Uważaj na cukier!

Dodano: 3 kwiecień 2015

Przed nami Wielkanoc i mnóstwo słodkości na suto zastawionych stołach. Zwróćmy uwagę na cukier. Według statystyk, w słodkich produktach jest go nawet cztery razy więcej niż zalecają lekarze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby zawartość cukru rafinowanego w diecie nie przekraczała 10% całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Mężczyźni nie powinni przekraczać 70g cukru dziennie, a kobiety 50g

Specjaliści twierdzą, że u osób spożywających rafinowany cukier, aż o 25% zwiększa się dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

W konsekwencji prowadzi to do podniesienia ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Słodkie ciasta i napoje zawierają cztery razy więcej cukru niż zalecają specjaliści. (fot. Clever Cupcakes, flickr.com, CC BY 2.0)

Żywność bogata w cukier, jak ciasta, ciastka, czekolada czy napoje gazowane, zawiera więcej niż 22,5 g tej słodkiej substancji na 100 g. Natomiast zawartość cukru powinna wynosić mniej niż 5 g na 100 g produktu spożywczego.

Naukowcy z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom po przeanalizowaniu stanu zdrowia 10 tys. Amerykanów odkryli związek między ilością pożywanego cukru a ryzykiem chorób serca.

Codzienne picie nawet jednego napoju słodzonego cukrem zwiększa ryzyko chorób serca.

Osoby, które w ogóle jedzą zbyt dużo lub stosują zbyt dużo cukru są zagrożone rozwojem otyłości, a to z kolei prowadzi u nich do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia. 

 Tekst: Monika Piorun

Źródło: JAMA Internal Medicine, February 3, 2014; doi: 10.1001/jamainternmed.2013.13563

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.