Mleko wielbłądzie
Mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Afryki spożywają to lekko słonawe mleko regularnie. Pewien amerykański koncern pozyskuje je od zwierząt hodowanych przez Amiszów. W jednym z badań wykazano, że mleko wielbłądzie obniża poziom glukozy we krwi.
Brak jednak dowodów na skuteczność tradycyjnego stosowania mleka wielbłąda w terapii anemii, astmy i problemów z wątrobą, jakkolwiek sugerują to jego zwolennicy.
Mleko ośle
Podobno Kleopatra kąpała się w nim, by zachować młodą skórę, a w starożytnym Rzymie pito je ze względu rzekome właściwości zdrowotne. Mleko ośle, przypominające konsystencją śmietanę, ma słodki, lekko orzechowy smak i jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym bezcenny kwas alfa–linolenowy i inne kwasy tłuszczowe omega-3.
Ma zbliżoną do mleka ludzkiego zawartość składników odżywczych i jest mniej alergizujące niż mleko krowie czy kozie.
Naukowcy interesują się pewnymi wyodrębnionymi z niego proteinami, które mogą wpłynąć na pracę układu odpornościowego i znaleźć zastosowanie w terapii stanów zapalnych.
Mleko nocne
Tak umownie nazywa się mleko pochodząc z wieczornego udoju krów, który odbywa się w specjalnym czerwonym świetle. Dzięki temu zwiększa się w nim zawartość melatoniny, hormonu regulującego cykl dobowy. Zwierzętom podaje się wcześniej lucernę (aby zwiększyć w mleku ilość tryptofanu, aminokwasu uczestniczącego w powstawaniu melatoniny).
Badania wykazały, że nocne mleko pomaga zasnąć myszom, niemniej opublikowany w 2005 roku w czasopiśmie "Nordic Journal of Psychiatry" artykuł na ten temat nie zawierał żadnych ostatecznych wniosków odnoszących się do wpływu tego mleka na jakość snu u ludzi.
Mleko grochowe
Ripple to nowa propozycja napoju roślinnego, uzyskiwanego z żółtego grochu i polecanego osobom, które nie mogą lub nie chcą spożywać nabiału i soi. Napój ten, bogaty w białko (8 g w około 250 ml), jest wzbogacany w wapń i zawiera pewne ilości kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA) z dodanego do niego oleju z alg.
Dostępne są trzy jego wersje: niesłodzona (jej smak opisywany jest jako kredowy), oryginalna (6 g cukru na 1 porcję) i smakowa (bardzo słodka, 15–17 g cukru na 1 porcję).
Mleko niezwierzęce
Perfect Day wypuścił na rynek w 2018 roku produkt przyjazny zwierzętom i środowisku, będący alternatywą dla tradycyjnego mleka. Wytwarza się go na bazie krowiego DNA, drożdży i cukru oraz serwatki (białka mlecznego).
Dodaje się też do niego tłuszcze roślinne i składniki odżywcze. Smakuje jak mleko krowie i ma taki sam profil odżywczy, ale nie zawiera laktozy. W 2020 roku firma Perfect Day rozpoczęła także produkcję lodów.