Alternatywne przepisy na pyszne bezzbożowe wypieki

Jeżeli stosujesz dietę uzdrawiającą lub dietę paleo, a tęsknisz za codziennymi produktami, takimi jak chleb, naleśniki czy słodkie desery, wypróbuj poniższe przepyszne alternatywy, których autorkami są Ahlea Khadro, Heather Dane i Louise Hay

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Zboża znalazły się pod ostrzałem, w znacznej mierze za sprawą ksią­żek takich jak Dieta bez pszenicy i Zbożowa głowa, a także za sprawą diet paleo i pierwotnej, które zasadniczo je eliminują. I mają po temu dobry powód: wciąż rośnie zapadalność na choroby ukła­du trawienia i w samych tylko Stanach Zjednoczonych dotykają one obecnie nawet 70 mln osób.

Trawienie zbóż jest poważnym wyzwaniem dla jelita cienkie­go, dlatego też osoby pracujące nad zdrowiem jelit lub mające problem z insuliną często starają się rezygnować ze zbóż na czas leczenia układu pokarmowe­go. Gdy odzyska on zdrowie, nierzadko możliwe jest ponowne wprowadzenie ich do jadłospisu.

Jeżeli pomimo wszystko jesz zboża, szukaj produktów orga­nicznych i pełnoziarnistych, które nie zawierają glutenu (quinoa, gryka, proso, amarantus i biały ryż basmati). Pamiętaj tylko, że ryż zawiera arsen, a brązowy ryż zawiera go znacznie więcej niż biały, na co wskazują liczne badania. Doskonałym sposobem zwiększenia strawności zbóż jest namoczenie ich przed przygotowaniem.

Oto kilka pysznych alternatyw dla trady­cyjnego chleba, nale­śników i piernika.

Bezzbożowy chleb z rozmarynem

Czas przygotowania: łącznie 2 godz. (30 min przygotowania, 1,5 godz. pieczenia)
Na 2 bochenki
chleb z rozmarynem

Jest to bardzo uniwersalny, szybki i łatwy przepis na chleb, przy­noszący wspaniałe rezultaty. Jeżeli po odstawieniu zbóż wciąż tęsknisz za chlebem, to ten wy­piek doskonale go zastąpi.

Możesz modyfikować ten pod­stawowy przepis na wiele spo­sobów. Możesz usunąć z niego wszystkie zioła i przyprawy (roz­maryn, tymianek, sproszkowany koper oraz pieprz) i upiec zwykły chleb na kanapki. Możesz też upiec go w wersji słodkiej, doda­jąc cynamon, kardamon i trochę więcej miodu. Gdy nabędziesz już doświadczenia w pieczeniu tego chleba, puść wodze fantazji i twórz smaki, które najbardziej lubisz.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Nagrzej wstępnie piekarnik do 177°C. Zmiel suszone liście rozmarynu. Wsyp wszystkie suche składniki – włącznie z ziołami, sproszkowanym koprem, solą i pieprzem – do robota kuchennego z ostrzem S i miksuj je, aż zostaną cał­kowicie wymieszane. Jeżeli nie masz robota, możesz wsypać wszystkie suche składniki do miski i dobrze wymieszać łyżką. Następnie do suchych dodaj składniki mokre – olej kokosowy, miód, ocet jabłkowy, jaja – i dokładnie wymieszaj.

Jeśli chcesz, możesz spró­bować ciasta i ocenić je, gdyż upieczony chleb będzie miał bardzo zbliżony smak. Jeżeli masz duże doświadczenie w gotowaniu i pieczeniu, być może zechcesz dosto­sować dodatek ziół, soli i pieprzu do swych upodo­bań. Włóż ciasto do formy chlebowej i piecz przez 15-30 min, pamiętając o tym, by sprawdzić je po 15 min.

Gdy tylko zaczniesz wyczu­wać charakterystyczny zapach pieczonego chleba, będzie to pora, by sprawdzić ciasto – otwórz więc piekarnik i zo­bacz, czy chleb zaczyna brązo­wieć na szczycie i krawędziach.

Ten chleb może nabrać całkiem intensywnej, brązo­wej barwy nim się przypali, ale jeśli chcesz, by boche­nek był bardziej wilgotny, wyjmij go, gdy tylko zacznie nabierać złotego koloru lub gdy zobaczysz zbrązowienie krawędzi. Wbij czysty nóż w środek bochenka i zobacz, czy po wyjęciu będzie czysty. Jeśli tak, to chleb jest gotowy.

Możesz też delikatnie dotknąć wierzchu chleba, by zobaczyć, czy jest twardy i lekko sprężysty. To kolejna oznaka, że chleb jest gotowy. Zawsze możesz wło­żyć go ponownie do pie­karnika, jeżeli wymaga jeszcze kilku minut.

Bezzbożowe gofry lub naleśniki

Czas przygotowania: 10 min
Na 6-10 naleśników lub gofrów, zależnie od wielkości

Bezzbożowe gofry lub naleśniki

Któż nie lubi naleśników i go­frów? Jeżeli jesteś na diecie bezglutenowej lub paleo albo właśnie przechodzisz na diety lecznicze, nie wpadaj w rozpacz – nadal możesz jeść na śniadanie lub lunch swe ulubione danie. Te naleśniki/gofry są prze­pyszne i będą rozkoszą dla pod­niebienia. Choć nie są tak pu­szyste, jak odmiana tradycyjna, to niewiele jej ustępują. Dodatek przypraw pomaga zrównoważyć recepturę, dzięki czemu Twój or­ganizm odczuje więcej satysfak­cji już po zjedzeniu 2 czy 3 sztuk.

SKŁADNIKI

 • 3 jaja
 • 3 łyżki stołowe oleju kokosowego (możesz też użyć masła lub ghee)
 • 3 łyżki stołowe mleka kokosowego
 • 2 łyżki stołowe mąki kokosowej (lub, jeśli wolisz, mąki migdałowej)
 • 2 łyżeczki sproszkowanego cynamonu
 • 2 łyżeczki sproszkowanego kardamonu
 • 1 łyżeczka miodu lub 3 daktyle
 • 1 łyżeczka ziela angielskiego
 • 1 łyżeczka soli morskiej

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Możesz usmażyć te naleśniki lub gofry na kuchni albo upiec w pie­karniku. Jeżeli użyjesz piekarni­ka, nagrzej go wstępnie do 177°C. Jeżeli używasz daktyli zamiast miodu, zblenduj wszystkie składniki w robo­cie kuchennym z ostrzem S. Najpierw dodaj daktyle, mleko kokosowe, olej koko­sowy i jaja, po czym dobrze je zblenduj, a następnie przełóż do miski i domieszaj za pomocą miotełki resztę składników lub dodaj po prostu pozostałe składniki do misy robota i dokładnie zblenduj. Jeżeli nie masz robota, ła­twiej będzie użyć miodu.

Roztop miód i olej kokosowy w rondelku na małym ogniu, tak aby stały się płynne. W misce połącz jaja, mleko kokosowe, miód i olej kokosowy, dokładnie je mieszając. Dodaj resztę skład­ników i wszystko wymieszaj.

Teraz możesz dokonać wy­boru: naleśniki czy gofry? Nale­śniki są łatwe i wystarczy tylko nałożyć je chochlą na gorącą patelnię (na której najpierw roztopisz masło, ghee lub olej kokosowy, by naleśniki nie przywierały) lub na natłuszczo­ną tacę do pieczenia, na której powędrują do piekarnika.

Gofry upieczesz bez trud­ności w silikonowych formach do gofrów (dostępnych w skle­pach internetowych). Ułóż formy do gofrów na tacach do pieczenia z nierdzewnej stali (ponieważ silikon jest elastycz­ny i łatwo się wygina) i wsuń je do piekarnika na 5-10 min. Naleśniki lub gofry będą gotowe, gdy nabiorą pięknej złocistobrązowej barwy.

Wskazówka do smażenia na­leśników: Jeżeli przygotowujesz je na kuchni, to przewracaj je na drugą stronę, gdy zobaczysz małe pęcherzyki w cieście lub też, gdy ciasto odchodzi łatwo od patelni, gdy wsuniesz pod nie łopatkę. Do przewracania nale­śników najlepiej nadaje się cien­ka łopatka ze stali nierdzewnej.

Wskazówka do pieczenia gofrów: Większość gofrownic ma toksyczne powłoki nieprzy­wierające, by łatwo było ich używać. Chociaż gofrownice są przyjemne w użyciu i wycho­dzą z nich bardziej perfekcyjne gofry, to jednak być może wybierzesz zamiast nich silikonowe formy do go­frów, jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu narażenia na toksyczne substancje.

Sugerowany sposób podania: Te naleśniki i gofry smakują doskonale z syropem klonowym, o ile go używasz. Jeśli nie, możesz użyć miodu, zwykłego masła, oleju kokosowego lub owoców do przybrania. Aby uzyskać zamiennik syropu klonowego, zmiksuj truskawki w robocie kuchennym (dodaj kilka daktyli, jeśli chcesz, by sos był bardzo słodki). Naleśniki i gofry będą też pyszne, gdy lekko pokropisz je cynamonowo-pomarańczowym masłem kokosowym (opisanym przy przepisie na chleb piernikowy na następnej stronie).

