Łodyga czy liście do soku z selera?
Często padają pytania o liście selera - czy są zdrowe i czy można wyciskać z nich sok. Odpowiedź brzmi: owszem, ponieważ liście selera mają potężne właściwości lecznicze. Zawierają pełno minerałów i innych składników odżywczych, a nawet korzystne hormony roślinne.
Jednak w smaku bywają bardzo gorzkie, dlatego warto oderwać liście, częściowo lub w całości. Warzywo ze sklepu często ma niewiele liści, natomiast uprawiany samodzielnie lub taki ze straganu miewa ich znacznie więcej.
Jeśli wybierzemy seler z uprawy lokalnej bądź własnej, polecam oderwać część liści i upewnić się, że do wyciskarki trafia przede wszystkim łodyga. Zbyt duża ilość liści sprawi, że sok stanie się cierpki i nieprzyjemny, przez co odejdzie nam ochota, żeby pić go w znacznej ilości.
Mogą one też doprowadzić to zbyt gwałtownego detoksu, co również uprzykrzy nam całą przygodę i zniechęci nas do jej kontynuacji. Przy niewielkiej ilości listków wybór, czy wyciskać z nich sok, czy je oderwać, zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych preferencji smakowych.
Unikaj problematycznych pokarmów podczas detoksu
Przez całe 30 dni detoksu staraj się unikać następujących produktów:
- mleko, ser, masło, proszek proteinowy na bazie serwatki, jogurt i wszelki inny nabiał,
- jajka,
- gluten,
- kukurydza,
- soja,
- produkty wieprzowe,
- drożdże spożywcze,
- olej z rzepaku kanadyjskiego (kanola),
- naturalne środki smakowe,
- ocet,
- produkty fermentowane.
Przepis na sok z selera z wyciskarki
Jeśli mamy wyciskarkę, przyrządzenie soku jest bajecznie proste. Porcja dla jednej dorosłej osoby.
Składniki:
- 1 seler naciowy
- Odetnij około 1 cm u podstawy, jeżeli masz zamiar rozdzielić łodygi.
- Umyj łodygi pod bieżącą wodą.
- Wyciśnij warzywo w dowolnej wyciskarce.
- Przelej sok przez sitko, jeżeli chcesz usunąć miąższ i większe kawałki pulpy.
- Najlepiej wypij na czczo od razu po wyciśnięciu.
- Wstrzymaj się co najmniej 15-30 min ze spożyciem czegokolwiek innego.
Właściwości zdrowotne selera naciowego
Przeprowadzono pewne badania na zwierzętach, które co prawda niekoniecznie mają odniesienie do ludzi, ale tak czy inaczej dają obiecujące wyniki, jeśli chodzi o spożywanie selera naciowego.
Spowalnia lub zatrzymuje wzrost komórek wybranych nowotworów
Seler zawiera 2 flawonoidy: apigeninę i luteolinę. Jak dowiodły badania, dieta bogata we flawonoidy obniża ryzyko raka piersi o 19%1. Apigenina chroni przed białaczką oraz nowotworami piersi, jajników, trzustki, płuc, prostaty i tarczycy2.
Jak wykazało pewne niewielkie badanie, kobiety spożywające największe ilości apigeniny miały o 21% mniejsze ryzyko raka jajnika3. Zwalcza ona też już występującego raka trzustki i sprzyja śmierci komórek nowotworowych4.
W badaniach laboratoryjnych zaś okazało się, że luteoina wstrzymuje postęp raka okrężnicy5.
Sok z selera zapobiega cukrzycy
Jak wykazało szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Holandii, pacjenci spożywający dużo witaminy K (obecnej w znacznej ilości w selerze) mają o 1/5 mniejsze ryzyko zapadania na cukrzycę typu 26.Łagodzi stan zapalny żołądka i unicestwia patogeny jelitowe
Nasiona selera spowalniają wzrost bakterii Helicobacter pylori w jelitach7. W toku pewnego badania myszoskoczkom zakażonym H.pylori podano wysoką dawkę apigeniny, która znacznie ograniczyła rozprzestrzenianie się patogenu i wiążące się z nim zapalenie żołądka8.
Seler chroni serce
Wysokie spożycie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak seler, pomaga ochronić tętnice szyjne przed pogrubieniem, dzięki czemu krew przepływa przez nie swobodnie9.
Seler pomaga na dnę moczanową
Nasiona selera obniżają poziom kwasu moczowego w organizmie, który u szczurów chorujących na dnę moczanową (rodzaj zapalenia stawów) jest zawyżony aż o 56%10.
Przepis na sok z selera z blendera
Jeśli nie masz dostępu do wyciskarki, sok z selera możesz też przyrządzić w blenderze. Porcja dla jednej dorosłej osoby.
Składniki:
- 1 seler naciowy
- Odetnij około 1 cm u podstawy, jeżeli chcesz rozdzielić łodygi.
- Umyj łodygi pod bieżącą wodą.
- Umieść selera na czystej desce do krojenia i posiekaj na kawałki o wielkości ok. 2 cm.
- Umieść pokrojonego selera w blenderze wysokoobrotowym i miksuj do uzyskania gładkiej masy (nie dodawaj wody). Jeśli trzeba, użyj funkcji ubijającej.
- Wyciśnij płyn ze zmiksowanej masy. Świetnie nada się do tego woreczek do mleka roślinnego.
- Najlepiej wypij na czczo od razu po wyciśnięciu. Wstrzymaj się co najmniej 15-30 min ze zjedzeniem czegokolwiek innego.
- "Sok z selera naciowego. Sekret boskiego lekarza" (Studio Astropsychologii, 2019)