżeczkę żelatyny, następnie dodaj ją do wywaru pierwiosnkowego i intensywnie zamieszaj. Wystudź, rozlej do salate­rek i ozdób deser świeżymi kwiatami.
 • Odwar 2 łyżki rozdrobnionego korzenia zalej 400 ml wrzątku i w kąpieli wodnej gotuj 5 min. Odstaw na dodatkowe 10-15 min. Prze­cedź i pij co 1-2 godz. w stanach napięcia nerwowego lub suchego kaszlu. W przy­padku kaszlu nie pij od godz. 18, by nie prowokować go w czasie snu.
 • Syrop na kaszel 200 g kwiatów pierwiosnka zalej w garnku 0,5 l wrzątku. Możesz dorzucić kilka pla­sterków cytryny. Gotuj 30 min. Odstaw pod przykryciem na 12 godz. Przefiltruj przez gazę, odciskając dokładnie kwiaty. Do wy­waru dodaj 0,5 kg cukru, zagotuj. Podgrze­waj na małym ogniu, aż powstanie gęsty syrop. Łyżeczkę syropu dodawaj do herbaty.
Bibliografia
 • Wiersema J. H., Leon B. World Economic Plants: A Standard Reference. Boca Raton, Fla, USA: CRC Press LLC; 1999
 • Int J Anal Chem. 2017; 2017:2871579
 • Wien Med Wo­chenschr 1999; 149:202-8
 • Phytomedici­ne. 1994 Dec; 1(3):177-81
 • MFNS. ENT Updates 2017;7(2):68-74
 • Pulm Pharmacol Ther. 2018 Aug; 51:10-17
 • Drug. Res. 1984; 34:32
 • Caryologia. 2008; 61(1):88-91
 • J. Ethnophar­macol., 2004; 94:219; Methods in Plant Bioche­mistry, 1997, 436
 • Dingermann Th., Loew D., Phyto­pharmakologie, 2003, 188; Phy­tomedicine 2000; Suppl. II:99
 • Kongressband Phytopharmaka Phytotherapie. Berlin, 2005, 31
 • Hostettmann K., Marston A., Chemistry and pharmacology of natural pro­ducts: Saponins, 1995, 232
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny