28 maja - Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

W tym dniu szczególnie solidaryzujemy się z osobami, które mierzą się z bardzo trudnym przeciwnikiem – nowotworem krwi. Żeby tę walkę wygrać, często potrzebują pomocy drugiego człowieka - "bliźniaka genetycznego".

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Fundacja DKMS w akcji #MocniejsiRazem pokazuje, że jesteśmy kompletnie różni, a jednocześnie możemy być tak bardzo do siebie podobni – i właśnie to podobieństwo może uratować życie! Do akcji może dołączyć każdy i każdy może być jej ambasadorem!

COVID-19 a dawcy szpiku

W 2020 roku, zdominowanym przez pandemię, do bazy potencjalnych Dawców szpiku zarejestrowało się o ponad połowę mniej osób niż w 2019 roku, a to znacząco zmniejsza szanse na znalezienie zgodnego niespokrewnionego Dawcy szpiku dla chorych, czekających na transplantację.

DKMS - gdzie mogę się zapisać?

Akcja #MOCNIEJSIRAZEM ma za zadanie promocję zapisów do rejestru potencjalnych Dawców szpiku. Zapisu możemy dokonać na stronie https://www.dkms.pl/dzialaj/dolacz-do-akcji/mocniejsi-razem

Do grona Dawców szpiku można także dołączyć w wybranych Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Lista ośrodków Dawców szpiku znajduje się na stronie www.poltransplant.org.pl

Kiedy dostajesz diagnozę – nowotwór krwi

Co 27 sekund na świecie, a co 40 minut w Polsce ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi! Każdego roku ponad 800 Pacjentów z Polski – potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. W polskim rejestrze zarejestrowanych jest blisko 2 mln osób, z których ponad 1,7 mln to potencjalni Dawcy szpiku z bazy Fundacji DKMS. Pomimo tak wielu osób, które wyraziły gotowość pomocy drugiemu człowiekowi, nadal co 5. Pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego niespokrewnionego Dawcy szpiku. A wielokrotnie jest to dla nich jedyna szansa na życie.

Czy łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego?

Szansa na jego znalezienie wynosi 1: 20 000, a gdy chory ma rzadki genotyp, to nawet 1 do kilku milionów. Działając razem – możemy to zmienić!

Informacja prasowa

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny