7 Naturalnych sposobów na katar sienny

Znasz ten stan? Cieknący nos, swędzące oczy i nieustanne kichanie? Katar sienny, czyli - w języku medycznym - "sezonowy alergiczny nieżyt nosa", to częsta przypadłość. Na szczęście natura ma na nią mnóstwo sposobów. Wszystkie opisane poniżej zioła, suplementy i zmiany stylu życia wsparte są naukowymi dowodami skuteczności stosowania, a przy tym nie wiążą się z długą listą skutków ubocznych, które są wywoływane przez leki przeciwhistaminowe. Wypróbuj kilka z tych sposobów, by powstrzymać sezonowy katar.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

1 Lepiężnik na katar sienny

Ta okazała roślina, rosnąca na mokradłach i w wilgotnych rowach, nie zdobyła jeszcze sławy jako lek na katar sienny, a jednak może w pojedynkę poradzić sobie z jego objawami. W badaniach klinicznych wyciąg z lepiężnika okazał się równie skuteczny jak leki przeciwhistaminowe1.

Tym bardziej, że w odróżnieniu od nich - nie wywołuje efektu uspokajającego. Zwracaj jednak uwagę, by wybierać preparaty, które nie zawierają alkaloidów, gdyż te mogą działać toksycznie na wątrobę.

Sugerowane dawkowanie: 50-75 mg 2 razy dziennie standaryzowanego ekstraktu z rośliny (zazwyczaj zawierającego co najmniej 7,5 mg petazyny i izopetazyny, głównych składników aktywnych)

2 Jedz cytrusy by pozbyć się kataru siennego

Pomarancz

Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, cytryny i grejpfruty, są bogate w witaminę C i kwercetynę, 2 składniki odżywcze znane z własności hamujących działanie histaminy, która przyczynia się do występowania objawów takich jak katar i łzawienie oczu2.

Postaraj się włączyć je do diety w większej ilości zanim odczujesz objawy sezonowej alergii (i zajrzyj do ramki "Produkty zwalczające katar sienny", by poznać inne dobre źródła witaminy C i kwercetyny), ale dla uzyskania lepszych rezultatów przyjmuj je w postaci suplementów.

Sugerowane dawkowanie: witamina C: 2 g dziennie; kwercetyna: 250-600 mg 3 razy dziennie, na 5-10 min przed posiłkiem

3 Sięgnij po bromelainę na katar sienny

Ananas

Stwierdzono, że ten enzym otrzymywany z ananasów obniża poziom prozapalnych prostaglandyn, głównej przyczyny obrzęków, zaczerwienienia i swędzenia3. Zwiększa ona również wychwytywanie kwercetyny i z tego powodu obydwa te składniki często występują razem w suplementach. Unikaj jej jednak, jeżeli masz alergię na te tropikalne owoce.

Sugerowane dawkowanie: 400-500 mg 3 razy dziennie, o mocy 1800-2000 MCU (jednostek ścinania mleka, milk clotting units)

4 Rozważ CLA przy katarze siennym

Sprzężony kwas linolowy tłuszczowy (CLA), cieszący się popularnością wśród kulturystów i znajdujący się w produktach mlecznych i w wołowinie - może być także użytecznym suplementem dla osób cierpiących na katar sienny. W jednym z badań uczestnicy przyjmujący codzienną dawkę CLA zgłaszali ogólnie lepsze samopoczucie w okresie pylenia oraz rzadsze kichanie4.

Sugerowane dawkowanie: 2 g dziennie

CLA

5 Wybierz homeopatię

Naturopata i członek redakcji WDDTY, dr Harald Gaier, uzyskuje fantastyczne rezultaty, lecząc osoby cierpiące z powodu kataru siennego homeopatycznymi preparatami z amazońskiej rośliny Galphimia glauca.

W badaniach naukowych stwierdzono istotnie, że ten lek homeopatyczny skutecznie łagodzi objawy kataru siennego, a jego wskaźnik sukcesu porównywalny jest do leków przeciwhistaminowych (lecz bez skutków ubocznych)5.

