Jak spowolnić proces starzenia się?

Kilka prostych kroków, które mogą pomóc to osiągnąć. Dzięki nim zadbasz o swoje ciało, aby zachować jak najdłużej zdrowy wygląd i dobre samopoczucie.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Starzenie dotyczy nie tylko ze­wnętrznego wyglądu, takiego jak kondycja skóry czy obecność zmarszczek. Wiele procesów, które zachodzą wewnątrz na­szego organizmu, jest równie istotnych, choć niezauważal­nych na pierwszy rzut oka...

W jaki sposób starzeją się nasze komórki?

Oksydacja to reakcja chemiczna, w której atom przechodzi z niższe­go stopnia utlenienia na wyższy, co jest równoważne z oddaniem elektronów. Nasze komórki prze­prowadzają takie reakcje w celu zwalczania patogenów i nie­pożądanych drobnoustrojów. Produkują wtedy nadtlenek wo­doru, aby skutecznie eliminować te problemy z organizmu. Dzięki temu nasze ciało ma naturalne zdolności do samouzdrawiania.

Jednak nadmiar utleniania (oksydacji) może stanowić po­ważny problem! Podobnie jak samochód, który rdzewieje, gdy nie usuwamy rdzy, nasze ciało również może ulegać szkodli­wym efektom nadmiernej oksy­dacji.

Jeśli nie zwracamy uwagi na ten proces, może to prowadzić do przyspieszonego starzenia się i osłabienia organizmu. Na szczęście, by stworzyć przeciwwagę dla nadmiernych procesów oksydacji i spowolnić proces starzenia, wystarczy za­stosować kilka prostych kroków.

Odmładzająca melatonina

Przede wszystkim czas zacząć się wreszcie wysypiać. Gdy śpisz, najlepiej w ciemnym pokoju, organizm wytwarza melatoninę – hormon ten odgrywa istotną rolę w zwalczaniu procesów oksydacyjnych i spowalnia­niu starzenia się organizmu. Dlatego ważne jest, aby zadbać o regularny i wysokiej jakości sen. Stosuj się do ustalonego harmo­nogramu, zarówno pod względem czasu zasypiania, jak i budzenia. Co więcej, jeśli to możliwe, za­stanów się nad wprowadzeniem krótkiej drzemki w ciągu dnia, zamiast sięgania po kawę.

cukier, sól
Cukier, mąka i sól kuchenna to 3 po­tężne utleniacze, które dostarczo­ne do organizmu, przyczyniają się do procesów starzenia. Cukier działa jak podpalacz – roznieca stan zapalny w organizmie. Natomiast niepoha­mowana konsumpcja węglowodanów z chleba i słodyczy tylko przyspiesza ten niechciany proces. Dlatego niezbęd­ne jest ograniczenie spożycia cukru, mąki i soli kuchennej, aby wspomóc zahamowanie procesów starzenia.

Nie bój się postu

Regularne wprowadzanie okresów postu, na przykład poprzez opóź­nione śniadanie i wcześniejszą kolację, może aktywować autofagię i wspomóc oczyszczanie organi­zmu z nadmiaru białek. To zaś z kolei może wpływać na zwalcza­nie procesów starzenia. To fascy­nujące, jak nasze ciało ma w sobie taką zdolność do regeneracji i odnowy, a wprowadzenie okre­sowych postów może być jednym z kluczy do jej wykorzystania.

Ćwiczenia fizyczne działają odmładzająco

Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, nawet w umiarkowa­nej formie, może przyczynić się do budowania naturalnych anty­oksydantów w organizmie.

Trening fizyczny stymuluje produkcję antyoksydantów jako odpowiedź na stres oksydacyjny, przygotowując organizm do walki z nadmiarem wol­nych rodników. Znajdź aktywność fizyczną, która Ci odpowiada, i staraj się regularnie ją uprawiać, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Siła roślin o działaniu antyoksydacyjnym

Warzywa i owoce zawierają antyok­sydanty, które pomagają organizmo­wi pozbyć się wolnych rodników. Witaminy A, C i E to silne przeci­wutleniacze, które są niezbędne dla organizmu. Nie zapominajmy też o selenie.

Ten pierwiastek też jest antyoksydantem. Tyle tylko, że obecnie konkurujemy o nie­go z przemysłem. Selen znalazł bowiem zastosowanie w fotoko­mórkach i kserokopiarkach, a jego związki są stosowane w ogniwach fotowoltaicznych.

Ponadto używany jest jako dodatek do szkła i stali. Do listy sprzymierzeńców w wal­ce z wolnymi rodnikami warto zaliczyć rośliny bogate we flawonoidy, karotenoidy, polifenole, takie jak likopen, luteina i resweratrol.

smażenie na patelni
Czas rozstać się ze smażeniem potraw na olejach roślinnych. Dlaczego? Otóż te oleje często zawierają wysokie stęże­nia kwasów tłuszczowych omega-6, któ­re, niestety, mają właściwości oksyda­cyjne. Kiedy używasz ich do smażenia, tworzysz optymalne warunki dla proce­sów oksydacji, które mogą przyspieszać starzenie się organizmu. Zamiast tego, warto poszukać innych metod przygo­towywania posiłków – np. na surowo.

Nie denerwuj się

Wiem, wiem, łatwo powiedzieć, trud­niej zrobić. Jednak warto podjąć ten trud. Gdy jesteśmy zestresowani, nasze nadnercza wytwarzają kortyzol, aby­śmy w sytuacjach zagrożenia mogli błyskawicznie reagować.

Gdy napię­cie się utrzymuje, stale pompowany do organizmu hormon przynosi więcej szkody niż pożytku. Kortyzol bowiem pełni funkcję potężnego utleniacza, który generuje wolne rodniki i przyspie­sza procesy starzenia się organizmu. Serio! Do tego stopnia, że w wyniku regularnego wystawiania ciała na stres, procesy odmładzające mogą zostać zahamowane. Dlatego istotne jest unikanie nadmiernego narażania się na napięcia psychiczne. Chociaż pew­na ilość adrenaliny od czasu do czasu może być korzystna, wysokie poziomy kortyzolu nie są nam potrzebne.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny