Zacznij dzień od wody

Chociaż woda towarzyszy nam codziennie, nie doceniamy jej ogromnej roli.

13 październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Dla chemika woda to uniwersalny rozpuszczalnik i jedyny związek występujący w 3 stanach skupienia, dla biologa - składnik konieczny do życia. A czym jest dla każdego z nas? Przede wszystkim substancją bezwzględnie potrzebną do funkcjonowania żywych organizmów. Picie niewystarczającej ilości wody prowadzi do chronicznego odwodnienia i zaburzeń homeostazy.

Niewystarczające nawodnienie, które stało się problemem większości ludzi, jest konsekwencją zmiany odżywiania i stylu życia, która dokonała się na przestrzeni ostatnich 25-30 lat. Jedzenie przetworzonej żywności, spożywanie cukru i wszelkich produktów zakwaszających organizm czy rezygnacja z przygotowywania zdrowych posiłków w domu to także ważne czynniki wpływające na chroniczne odwodnienie organizmu, a tym samym na stan naszego zdrowia. Dodatkowo ciągły pośpiech i stres oraz jałowa żywność zwiększają nasze zapotrzebowanie na wodę. Rośnie ono także w upalne dni oraz w czasie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zacznij dzień od wody

Beata Peszko jest absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku. Od wielu lat zajmuje się niekonwencjonalnymi metodami leczenia, które sama z powodzeniem stosuje. Autorka książek "Witaminy, mój sposób na zdrowie", "ZDROWIE od A do Z", "Bye-bye nałogom" i "Stop alergiom".

Pytani o picie wody często mamy na myśli inne płyny, a nie czyste H2O. Wielu z nas ma w zwyczaju picie porannej kawy, często z dużą ilością zakwaszającego organizm cukru. Na śniadanie jemy zazwyczaj kromkę chleba, a na obiad fast food bądź kolejną porcję pieczywa. Aby nie tracić zbyt wiele czasu na wędrówki do toalety, staramy się przyjmować minimalne ilości płynów… i tak koło się zamyka.

Nasz organizm jest źle nawodniony, cierpią na tym nerki, skóra, organy wewnętrzne i komórki, z których odciągana jest woda niezbędna w procesie odkwaszania i do biochemicznych reakcji przebiegających w naszym ciele.

Dlatego starajmy się urzeczywistniać zdrowy styl życia jako niezbędną konieczność. Tylko w taki sposób możemy zachować zdrowie. Aby przerwać to błędne koło odwodnienia, każdego dnia po przebudzeniu warto wypić 2 szklanki niegazowanej wody mineralnej o temperaturze pokojowej z dodatkiem soku z 1/2 cytryny. Taka porcja uzupełnia braki wody powstałe po paru godzinach snu. Pamiętajmy, że w nocy, szczególnie latem, intensywnie się pocimy oraz tracimy wodę podczas oddychania.

Wypita na czczo woda ułatwia także proces wypróżniania. Chroniczne zaparcia to następstwo nie tylko niewłaściwej flory bakteryjnej, ale i złego nawodnienia.

Czysta korzyść

Pijmy codziennie 2-3 l niegazowanej wody. Kawa czy mocna herbata, różne lemoniady, napoje gazowane czy słodkie soki zakwaszają organizm, odciągają ją z tkanek oraz wzmagają pragnienie. Pamiętajmy, że woda obecna w różnych płynach musi zostać przez nasz organizm przetworzona, co wymaga wkładu energetycznego, a czysta jest szybciej absorbowana. Butelki z wodą mineralną (najlepiej szklane) powinny nam towarzyszyć w ciągu całego dnia. Należy pić ją w odstępach kilkunastominutowych w małych ilościach (po 0,5 szklanki). Warto wiedzieć, że optymalna ilość wody to 30 ml na kilogram masy ciała. Znając swoją wagę, łatwo zatem obliczyć faktyczne zapotrzebowanie organizmu na wodę.

Przy chronicznym odwodnieniu uzupełnienie niedoborów to długotrwały proces. Ale organizm trzeba nawadniać regularnie, ponieważ woda to nie tylko życie, ale i zdrowie!

mgr farmacji Beata Peszko

Artykuł należy do raportu
Odwodnienie organizmu
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Nasze magazyny