Poważnie. Słońce, wiatr i słona woda, które tak lubimy, dały jej popalić. Po wakacjach skóra wymaga regeneracji, odżywienia i nawilżenia.
Promieniowanie słoneczne sprawia, że nawilżenie skóry znacznie się zmniejsza, uszkadza też płaszcz hydrolipidowy skóry, którego zadaniem jest ochrona naskórka. W efekcie woda szybciej paruje, co powoduje m.in. zmiany struktury przestrzennej kolagenu i elastyny oraz utratę elastyczności i sprężystości włókien - pogłębiają się zmarszczki. Słońce może także pozostawić na skórze przebarwienia, a upał sprzyja pękaniu naczynek krwionośnych i przesuszeniu. W warstwie rogowej skóry woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu złuszczania naskórka. Gdy jej zabraknie, zacznie powstawać gruba warstwa suchych komórek, skóra stanie się szorstka i podatna na pęknięcia.
Działaj kompleksowo
Przede wszystkim - systematyczne używaj nawilżających i natłuszczających kremów i balsamów. Możesz je wspomóc działaniem masła do ciała, które zawiera dużo substancji odżywczych. A ponieważ jest gęstsze od tradycyjnego balsamu, skuteczniej natłuszcza i pozostawia na skórze cienką warstwę, która przez kilka godzin uwalnia do jej wnętrza cenne substancje i zapobiega wyparowywaniu wody.
Dobierając kosmetyki, szukaj takich, które mają w składzie glicerynę (doskonale natłuszcza skórę, nawet w jej głębszych warstwach) oraz witaminę A. Przyspiesza ona regenerację skóry, a także zmniejsza przebarwienia. Jeżeli naskórek jest podrażniony, sięgnij po preparaty z alantoiną i d-panthenolem, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację. Warto przy tym wiedzieć, że d-panthenol, podobnie jak kwas hialuronowy, wnika w skórę głębiej niż inne kosmetyki i zatrzymuje w niej wilgoć.
Jadłospis do zmiany
W pielęgnacji skóry ważna jest także odpowiednia dieta. Twoje pożywienie powinno dostarczać cennych substancji: Witamina A przyśpiesza cykl odnowy naskórka i hamuje jego rogowacenie. Dzięki temu, że wpływa na zwiększenie ilości kolagenu w skórze, poprawia jej elastyczność i sprężystość. Znajdziesz ją w jajkach, wątróbce, serach, marchewce, pietruszce, brzoskwiniach, morelach oraz dyni.
Witamina C pobudza produkcję kolagenu w skórze oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Działa antyoksydacyjnie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, rozjaśnia skórę. Dostarczysz jej sobie, jedząc pomidory, paprykę, żurawinę oraz owoce cytrusowe.
Witamina E jest bardzo efektywnym związkiem antyutleniającym, foto-protekcyjnym i przeciwzapalnym. Sprawia, że skóra uzyskuje właściwe nawilżenie i staje się elastyczna. Obfitują w nią oleje roślinne (słonecznikowy i z pestek winogron), tłuste ryby oraz orzechy laskowe i migdały.
Niedobór witaminy B5 prowadzi do nadmiernego rogowacenia naskórka oraz tworzenia się plam pigmentacyjnych. Źródłem tej witaminy są pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, chude mięso, orzechy. Pij też mleko i jedz jego przetwory, bowiem są one bogate w witaminy B6 i B12, które zapobiegają stanom zapalnym skóry.
Odrobina luksusu
Profesjonalne preparaty mają znacznie wyższe stężenia składników, działają silniej i głębiej, niż kosmetyki dostępne w drogeriach. To zaś przekłada się na lepsze efekty. Tym bardziej, że w czasie aplikacji kosmetyczka pobudza skórę masażem lub ciepłem, co umożliwia lepszą absorpcję składników.
Mezoterapia to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie i rewitalizację skóry. Zabieg igłowy (mezoterapia igłowa) polega na bezpośrednim wstrzyknięciu w skórę niewielkich dawek substancji leczniczych, które stymulują wzrost komórek i ich odbudowę. Metoda ta sprawdza się w leczeniu cellulitu i rozstępów, a także w kuracjach ujędrniających, nawilżających i odmładzających.
Z kolei w mezoterapii bezigłowej używa się fali elektromagnetycznej w postaci impulsów, które docierają do wnętrza skóry. Rezultaty zabiegu widoczne są po wykonaniu serii zabiegów powtarzanych przez okres od dwóch do czterech miesięcy.
Mikrodermabrazja polega na zmiękczaniu, a następnie złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Wykorzystuje się do tego specjalną głowicę z mikrokryształkami, które uderzają o skórę z ogromną prędkością i w ten sposób usuwają martwe komórki naskórka. To zabieg, który szczególnie warto wykonać po lecie.
ZAKAZANE FARBOWANIE
Włosy po urlopie są mocno przesuszone, a my zamiast je odpowiednio nawilżyć, dodatkowo je przesuszamy tym zabiegiem. Osoby, które mają włosy gęste i mocne - być może tego nie odczują, ale te z nas, które mają włosy cienkie i delikatne - mogą zacząć mieć problemy z ich wypadaniem.