Sugerowane dawkowanie: 15 kropli potencji 4X, dostępnej w aptekach homeopatycznych, 2 razy dziennie pomiędzy posiłkami, na ok. 2 tygodnie przed spodziewanym wystąpieniem objawów. Kontynuuj terapię przez cały czas oddziaływania alergenów.

6 Probiotyki dobre na katar sienny

Probiotyki, przyjazne bakterie, które - jak wiadomo - są dobre dla naszych jelit, najprawdopodobniej przynoszą korzyści także w przypadku objawów kataru siennego. Stwierdzono, że szereg szczepów, m.in. Lactobacillus paracasei 33 i Bifidobacterium longum, pomaga łagodzić objawy związane z oczami, takie jak swędzenie i łzawienie, jak również kichanie, katar i zatkany nos6.

Sugerowane dawkowanie: Wypróbuj suplement probiotyczny o dużej mocy, zawierający szczepy Lactobacillus lub Bifidobacterium, stosuj się do załączonej ulotki z dawkowaniem

Probiotyki

7 Pij zieloną herbatę

Już samo zastąpienie zwykłej, czarnej herbaty filiżanką słomkowego napoju może pomóc złagodzić dokuczliwe objawy kataru siennego. Zawarte w niej związki przeciwutleniające, zwane katechinami, mają udowodnione działanie przeciwalergiczne7.

W jednym z badań wypijanie pewnego rodzaju zielonej herbaty - benifuuki, zawierającego duże ilości specjalnej grupy katechin O-metylowanych, przed i w trakcie szczytowego sezonu pylenia, prowadziło do znaczącej poprawy pod względem objawów takich jak swędzące, łzawiące oczy i katar8.

Sugerowane dawkowanie: 2-3 filiżanki dziennie

Produkty zwalczające katar sienny

Wymienione poniżej warzywa, owoce i przyprawy są dobrymi źródłami witaminy C i kwercetyny, dwóch naturalnych leków przeciwhistaminowych.

Bogate w kwercetynę:

 • Kapary
 • Cebula
 • Żurawina
 • Maliny
 • Jabłka
 • Śliwki
 • Kolendra
 • Liście fenkułu

Bogate w witaminę C:

 • Acerola
 • Brokuły
 • Jarmuż
 • Gujawa
 • Truskawki
 • Żółta papryka

Posmaruj nos maścią

Szybkim i prostym sposobem na katar sienny jest zastosowanie balsamu barierowego, takiego jak HayMax - mieszanki oleju słonecznikowego i wosku pszczelego, którą nakłada się u podstawy nosa w celu zmniejszenia ilości pyłku dostającego się do organizmu.

W 2 niezależnych badaniach, prowadzonych przez Krajowy Zespół Badań nad Pyłkiem i Aerobiologią przy uniwersytecie w Worcester, stwierdzono, że przy użyciu HayMax wiązana jest znacznie większa ilość pyłku niż wtedy, gdy nozdrza nie są niczym pokryte.

W ankiecie przeprowadzonej przez Allergy UK 78% respondentów stwierdziło, że balsam pomógł złagodzić kilka lub wręcz wszystkie objawy (patrz: haymax.biz/studies-surveys). Jest to maść w 100% naturalna, z certyfikatem produktu organicznego i może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią. Można ją nabyć w sieci, na stronach www.haymax.biz w Wielkiej Brytanii i www.internatural.com w Stanach Zjednoczonych.

Bibliografia
 • BMJ, 2002; 324: 144; Phytother Res, 2005; 19: 530-7
 • J Am Coll Nutr, 1992; 11: 172-6; Biochem Pharmacol, 1984; 33: 3333-8
 • Altern Med Rev, 1996; 1: 243-57
 • Br J Nutr, 2008; 100: 112-9
 • Wien Med Wochenschr, 1997; 147: 323-7
 • Am J Rhinol Allergy, 2016; 30: 157-75; Clin Exp Allergy, 2006; 36: 1425-35
 • Cytotechnology, 2007; 55: 135-42
 • Allergol Int, 2014; 63: 211-7

 

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny