Pediatrzy zalecają ten napar w łagodzeniu kolki u niemowląt. U osób dorosłych wpływa on zaś kojąco na żołądek i ogólnie uspokaja. A jeśli wierzyć najnowszym badaniom, picie herbaty rumiankowej może zmniejszyć ryzyko śmierci w pewnym okresie życia nawet o jedną trzecią. Pozostaje pytanie, czy to na pewno prawda?
Rumianek — zdrowotne właściwości
Kiedy naukowcy z University of Texas Medical Branch (UTMB) w Galveston zainteresowali się tą rośliną i podjęli badania nad jej właściwościami zdrowotnymi, nie startowali od zera. Rumianek jest znany od tysiącleci i do dzisiaj stosuje się go powszechnie w leczeniu licznych schorzeń − od dolegliwości żołądkowo-jelitowych i chorób skóry po bezsenność i dnę moczanową. Roślina ta ma także silne właściwości przeciwzapalne i zmniejsza skurcze żołądka, co już wcześniej zostało naukowo potwierdzone. W Niemczech lekarze przepisują napar z rumianku w leczeniu wrzodów trawiennych. W badaniach klinicznych wykazano również, że zmniejsza on niepokój. Krem rumiankowy, stosowany miejscowo, leczy oparzenia słoneczne. Rumianek zawiera związki, które mogą chronić przed chorobami serca, a nawet niektórymi nowotworami.
Czy rumianek pozwoli nam żyć dłużej?
Naukowcy z Teksasu odkryli również, że Amerykanie meksykańskiego pochodzenia żyjący w południowo-zachodniej części Ameryki chętniej korzystają z ziół – zwłaszcza rumianku – niż inne społeczności. Zbadali więc około 1,6 tys. starszych osób wywodzących się z tej grupy, średnio w wieku 80 lat. Około 14% z nich regularnie piło herbatę rumiankową. Badanie trwało 7 lat. W tym czasie zmarło około 40% badanych.
Jeśli wierzyć najnowszym badaniom, picie herbaty rumiankowej prawdopodobnie zmniejsza ryzyko śmierci w pewnym okresie życia nawet o jedną trzecią. Jak to możliwe?
Wyniki badania: W przypadku kobiet, które piły herbatę rumiankową regularnie, ryzyko śmierci było mniejsze o 28% (w trakcie 7-letniego badania) w porównaniu z kobietami, które nigdy nie piły tego naparu. Wnioski różniły się, jeśli chodzi o mężczyzn. Niezależnie od tego, ile tej herbaty spożywali i czy w ogóle ją pili, dotyczące ich ryzyko śmierci w okresie eksperymentu nie zmieniało się. Ale dodajmy, że mężczyźni piją więcej alkoholu i częściej są uzależnieni od nikotyny niż kobiety, co również mogło mieć znaczenie, jeśli chodzi o rezultaty badania. Wnioski z badania są wynikiem obserwacji i spekulacji naukowców, nie ma na ich potwierdzenie twardych dowodów. Badacze zauważyli, że tylko niewielu mężczyzn piło rumianek, i przypuszczają, że raczej miało to charakter okazjonalny, a nie nawykowy. Mężczyźni nie stronili również od alkoholu i papierosów. Ale nawet w odniesieniu do kobiet badanie nie dowiodło, że rumianek to rzeczywiście eliksir życia. Niestety naukowcom nie udało się ustalić, jak często i ile herbaty piły kobiety, a więc nie wiemy, czy korzystne dla zdrowia jest spożywanie jednej, dwóch, czy – powiedzmy – pięciu filiżanek tego napoju dziennie. Nie można również wykluczyć, że Amerykanki meksykańskiego pochodzenia, które regularnie piły herbatę z rumianku, po prostu prowadzą zdrowy styl życia, obejmujący więcej elementów niż stosowanie ziół. Oczywiście badacze dostosowali dane do zmiennych społeczno-demograficznych (które mają wpływ na długowieczność) i wzięli pod lupę wiele czynników, takich jak zachowania prozdrowotne bądź choroby przewlekłe, ale i tak nie daje to pewności, że wyłącznie rumianek przyczynił się do zmniejszenia liczby zgonów wśród tych kobiet – nie wiemy również, do jakiego stopnia zdrowa dieta czy styl życia wpłynęły na wynik badania.
Nie oczekuj więc cudów po wypiciu filiżanki herbaty rumiankowej. Nadal musisz jeść kolorowe sałaty, ćwiczyć jogę lub cokolwiek innego, co daje siłę, rozciąga ciało i odpręża. Jeśli jednak szukasz pysznego, ziołowego napoju, który jest naturalnie wolny od kofeiny i może mieć wpływ na długowieczność, skosztuj herbaty rumiankowej.
Jak zaparzyć herbatę rumiankową?
Oto, co musisz wiedzieć, aby jak najlepiej przygotować herbatę rumiankową"
- Kwiaty rumianku są głównym źródłem jego leczniczych składników. Należy do nich bisabolol (znany również jako lewomenol), który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Kolejnym komponentem jest apigenina, która działa przeciwnowotworowo i przeciwlękowo. Ważnym składnikiem jest chamazulen, który łagodzi stany zapalne. Tworzy się on wtedy, gdy herbata rumiankowa jest na tyle podgrzana, że zaczyna parować.
- Herbatę w torebkach czy suszone kwiaty rumianku przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie ulotniły się olejki eteryczne.
- Masz rękę do roślin? Rumianek Matricaria recutita, zdecydowanie najpopularniejsza odmiana w USA, najlepiej rozwija się w pełnym słońcu i dobrze przepuszczalnej glebie.
- Aby przygotować wartościowy napar z rumianku, włóż torebkę lub łyżkę suszonych, zmielonych kwiatów do imbryka, filiżanki lub kubka, zalej wrzącą wodą i trzymaj pod przykryciem 15 minut.
- Jeśli chcesz otrzymać najzdrowszy napar, musisz być cierpliwy. Tylko 10–15% olejku eterycznego, zawierającego aktywne składniki rumianku, trafia do filiżanki herbaty rumiankowej. Aby wzmocnić działanie lecznicze naparu, zapobiegaj wydostawaniu się pary niezbędnej do powstania chamazulenu. Zalej więc zioła wrzątkiem i szczelnie je przykryj na 15 minut.
- Aby złagodzić takie dolegliwości jak niestrawność, większość zielarzy zaleca picie herbaty rumiankowej trzy razy dziennie. Systematyczne picie jednej filiżanki tej herbaty dziennie przynosi zaś długofalowe korzyści.
Ważna uwaga: Kwiaty rumianku mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób, zwłaszcza u uczulonych na pyłek pewnych gatunków ambrozji.
- Kojąco na organizm wpływa rumianek dodany do kąpieli. Zanurzenie się w rumiankowej kąpieli, rewitalizującej skórę, i równoczesne popijanie aromatycznej herbatki rumiankowej przygotowanej zgodnie ze sztuką to jeden z najprzyjemniejszych rytuałów, jaki można sobie wyobrazić. Co ważne, taka błoga rutyna może znacznie przedłużyć ci życie!