Miąższ rzodkwi japońskiej jest zwarty, biały i soczysty. U nas wykorzystuje się go głównie do sałatek, ale w Japonii stanowi również środek leczniczy pomagający zwalczyć gorączkę. Podobne właściwości wykazuje tofu, ser z mleka sojowego. Okłady z tofu są nawet skuteczniejsze niż wykonane z lodu, po których często następuje kolejny skok temperatury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej oddziaływanie tofu jest korzystniejsze, ponieważ usprawnia w ciele przepływ energii, co dodatkowo gasi stany zapalne, które wywołują gorączkę.
Okład z tofu
Jego wykonanie jest bardzo proste. Do kostki tofu dodajemy pół łyżeczki startego imbiru, który również należy do głównych składników leczniczych wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, oraz 1 łyżkę białej mąki. Ucieramy wszystkie składniki w moździerzu. Następnie wkładamy pastę między dwa paski gazy. Kompres trzymamy na czole ok. 15 minut, po czym go zmieniamy - szybko się nagrzewa.
Napar z daikonu
Do jego sporządzenia wystarczą 2-3 łyżeczki startego miąższu daikonu (ewentualnie rzodkiewki) i jedna trzecia łyżeczki startego imbiru. Oba składniki mieszamy ze sobą w szklance, następnie dodajemy łyżkę sosu sojowego typu tamari lub soli morskiej. Całość zalewamy gorącym naparem z zielonej herbaty bancha, należącej do najpopularniejszych w Japonii i dostępnej także u nas. Po wypiciu napoju kładziemy się do łóżka. Warto wiedzieć, że wpływa on korzystnie na trawienie i wspomaga przyswajanie biologicznie aktywnych składników zawartych w żywności, co oczywiście służy zdrowiu.