Nie możemy żyć bez bakterii, choć obecność niektórych wiąże się z pewnym dyskomfortem lub nawet chorobami. Bakterie zamieszkują nasze usta, jelita, a także powierzchnię skóry, a proporcje pomiędzy poszczególnymi szczepami różnią się zależnie od miejsca na naszym ciele.
Zdaniem Chrisa Callewaerta z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego (USA) za nieprzyjemny zapach potu odpowiadają bakterie żyjące pod pachami. Kilka lat temu naukowiec spotkał bliźniaków. Chociaż wydawali się tacy sami, pot tylko jednego z nich śmierdział. Callewaert postanowił "przeszczepić" mu bakterie spod pachy brata.
Zakazał "pachnącemu" mężczyźnie myć się przez 4 dni. W tym czasie bakterie mnożyły się, a naskórek starzał, tak więc Callewaert mógł go potem zeskrobać razem z mikrobami. Natomiast "śmierdzący" bliźniak miał przykazane, aby przez 4 dni bardzo dokładnie myć pachy mydłem antybakteryjnym w celu pozbycia się jak największej liczby drobnoustrojów.
Następnie Callewaert pobrał wymaz i dokonał transferu bakterii między braćmi. Problem brzydkiego zapachu potu znikł niemal natychmiast, a efekty utrzymują się do tej pory - rok po eksperymencie.
Zachęcony tym sukcesem Callewaert wraz z kolegami przeprowadził jeszcze 17 takich "przeszczepów". Każdy pacjent musiał wcześniej stanąć przed 8-osobową komisją, która oceniała natężenie przykrego zapachu potu.
Na łącznie 18 pacjentów, 16 w ciągu miesiąca zauważyło znaczną poprawę w zapachu swojego potu. U połowy z nich efekty utrzymywały się 3 miesiące lub dłużej. Callewaert przedstawił wyniki swojej pracy w styczniu 2017r. na sympozjum bakterio-dermatologicznym w Instytucie Karolinska (Szwecja).
Czy transfer bakterii żyjących na skórze znajdzie szersze zastosowanie w medycynie? Zdaniem Emmy Allen-Vercoe z Uniwersytetu Guelph (Kanada) odpowiedni biom może przyczynić się do złagodzenia objawów takich chorób jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.
Tymczasem Callewaert pracuje nad specjalnym płynem, który będzie wykorzystywał podczas kolejnych transferów. Zanim jednak jego metoda trafi do klinik na całym świecie, Callewaert zaleca odpowiednią dietę:
- Osoby uczęszczające do barów szybkiej obsługi oraz jedzące mięso mają bardziej przykry zapach potu niż wegetarianie - twierdzi naukowiec. Dobrym pomysłem jest też pilnowanie odpowiedniej wagi ciała, noszenie ubrań z naturalnych materiałów i dbanie o higienę.
-
Jessica Hamzelou, Swap bacteria to fix body odour, New Scientist 18 February 2017
-
https://ssdv.se/images/KSdagenProgramAnmalan.pdf