Kawitacja ultradźwiękowa oczyszcza cerę poprzez wibrację ultradźwiękową o wysokiej częstotliwości. Rozdrabnia wszelkie zwapnienia i przyspiesza krążenie krwi oraz metabolizm komórek. Ponieważ intensyfikuje usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, aktywuje enzymy w komórkach. Ponadto zabieg ten rozjaśnia przebarwienia i plamy oraz dotlenia i mocno nawilża skórę.
Gdy po urlopie przybyło Ci rozszerzonych naczynek, możesz je zredukować u kosmetyczki lub dermatologa właśnie za jego pomocą. Wiązka światła, emitowana przez urządzenie, dociera w głąb poszerzonego naczynka i jest absorbowana przez hemoglobinę. Ta skupia światło lasera niczym soczewka, po czym ulega gwałtownemu podgrzaniu, a ścianki naczynia - zasklepieniu.
Odbarwienia i pieprzyki
Po wakacjach obowiązkowo dokładnie obejrzyj swoje ciało. Zrób inspekcję pieprzyków i znamion. Jeżeli pojawiły się jakieś nowe lub zauważyłaś zmiany w dotychczas posiadanych, zrób im zdjęcie i wybierz się do dermatologa. Natomiast jeśli słońce zostawiło na Twojej skórze przebarwienia, wypróbuj kremy z dodatkiem witamin C i A (obie skutecznie wybielają) oraz peelingu lub złuszczania za pomocą kwasów AHA. W sklepach znajdziesz takie o stężeniu 3-5%.
Natomiast kosmetolodzy używają kwasów o stężeniu 20-30%, a lekarze nawet 50-70%. Ich stosowanie przynosi bardzo dobre efekty.
Gdyby mimo to przebarwienia nie znikały, wskazane są badania hormonalne, gdyż mogą pojawiać się także pod wpływem zmian hormonalnych.
Kąpiele w morzu, basenie, spacery w słoneczne dni bez kapelusza, a nawet klimatyzacja włączona w samochodzie, hotelu czy pracy w upalne dni nie pozostają bez wpływu na nasze włosy. Jeśli po urlopie masz rozdwojone końcówki, a włosy są suche i łamliwe, musisz zadbać o ich regenerację.
Włos podzielony
Jeśli włos jest rozdwojony, to z czasem ten stan rzeczy będzie się pogłębiać. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u fryzjera. Na zniszczone końcówki nie ma lepszej rady, niż ich obcięcie. Nie wierz w opowieści o zlepianiu końcówek - to bujda na resorach. Nie martw się, nie chodzi o drastyczne cięcie. Przy grubych włosach wystarczą 3 cm. Przy cienkich i podatnych na negatywny wpływ promieni UV potrzebujesz około 5 cm podcięcia.
Odżywki
Przesuszone włosy wymagają odżywki. Do osłabionych włosów wybierz te z olejkami roślinnymi - jojoba lub kokos. Po kilku minutach od nałożenia spłucz letnią wodą, która zamknie łuski włosa. Jeśli myjesz głowę codziennie, odżywkę stosuj dwa razy w tygodniu.
Ziołowe płukanki
Są najzdrowsze dla ciała. 3 garści suszonego skrzypu polnego zalej litrem przegotowanej wody i pozostaw do ostygnięcia, po czym przecedź przez sitko. Płucz umyte włosy, wykonując jednocześnie okrężnymi ruchami masaż pobudzający mikrokrążenie. Płukankę zostaw na głowie.
Maski
Raz w tygodniu nakładaj na włosy przewidzianą do nich maskę. Preparaty te zawierają silnie skoncentrowane składniki regenerujące i wzmacniające strukturę włosa. Aby podnieść ich skuteczność, dodatkowo owiń głowę ciepłym ręcznikiem - wówczas otworzą się łuski włosów i odżywka wniknie w głąb. Z masek można robić kompresy. Trzeba jednak pamiętać, by kosmetyk nałożyć 5 cm od skóry głowy! Bowiem - w przeciwieństwie do przesuszonych po lecie włosów - ona ma tendencję do przetłuszczania się. Owiń włosy folią aluminiową, a następnie delikatnie zacznij je suszyć suszarką. Ciepłe powietrze otworzy łuski włosów i składniki odżywcze lepiej zostaną wchłonięte. Kompres trzymaj 20 min.
Nakarm fryzurę
Żeby wzmocnić włosy od środka, potrzebna jest odpowiednia dieta. Ich kondycję poprawia spożywanie mięsa mięsa, drobiu, ryb, owoców morza, jaj oraz płatków owsianych i otrębów pszennych, które zawierają metioninę i cystynę. Dostarczają one sporo żelaza, cynku i miedzi. Uzupełnieniem tej diety mogą być suplementy z wyciągiem ze skrzypu polnego, wiesiołka, pokrzywy, łopianu czy też drożdży. Pamiętaj, stosując jakąkolwiek kurację do włosów, musisz uzbroić się w cierpliwość. Działanie masek czy odżywek może być widoczne dopiero po kilku tygodniach.