Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Co roku w przydomowych koszach lądują 2 mln ton żywności. Co trzeci z nas przyznaje, że wyrzuca przejrzałe lub nadgniłe warzywa i owoce, a statystycznie każdy Polak marnuje w ten sposób ponad 270 zł rocznie. Straty te nierzadko wynikają z nieumiejętnego przechowywania żywności.

19 maj 2017 Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Bardzo często zdarza się, że trzymamy warzywa i owoce w niewłaściwym miejscu, a do tego nie wiemy, których nie należy przechowywać obok siebie. Niektóre z nich w procesie dojrzewania wydzielają bowiem gaz o nazwie etylen, a ten może skracać przydatność innych produktów, jeżeli znajdują się w tej samej misce czy na tej samej półce w lodówce.

Gaz ten wytwarzają np. dojrzewające jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany i kiwi, przez co stają się bardziej miękkie i zmieniają kolor. Jak tłumaczą brytyjscy specjaliści od żywności, wszystkie te owoce podlegają tym samym procesom, a zatem można uznać je za "lodówkowych kumpli", którzy mogą razem czekać na półce.

Nie powinno się ich jednak przechowywać w bezpośrednim sąsiedztwie warzyw, ponieważ spowoduje to ich przedwczesne dojrzewanie. Warzywa wrażliwe na etylen - a więc szparagi, brokuły, marchewki, sałaty i zielony groszek - powinno się przechowywać z dala od wymienionych wyżej owoców.

Nawet wśród nich znajdziemy "lodówkowych wrogów": jabłka i arbuzy nigdy nie powinny ze sobą sąsiadować, natomiast banany z nikim się nie dogadują i należy trzymać je zupełnie osobno.

Ziemniaki i bataty (pataty) warto zaś przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu, aby nie wypuściły kiełków zbyt wcześnie.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny