Na czym polega Dieta Dukana?
Zasady diety Dukana są proste: jeść można głównie białko. Węglowodany i tłuszcze – bardzo ograniczyć. Można jeść wtedy, kiedy odczuwamy głód, ale tylko dozwolone produkty. Wytrzymać przez dwie pierwsze, dość trudne, fazy, a potem cieszyć się efektami i utrzymać wymarzoną wagę.
Opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana, specjalistę od walki z nadwagą, dieta ma cztery fazy. Podczas pierwszej i drugiej fazy następuje szybka utrata wagi, zaś trzecia i czwarta ma służyć utrzymaniu osiągniętej wagi oraz zapobiegać efektowi jojo.
Jak zacząć dietę Dukana - fazy diety
Dieta Dukana - faza pierwsza uderzeniowa
W pierwszej fazie, nazywanej uderzeniową, można jeść tylko produkty białkowe. To, ile trwa owo "uderzenie", zależy od celu, czyli liczby kilogramów, którą chcemy zrzucić. Jeśli celem jest utrata pięciu kilogramów, pierwsza faza potrwa dwa dni. Jeśli 10 kg – trzy dni. A jeśli chcemy zrzucić 20 kilogramów, długość fazy uderzeniowej to pięć dni.
Podczas tego pierwszego okresu odchudzania można jeść chude mięso (wołowinę, cielęcinę), drób, ryby i owoce morza. Nie trzeba odmawiać sobie nabiału, ale warto, żeby sery były chude, a produkty – typu light. Zakazane są tłuszcze, nie ma więc mowy o oliwie, oleju czy maśle. Potrawy najlepiej gotować, piec lub grillować. Tak jak w przypadku innych diet, smażenie nie jest wskazane.
Dieta Dukana - faza druga - stabilizacja
Druga faza nazywana jest naprzemienną, a to dlatego, że można już włączyć do diety niektóre warzywa, choć tylko co drugi dzień. Ostrożnie: wciąż nie można sięgać po ziemniaki, kukurydzę, rośliny strączkowe, ryż i awokado. Zaleca się natomiast urozmaicenie jadłospisu brokułami, rzodkiewką, pomidorami, ogórkami, szpinakiem, cukinią, papryką czy marchewką. Ta faza powinna trwać pięć dni.
Trzecia faza w diecie Dukana
Kolejna, trzecia faza ma na celu utrwalenie osiągniętych efektów. W tym czasie można włączyć do menu potrawy ze złożonymi węglowodanami i tłuszczami. Raz na siedem dni trzeba jednak wrócić do reżimu z pierwszej fazy i jeść wyłącznie białko. Dwa razy w tygodniu można zjeść duży obiad z dwóch dań, z deserem i – nawet – lampką dobrego wina. To, oczywiście, opcjonalne.
Czas trwania trzeciej fazy diety Dukana zależy od liczby zrzuconych kilogramów. Tę wartość trzeba pomnożyć przez 10 – otrzymany wynik będzie liczbą dni, w trakcie których trzeba przestrzegać zasad z fazy utrwalania. W porównaniu do dwóch poprzednich etapów ten trzeci jest bardzo mało restrykcyjny – można jeść to, co w poprzednich fazach, a dodatkowo jedną porcję owoców dziennie.
Zakazane są wyłącznie winogrona, wiśnie, czereśnie i banany. Dziennie można zjeść dwie kromki chleba z pełnego ziarna oraz jeden plaster żółtego sera. Dwa razy w tygodniu można zjeść makaron, kaszę, ryż, ziemniaki i warzywa strączkowe. Tłuszcze są dozwolone, ale ważne, żeby nie przesadzać.
Dieta Dukana - faza czwarta
Teraz pora na czwartą, ostatnią fazę: ostatecznej stabilizacji. Chodzi po prostu o nieobjadanie się i przestrzeganie zaleceń zdrowej, optymalnej diety, która pozwoli utrzymać wagę i uniknąć efektu jojo. Wciąż obowiązuje jeden dzień w tygodniu, kiedy trzeba przestrzegać reżimu białkowego, znanego z pierwszej fazy.
Dieta Dukana uszkadza nerki i wątrobę
Ważne, żeby przez czas trwania diety Dukana pamiętać o podstawowych zasadach: jeść, kiedy pojawia się głód, ale wyłącznie produkty z listy, pić dwie szklanki wody do każdego posiłku, nie stosować żadnych tłuszczów (w czasie pierwszych dwóch faz), nie forsować organizmu ćwiczeniami, bo początkowo ciało będzie osłabione, i suplementować witaminy.
Zalet diety Dukana jest niewiele - to przede wszystkim stosunkowo szybka utrata kilogramów. Trzeba jednak pamiętać, że to plan dietetyczny, który bardzo obciąża organizm. Stosować ją mogą wyłącznie ludzie cieszący się dobrym zdrowiem, jednak nawet w takim przypadku dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem. Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej prowadzi do wytworzenia ciał ketonowych, a to może prowadzić do powstania kwasicy metabolicznej. Dieta białkowa ma niekorzystny wpływ na nerki, wątrobę i mózg. Zmusza nerki i wątrobę do wytężonej pracy, a brak glukozy w diecie sprawia, że mózg nie ma swojego paliwa.
- https://www.healthline.com/nutrition/dukan-diet-101#what-it-is
- https://www.webmd.com/diet/a-z/dukan-diet
- https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-dukan-diet
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/219612#phases
- http://www.dukandiet.co.uk/the-dukan-diet