Niezwykłe badanie pulsu

Jest stosowane w tradycyjnej medycynie Wschodu od tysięcy lat. Teraz naukowcy potwierdzili, że umożliwia wykrycie przyczyn zaburzeń, którymi lekarze Zachodu w ogóle się nie zajmują.

22 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Badania wykazały, że lekarze medycyny Wschodu mogą powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia więcej niż lekarze medycyny konwencjonalnej, ponieważ biorą pod uwagę również psychiczne i duchowe uwarunkowania pacjenta. Co więcej, to właśnie umiejętność rozpoznawania różnych rytmów tętna, czyli badanie pulsu, umożliwia stwierdzenie, że chorobę wątroby albo serca spowodował stres czy zły sposób odżywiania. Lekarze Wschodu kierują się ponadto przekonaniem, że zaburzenia pracy jednego organu mogą być skutkiem niesprawności innego, a depresja i choroby o podłożu emocjonalnym wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Na czym polega badanie pulsu wg medycyny Dalekiego Wschodu?

Badanie pacjentów poprzez ocenę pulsu i oględziny jest przyjęte w ajurwedzie, medycynie chińskiej, tybetańskiej i mongolskiej. W sześciu punktach znajdujących się powyżej nadgarstków bada się częstotliwość pulsu, jego regularność, głębię, długość, szerokość, gładkość, płynność i sztywność. Medycyna konwencjonalna zajmuje się tylko zaburzeniami tętna, czyli kardiolog wkracza do akcji, gdy nie odpowiada ono częstości skurczów serca. Nie zastanawia się nad pozostałymi parametrami uwzględnianymi w medycynie Wschodu, z oczywistych powodów nawet ich nie zna. Dodajmy, że lekarze indyjscy, aby zdobyć umiejętność badania pulsu, pogłębiają wiedzę przez wiele lat, a dyplom otrzymują dopiero po postawieniu 80 trafnych diagnoz.

Czy mamy wierzyć w diagnozę na podstawie badania pulsu?

To pytanie zadali sobie naukowcy, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem dwudziestu lekarzy ajurwedyjskich. Każdy z nich miał samodzielnie przebadać tę samą grupę pacjentów. Oględzinom poddano również języki chorych, co jest procedurą standardową. Diagnozy poszczególnych lekarzy w odniesieniu do każdego pacjenta były niemal identyczne, a ich trafność potwierdziły badania przeprowadzone metodami stosowanymi w medycynie zachodniej. Zgodność rozpoznań lekarzy ajurwedyjskich na podstawie badania pulsu wyniosła ponad 80%, co zostało potwierdzone przez badaczy ze School of Nursing na University of Hong Kong2.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny