Badania przeprowadzone wśród bliźniąt wykazały, że dla naszej długości życia największe znaczenie mają czynniki genetyczne. Za długowieczność odpowiedzialne są m.in. cztery geny:
DNA Strain anaglyph from David Kaspi on Vimeo.
- ABO - determinujące grupę krwi,
- CDKN28 - regulujące cykle komórkowe,
- SH2B3, dzięki którym można znacząco wydłużyć życie muszek owocówek oraz
- HLA - związane z tym, w jaki sposób nasz system immunologiczny rozpoznaje własne komórki.
Wiedza o tym, że długowieczność ma związek z czynnikami genetycznymi jest znana od lat. Do tej pory jednak specjaliści nie potrafili wskazać, które konkretnie geny są odpowiedzialne za to, ile lat jest w stanie przeżyć nasz organizm.
Badania przeprowadzone przez Stewarda Kima z Uniwersytetu Stanford na 800 stulatkach i 5 tysiącach 90-latkach skupiały się na genach mających związek z chorobami wieku starczego.
Amerykański naukowiec poszedł ich tropem, by znaleźć te z nich, które w największym stopniu przyczyniają się do wydłużenia naszego życia. Okazało się, że tylko cztery geny mają związek z tym, czy możemy dożyć symbolicznych 100 lat.
Czy możemy już zatem na podstawie genotypu precyzyjnie określić, ile lat możemy żyć? Niestety nie jest to jeszcze takie proste...
Timothy Cash z Narodowego Centrum Badań nad Chorobami Nowotworowymi w Madrycie jest przekonany, że taki pomysł jeszcze przez wiele lat będzie tylko naukową mrzonką, choć tempo, w jakim pojawiają się nowe dane jest bardzo szybkie.
Naukowiec nie wyklucza, że wkrótce będziemy w stanie zdobyć jeszcze więcej informacji determinujących naszą wiedzę na temat długowieczności. Może z czasem uda się znaleźć sposób na to, by pozbyć się czynników ograniczających naszą żywotność.
Age progression 2 from Marko Popadić on Vimeo.