Grzyby chronią pamięć

2 porcje pieczarek tygodniowo zmniejszają ryzyko wystąpienia łagodnych problemów z pamięcią.

06 czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Niedawno informowaliśmy, że pieczarki zmniejszają ryzyko wystąpienia raka piersi. Teraz mamy kolejną dobrą wiadomość: te i inne grzyby mogą zapobiegać okresowej utracie pamięci i problemom z koncentracją - i to o 50%!

Najciekawsze jednak jest to, że naukowcy sami nie wiedzą, w jaki sposób grzyby wpływają na pracę mózgu. Podejrzewają, że odpowiedzialna za to jest ergotioneina, substancja obecna w wielu gatunkach grzybów, w tym w pieczarkach, boczniakach ostrygowatych i grzybach shiitake.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze wzięło udział 663 ochotników w wieku co najmniej 60 lat. Ich zadaniem było włączyć w dietę różne gatunki grzybów. Przez 6 lat obserwacji uczestnicy badania byli poddawani testom na pamięć, zdolności językowe i umiejętność odnajdywania się w przestrzeni.

Specjalistom udało się określić optymalną ilość grzybów, która wspomaga pracę mózgu: 150 g ugotowanych pieczarek czy shitake 2 razy w tygodniu może poprawić zdolności poznawcze o 50%.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny