Jak dbać o skórę po peelingu?

Peelingi odmładzają skórę i pomagają walczyć z niedoskonałościami. Jednak ich skuteczność zależy od tego, jak będziesz traktować swoją skórę po zabiegu.

21 lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

1. Smaruj!

Po wykonaniu peelingu, zwłaszcza kwasami, konieczne trzeba nałożyć na skórę krem. To pomoże złagodzić ewentualne efekty pozabiegowe, takie jak swędzenie czy pieczenie skóry. Zmiękczy też naskórek i pomoże w oddzielaniu się martwych komórek, a ponadto ułatwi regenerację skóry.

- Nowa tkanka do momentu zakończenia procesu przebudowy jest bezbronna, ponieważ nie ma jeszcze w pełni wykształconej warstwy ochronnej. Jest więc bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne i narażona na szybkie odparowywanie wody. Musi jak najszybciej odbudować płaszcz hydrolipidowy, w czym bardzo pomagają kremy - mówi Joanna Stryjewska, kosmetolog z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm.

Jak wybrać odpowiedni preparat do pielęgnacji skóry po peelingu? Główna zasada jest taka, że po peelingach średniogłębokich i powierzchownych należy intensywnie nawilżyć skórę, natomiast po głębokich trzeba porządnie ją natłuścić. - Skóra po peelingu jest bardziej chłonna, warto wykorzystać ten fakt i stosować dobrej jakości kremy, najlepiej te zalecone przez lekarza lub kosmetologa - mówi Joanna Stryjewska.

2. Używaj kremu z wysokim filtrem

Cera po peelingu jest szczególnie wrażliwa na działanie słońca. Jeśli jej odpowiednio nie ochronisz, możesz to przypłacić przebarwieniami, a z tymi trudno walczyć.

- Osoby po peelingu chemicznym powinny używać kremu z wysokim filtrem 50 SPF, bez względu na porę roku. W ten sposób chronią skórę przed ewentualnymi powikłaniami po zabiegu, jakie może spowodować słońce, ale przy okazji działają przeciwstarzeniowo - promienie słoneczne to przecież główny czynnik wywołujący przyspieszone starzenie - tłumaczy Joanna Stryjewska.

3. Nie odrywaj łuszczącego się naskórka

To kusi i to bardzo. Odstające fragmenty naskórka aż same się proszą, żeby im pomóc w złuszczaniu... Jednak nie warto! Odrywanie naskórka może mieć fatalne konsekwencje.

- W ten sposób można uszkodzić skórę, a stan zapalny wydłuży proces gojenia. Co więcej, takie działanie może skutkować powstaniem blizn lub pozapalnych przebarwień - ostrzega kosmetolog. To samo dotyczy używania preparatów z drobinkami ściernymi. - W żaden sposób nie wolno mechanicznie przyspieszać złuszczania, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Efekt końcowy będzie tego wart - zapewnia Joanna Stryjewska.

4. Zrezygnuj z podkładu

Jeśli chcesz ukryć łuszczącą się skórę, to nie nakładaj na nią podkładu, bowiem on sprawi, że oddzielające się skórki będą jeszcze bardziej widoczne.

- Jeśli nie ma wyjścia i trzeba nałożyć makijaż, to najlepiej na posmarowaną natłuszczającym kremem skórę zaaplikować krem typu BB lub delikatny podkład - radzi Joanna Stryjewska. - Krem nałożony na łuszczącą się twarz pomaga w zamaskowaniu skórek, ponieważ sprawia, że mniej odstają, są jak przyklejone.

5. Korzystaj z serii

Peelingi to zabiegi, które powinno wykonywać się w serii.

- Efekty po peelingach następują kaskadowo, kolejny zabieg wzmacnia efekt poprzedniego - mówi kosmetolog. Po pierwszym peelingu możesz wręcz zauważyć pogorszenie stanu skóry.

- Często zdarza się, że w niedługim czasie po peelingu pojawiają się krosty i stan zapalny. To sygnał, że skóra się oczyszcza i należy powtórzyć zabieg - mówi Joanna Stryjewska. - Innym objawem wskazującym, że warto skorzystać z serii, jest sytuacja, gdy po peelingu skóra prawie się nie złuszcza. To wcale nie znaczy, że peeling nie działa. Prawdopodobnie warstwa rogowa jest bardzo gruba i peeling należy powtórzyć - mówi ekspert i zaleca zaplanowanie serii 3-4 peelingów w odstępie 1-2 tygodni (w zależności od zastosowanego preparatu).

Artykuł należy do raportu
Wszystko o skórze
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Nasze magazyny