Bezzbożowy chleb piernikowy z cynamonowo-pomarańczowym masłem kokosowym

Czas przygotowania: 20 min
Na 8-10 plastrów

chleb piernikowy

Jest to lekko słodki, szybki i łatwy w przygotowaniu wypiek, będący cudowną alternatywą dla standar­dowych śniadaniowych mufinek i pączków. Pełen białka oraz podnoszących nastrój i wspomagających trawienie przypraw, będzie zdrowym i smakowitym ką­skiem o każdej porze dnia. Ten piernikowy chleb można jeść bez żadnych dodatków, ale gdy chcesz uzyskać wspaniały zimowy przy­smak, możesz posmarować go cynamonowo-pomarań­czowym masłem kokoso­wym, a wtedy powstanie z niego pyszny deser, przypominający pierniczki.

SKŁADNIKI NA CHLEB PIERNIKOWY

 • 6 daktyli (ok. ¼ filiżanki) lub ¼ filiżanki miodu albo 2 rozgniecione banany
 • ¾ filiżanki organicznej mąki kokosowej
 • 6 jaj
 • 6 łyżek stołowych oleju kokosowego
 • ½ filiżanki wody
 • 2 łyżki stołowe ekstraktu waniliowego
 • ¼ łyżeczki mielonej kozieradki
 • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
 • 1 łyżeczka sody do pieczenia
 • 1 łyżeczka soli morskiej
 • ½ łyżeczki kardamonu
 • ¼ łyżeczki goździków
 • ¼ łyżeczki sproszkowanego imbiru

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Nagrzej wstępnie piekarnik do 177°C. Nasmaruj formę do pieczenia chleba (najle­piej szklaną lub silikonową) olejem kokosowym albo surowym masłem od krów karmionych trawą. Połącz wszystkie składniki chle­ba i blenduj je, aż zostaną dokładnie wymieszane, a mąka kokosowa wchło­nie wszystkie płyny.

Jeżeli nie masz robota kuchennego, zrezygnuj z daktyli i zamiast nich użyj miodu lub rozgniecionych bananów. Jeżeli dysponujesz robotem kuchennym, włóż do niego wszystkie skład­niki i wymieszaj, używając ostrza S. Wlej ciasto do na­tłuszczonej formy do chleba i piecz przez 30-45 min.
Od czasu do czasu możesz sprawdzić chleb, wbijając w jego środek wykałaczkę lub widelec. Gdy wykałaczka lub wide­lec są czyste po wyjęciu, to chleb jest upieczony.

Jeżeli pozostawisz go w piekarniku na zbyt długo, wysuszy się. Jeśli chcesz, by był bardziej wilgotny, możesz wyjąć go wcześniej, po 25-30 min.
Uciśnij wierzch bochen­ka palcem: jeśli chleb jest dość twardy, to znaczy, że jest gotowy. Możesz też naciąć go ostrym nożem, by sprawdzić, czy jest wy­pieczony tak, jak chcesz.

Gdy chleb będzie goto­wy, wyjmij go z piekarnika i pozwól mu ostygnąć, zanim wyjmiesz go z for­my. Gdy ostygnie, pokrój go w plastry i jedz bez dodatków albo posma­ruj olejem kokosowym czy surowym masłem od krów wypasanych na pastwisku lub też ułóż na nim plasterki jabłka.

SKŁADNIKI NA CYNAMONOWO-POMARAŃCZOWE MASŁO KOKOSOWE

CYNAMONOWO-POMARAŃCZOWE MASŁO KOKOSOWE

 • ½ filiżanki oleju kokosowego (organicznego, nierafinowanego, z pierwszego tłoczenia)
 • ¼ filiżanki daktyli
 • 2 łyżki stołowe wanilii
 • 2 łyżki stołowe soku ze świeżej pomarańczy
 • 1 łyżka stołowa cynamonu
 • ½ łyżeczki soli morskiej

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Włóż wszystkie składniki do robota kuchennego z ostrzem S i mieszaj, aż będą dokładnie zblendowane. Pokrop tą mieszanką plaster chle­ba piernikowego i jedz ze smakiem. Chleb będzie jeszcze lepszy, jeżeli lekko podgrzejesz go przed podaniem. W tym celu włóż plastry chleba do pie­karnika nastawionego na najniższą temperaturę na ok. 5 min, po czym wyjmij i skrop przygotowanym ma­słem kokosowym. Do przybrania użyj plasterków pomarańczy i liści mięty.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny