Projektowanie biofilne – rośliny w pomieszczeniach pomogą Ci się skupić

Projektowanie biofilne to podejście, które integruje elementy naturalne z naszym codziennym otoczeniem. Pochodzi od słowa "biophilia", które odnosi się do naszej wrodzonej miłości do natury. W miarę jak nasze życie staje się coraz bardziej zdominowane przez technologię, projektowanie biofilne oferuje nam sposób na odzyskanie spokoju i jasności umysłu, które często kojarzymy z naturą.

Artykuł na: 6-9 minut

Odzyskaj uwagę dzięki naturze

Badania pokazują, że projektowanie biofilne ma wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Przede wszystkim, pomaga nam się skupić. Teoria regeneracji uwagi (ART) sugeruje, że kontakt z naturą pozwala na niewymuszoną uwagę, co daje odpoczynek od zmęczenia umysłowego spowodowanego długotrwałym skupieniem. W rezultacie obecność roślin i innych elementów naturalnych w naszych domach i miejscach pracy może poprawić naszą koncentrację i ogólną funkcję poznawczą.

Badania nad wpływem projektowania biofilnego na uwagę dzieci w wieku przedszkolnym przeprowadzone przez naukowców z University of Cagliari, Ghent University i Hunter College dostarczyły fascynujących wyników. W badaniu uczestniczyło 29 dzieci w wieku od 4 do 5 lat, które były poddawane dwóm warunkom: wysokiego stopnia projektowania biofilnego, gdzie na ich biurkach umieszczono cztery rośliny, oraz niskiego stopnia projektowania biofilnego, gdzie na biurkach nie było roślin.

Dzieci obserwowały serię abstrakcyjnych obrazów na ekranie komputera, podczas gdy ich uwaga wizualna była mierzona za pomocą eye trackera. Badacze odkryli, że czas pierwszych fiksacji wzroku dzieci był znacznie dłuższy w warunkach wysokiego stopnia projektowania biofilnego w porównaniu do warunków niskiego stopnia projektowania biofilnego.

To odkrycie wskazuje na potencjał projektowania biofilnego do zwiększania uwagi wizualnej w pomieszczeniach zamkniętych. Wnioski z tego badania mają implikacje dla architektury i projektowania budynków, sugerując, że włączenie elementów biofilnych, takich jak rośliny, do projektowania wnętrz może przyczynić się do zwiększenia uwagi i skupienia, zwłaszcza u młodszych dzieci.

Projektowanie biofilne ma również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Kontakt z naturą, nawet w postaci roślin doniczkowych czy naturalnych materiałów, pomaga zredukować stres i promuje relaksację

Jak wprowadzić projektowanie biofilne do swojego domu?

Nie musisz być mistrzem designu naturalnego, by wykorzystać dobroczynny wpływ roślin i naturalnych elementów w swoim własnym domu. Wystarczy, że urządzając przestrzeń do codziennego funkcjonowania, zastosujesz kilka prostych zasad.

 • Maksymalizuj naturalne światło. Duże okna czy drzwi szklane mogą pomóc wprowadzić więcej naturalnego światła do twojego domu. Staraj się pracować tylko przy naturalnym świetle, nie sztucznym. Zachodzące słońce to sygnał dla organizmu, że czas wejść w fazę relaksu.
 • Wprowadź żywe rośliny. Rośliny doniczkowe nie tylko dodają uroku twojemu domowi, ale również poprawiają jakość powietrza i redukują stres. Wybierz rośliny, które dobrze rosną w pomieszczeniach i są łatwe do pielęgnacji.
 • Wykorzystaj naturalne materiały. Drewno, kamień, bambus i inne naturalne materiały dodają wnętrzom ciepła i autentyczności – nasz mózg woli takie rozwiązania niż industrialne wnętrza.
 • Stwórz zieloną ścianę lub pionowy ogród. To nie tylko atrakcyjny punkt centralny, ale również sposób na maksymalizację obecności natury w ograniczonych przestrzeniach. Sprawdź, jak stworzyć taki wertykalny ogród.
 • Dodaj elementy wodne. Mała fontanna wewnątrz domu wprowadzi kojący efekt płynącej wody. Dźwięk i widok wody tworzą relaksującą atmosferę przypominającą naturalne środowisko.
 • Optymalizuj widoki na naturę. Ustawiaj meble tak, by maksymalizować widok na zewnątrz. Miejsca do siedzenia umieść blisko okien lub drzwi szklanych, aby zapewnić wizualne połączenie z otaczającą zielenią lub naturalnym krajobrazem. 
 • Używaj naturalnej palety kolorów. Wybierz ziemiście i inspirowane naturą kolory dla ścian, mebli i dekoracji. Delikatne zielenie, ciepłe brązy i stonowane błękity dają poczucie spokoju i harmonii z otoczeniem.
 • Wprowadź naturalne tekstury. Wprowadź tekstury, które naśladują te obecne w naturze, takie jak plecione kosze, dodatki imitujące rośliny czy drewniane akcenty.
 • Stwórz punkt centralny inspirowany naturą. To może być kominek z kamienia lub duży obraz przedstawiający naturalne krajobrazy. Taki punkt centralny może służyć jako wizualna kotwica i wzmacniać połączenie z naturalnym światem. Oderwanie wzroku od pracy np. na komputerze i spojrzenie na tak zaaranżowane centrum przestrzeni pomaga odpocząć nie tylko oczom, ale i umysłowi.
 • Zadbaj o to, co poza mieszkaniem. Nawet jeśli nie masz ogrodu, możesz stworzyć mikroogród na swoim balkonie, tworząc przyjemną i komfortową przestrzeń do życia na zewnątrz. Ustaw miejsca do siedzenia, dodaj doniczkowe rośliny i wykorzystaj naturalne materiały, aby stworzyć płynne przejście z wnętrza na zewnątrz.

Bibliografia
 • https://www.psychologytoday.com/intl/blog/smart-families/202306/the-power-of-plants-to-help-children-focus
 • https://www.mdpi.com/2075-5309/13/5/1160

 

 

 

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny