Przegląd dostępnej literatury na temat ziół przeprowadzony przez międzynarodowy zespół uczonych donosi, że 85 gatunków roślin z różnych rodzin ma potwierdzone działanie moczopędne. Prof. Eric Yarnell wskazuje, że dodatkowo wiele z nich może mieć działanie antyseptyczne, ochronne dla nerek, przeciwadhezyjne (utrudniają bakteriom przyczepianie się do ścianek dróg moczowych)1.
Te same rośliny stosuje się do obniżania nadciśnienia tętniczego, które uważane jest za czynnik predysponujący do udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, choroby tętnic obwodowych, niewydolności serca i schyłkowej niewydolności nerek2. W najściślejszym znaczeniu diuretyki to substancje, które działają w nerkach i sprzyjają utracie płynów z organizmu.
Jednak, aby były skuteczne klinicznie, takie związki muszą również powodować utratę sodu. Osiąga się to poprzez związki zakłócające reabsorpcję jonów, a także wody, przez ściany kanalików nerkowych, co sprzyja ich wydalaniu z organizmu3.
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Jest stosowany od ponad 2000 lat na całym świecie jako środek moczopędny w tradycyjnej medycynie ludowej i nowoczesnej fitoterapii. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy słusznie. W pilotażowym badaniu ochotnicy spożywali wysokiej jakości wodnoetanolowy ekstrakt ze świeżych liści mniszka.
Na 2 dni przed rozpoczęciem eksperymentu ustalono wyjściowe wartości częstości oddawania moczu i współczynnika wydalania (objętość oddawanego moczu i spożycie płynów). Następnie w ciągu doby uczestnikom podano 3 razy 8 ml ekstraktu. Okazało się, że wystąpił istotny wzrost częstości oddawania moczu w okresie 5 godz. po podaniu pierwszej i drugiej dawki. Trzecia natomiast nie zmieniła żadnego z mierzonych parametrów4.
(Przeczytaj także: 'Syrop z mniszka lekarskiego na kaszel suchy czy mokry?')
Pietruszka zwyczajna (Petroselinum sativum)
Jak się okazuje, jest popularnym warzywem nie tylko w Polsce, ale również w Brazylii. Naukowcy zainspirowani tamtejszą medycyną ludową podawali wodny ekstrakt z pietruszki szczurom. To spowodowało u nich zwiększony przepływ moczu oraz wydalanie sodu i potasu, a także obniżone ciśnienie tętnicze i to zaledwie 30 min od podania9. Wszystko wskazuje na to, że dobrze mieć pietruszkę w ogródku.
Fenkuł włoski (Foeniculum vulgare)
Uczeni z Omanu przetestowali na myszach działanie fenkułu. Ekstrakt etanolowy z jego owoców wykazał doskonałe działanie moczopędne. Diureza wywołana przez podanie wyciągu w dawce 500 mg/kg była porównywalna z działaniem referencyjnego mocznika (dawka 960 mg/kg) i przyniosła prawie 2-krotnie większe wydalanie moczu niż w grupie, której nie podawano żadnych środków.
Badacze zauważyli jednak, że nie wiązała się ze zmianami w wydalaniu sodu i/lub potasu5. Oznacza to, że ma niewielki wpływ na napięcie naczyń tętniczych (Dowiedz się jakie są 'Najlepsze zioła na wzmocnienie naczyń krwionośnych'. Ma za to inne zalety potwierdzone in vitro i in vivo, takie jak: działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwmutagenne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe, przeciwzakrzepowe, hepatoprotekcyjne, hipoglikemiczne i hipolipidemiczne6.
Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior)
Warto znaleźć w sąsiedztwie to dochodzące do 40 m wysokości drzewo z rodziny oliwkowatych. Jak wynika z eksperymentów przeprowadzonych w Maroku, wodny wyciąg z jesionu ma działanie moczopędne i hipotensyjne. Tamtejsi badacze podawali go codzienne przez 3 tygodnie (w dawce 20 mg/kg masy ciała) zarówno szczurom z prawidłowym ciśnieniem, jak i gryzoniom z samoistnym nadciśnieniem, co spowodowało znaczny spadek skurczowego ciśnienia krwi.
Ponadto wodny ekstrakt z rośliny w obu grupach istotnie poprawiał oddawanie moczu, powodując przy tym znaczny wzrost wydalania wraz z nim sodu, potasu i chlorków7.
Ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa)
Ostatnie badania dowiodły, że roślina ma działanie moczopędne, a przy tym oszczędzające potas. Jednak mechanizm wywołujący te efekty nie został jeszcze wyjaśniony.
Należy jednak wspomnieć, że wodny ekstrakt z ketmii jest bogaty w przeciwzapalną kwercetynę, kwas chlorogenowy, który zmniejsza wchłanianie cukru oraz antocyjany i flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym. I to właśnie im uczeni z Meksyku przypisują jego działanie oszczędzające potas8.
Bez czarny (Sambucus nigra)
Ta roślina tradycyjnie używana w leczeniu przeziębień, stanów gorączkowych, kaszlu i kataru, doczekała się uznania w świecie nauki, gdy w ostatnich latach potwierdzono jej działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwdepresyjne, hipoglikemizujące oraz zmniejszające stężenie tłuszczu i lipidów w organizmie10.
Teraz badacze pochylili się nad innymi właściwościami czarnego bzu. Kolejne prace potwierdziły wysoką aktywność przeciwutleniającą jego owoców i kwiatów oraz fakt, że dzięki bogactwu flawonoidów mają właściwości napotne i moczopędne. Uszczelniają ściany naczyń włosowatych, poprawiają ich elastyczność oraz zapobiegają naciekaniu krwinek czerwonych i osocza poza naczynia dzięki zawartości związków (rutyny) posiadających właściwości witaminy P.
Co ciekawe, również kora czarnego bzu działa moczopędnie11. Warto przy tym dodać, że owoce rośliny wykazują umiarkowane działanie przeciwbólowe, co może mieć znaczenie w leczeniu np. zapalenia pęcherza12.
Skrzyp polny (Equisetum arvense)
W pewnym podwójnie ślepym, randomizowanym badaniu klinicznym 36 zdrowych ochotników płci męskiej podzielono losowo na 3 grupy, które przeszły trzyetapowe leczenie. Co 10 dni przez 4 kolejne dni naukowcy podawali im naprzemiennie standaryzowany suszony ekstrakt rośliny (900 mg/dzień), placebo lub hydrochlorotiazyd (25 mg/dzień).
Ekstrakt ze skrzypu wywoływał działanie moczopędne, które było porównywalne do działania leku i nie powodowało istotnych zmian w wydalaniu elektrolitów13.
- World J Urol. 2002 Nov;20(5):285-93
- Expert Opin Emerg Drugs. 2006 Mar;11(1):49-73
- J Ethnopharmacology, 2007, 114(1): 1-31
- J Altern Complement Med. 2009 Aug; 15(8): 929-34
- Phytotherapy Research. 1996;10(1): 33-6
- Biomed Res Int. 2014; 2014: 842674
- J Ethnopharmacol. 2005 May 13;99(1): 49-54
- Planta Med. 2012 Dec;78(18): 1893-8
- Rev. bras. farmacogn. 19 (1a), Mar 2009 doi: 10.1590/S0102-695X2009000100010
- J Funct Foods. 2018 Jan; 40: 377-90
- Wiadomości Zielarskie. 2002;4: 11-2
- Phytotherapy Research. 1999;13(3): 222-5; Naturwissenschaften. 1964;51: 361
- Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:760683
- J Ethnopharmacol. 2001 May;75(2-3): 219-23