Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, leczenie 

Warto zdać sobie sprawę, że na nadciśnienie krwi cierpi nawet 17 milionów Polaków. Statystyki te nie są jednak zbyt wiarygodne i można mówić o znacznie większej liczbie pacjentów, ponieważ ogromna ich liczba nie podejmuje nawet działań w celu profesjonalnej diagnostyki.

23 kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Należy jednocześnie zaznaczyć, że to nadciśnienie tętnicze prowadzi do szeregu różnych chorób, z których większość stanowi zagrożenie dla ludzkiego życia. Poznaj szczegółowe informacje, wybierz się na profilaktyczne badania i zapobiegnij groźnym powikłaniom.

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Co ważne, wysokie ciśnienie krwi wcale nie musi być objawem choroby. W wielu przypadkach medycy nie znajdują konkretnej przyczyny podwyższonego ciśnienia. Można więc mówić o uwarunkowaniach genetycznych albo środowiskowych, które mają znaczenie na funkcjonowanie organizmu.

Za nadciśnienie tętnicze odpowiadać mogą choroby nerek, podwyższony poziom kortyzolu we krwi, zwężenie aorty, bezdech czy też niedobory w suplementacji kwasów omega-3. Co więcej, lekarze potwierdzają, że nadciśnienie tętnicze jest wynikiem prowadzenia złego trybu życia, stosowania złej diety oraz używek, palenia papierosów, picia kawy, spożywania alkoholu, jedzenia w nadmiarze soli. Na nadciśnienie tętnicze znacznie częściej chorują osoby otyłe i te, które nie uprawiają aktywności sportowej.

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Kiedy wybrać się do lekarza? Tak naprawdę pacjenci najczęściej bagatelizują problem z nadciśnieniem tętniczym, bo nie potrafią rozpoznać pierwszych oznak, jakie się z nim wiążą. Do podstawowych objawów nadciśnienia zaliczyć można nawracające duszności, bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, zmęczenie, kołatanie serca, nadmierną potliwość, nagłe uderzenia gorąca. To symptomy, które powinny wymusić na pacjencie odwiedzenie kliniki, w której funkcjonuje poradnia kardiologiczna - Poznańska Klinika Serca jest jednym z przykładów takich obiektów.

Nadciśnienie tętnicze - leczenie

Aby profesjonalnie zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, wystarczy zastosować całodobowy holter ciśnieniowy. Ten monitoruje i rejestruje ciśnienie krwi w dzień oraz w nocy i odnotowuje ewentualne odstępstwa od normy.

Jeśli nadciśnienie tętnicze zostanie rozpoznane, pacjent poddawany jest przeważnie indywidualnie dobranej farmakoterapii, której celem jest obniżenie ciśnienia krwi. Zalecana jest zmiana stylu życia, aktywność fizyczna, lekkostrawna dieta, odstawienie używek.

Co istotne, bagatelizowanie nadciśnienia tętniczego może doprowadzić do poważnych chorób nerek, kłopotów z poruszaniem się, obrzęków kończyn, problemów ze wzrokiem czy spadku sprawności intelektualnej. Co ważne, chociaż nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest przeważnie u osób dorosłych, głównie tych po 50 roku życia, to każdego roku odnotowuje się wzrost liczby małych pacjentów z dokładnie takim samym rozpoznaniem. Medycy zalecają przede wszystkim działania profilaktyczne, w tym dobrą dietę i sport, by zminimalizować ryzyko występowania problemów z ciśnieniem krwi.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny