Soplówka jeżowata - grzyb, który wspiera nie tylko nasz mózg

Zwiększa funkcje poznawcze, łagodzi objawy choroby Alzheimera i działa przeciwdepresyjnie. Soplówka jeżowata, biały grzyb o kulistym kształcie (zwany lwią grzywą), ma wiele prozdrowotnych właściwości.

31 maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Soplówka jeżowata - działanie

Soplówka jeżowata wzmacnia układ odpornościowy poprzez zmniejszanie stanów zapalnych i zapobieganie utlenianiu[1]. Zarodniki wyizolowane z owocującego grzyba stymulują produkcję czynnika wzrostu nerwów (NGF), białka wiązanego z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu[2].

Soplówka jeżowata zwiększa również ilość mieliny (izolacji wokół włókien nerwowych) i może stymulować wzrost komórek mózgowych [3]. W medycynie chińskiej od setek lat jest ponadto stosowana jako lek na schorzenia wątroby, nerek, śledziony, żołądka, a także przy zaburzeniach pracy serca[4].

Badanie z podwójnie ślepą próbą i kontrolną grupą placebo, obejmujące 30 mężczyzn i kobiet z Japonii w wieku 50-80 lat, u których zdiagnozowano łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, wykazało, że spożywanie 3 g sproszkowanej soplówki jeżowatej dziennie przez 4 miesiące znacząco poprawiło funkcje umysłowe. Korzyści te zanikły, gdy zaprzestano przyjmowania suplementu [5].

Podobnie, w trwającym 49 tygodni badaniu z podwójnie ślepą próbą i kontrolną grupą placebo, w którym uczestniczyli pacjenci z łagodną chorobą Alzheimera, stwierdzono znaczącą poprawę oceny funkcji poznawczych w grupie przyjmującej suplement z soplówką [6].

Soplówka jeżowata

W cytowanych wyżej badaniach wpływu soplówki na funkcje poznawcze stosowano dawki 3 g dziennie (4 tabletki po 250 mg 3 razy dziennie) oraz 1050 mg dziennie (jedną tabletki 350 mg 3 razy dziennie) [6,7].

Soplówka jeżowata - smak, dawkowanie, przeciwwskazania

Smak soplówki jeżowatej porównuje się do smaku krabów lub homarów. Można ją jeść na surowo, gotowaną czy suszoną, parzyć jako herbatę lub przyjmować w postaci proszku czy ekstraktu.

Brak jest znanych przeciwwskazań dla jej stosowania, jednak lepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmujemy leki. Produkty zawierające w swoim składzie soplówkę nie są polecane dla osób po transplantacji, ponieważ może to prowadzić do odrzucenia przeszczepu.

Stosowanie soplówki jeżowatej może także czasami wiązać się z odczuwaniem mrowienia/swędzenia - wynika to prawdopodobnie ze wzrostu aktywności NGF i zwiększania wrażliwości nerwów skórnych. Przyjmowaną dawkę najlepiej zmniejszyć do takiej, która nie będzie powodowała ww. objawów [8].

Bibliografia
  • [1] Food Funct, 2017; 8: 1020-27
  • [2] Tetrahedron Lett, 1994; 35: 1569-72
  • [3] Int J Med Mushrooms, 2013; 15: 539-54
  • [4] www.www.joanpodgorska.com
  • [5] Phytother Res, 2009; 23: 367-72
  • [6] Front Aging Neurosci, 2020; 12: 155
  • [7] www.www.joanpodgorska.com
  • [8] www.www.joanpodgorska.com

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny