Nieznana przyczyna demencji. Czy zmiana masy ciała może wpływać na ryzyko demencji?

Efekt jo-jo, którego obawiamy się po każdej kuracji wyszczuplającej, to nie tylko problem natury kosmetycznej. Jak donoszą koreańscy naukowcy, naprzemienne chudnięcie i tycie znacznie zwiększa ryzyko rozwoju demencji. Ta informacja ma kluczowe znaczenie także dla ludzi bardzo młodych.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Badanie przeprowadzono na niespotykaną do tej pory skalę: w ciągu 16 lat przebadano ponad 67 tys. osób w wieku 60–79 lat. Co 2–3 lata wszyscy uczestnicy eksperymentu byli dokładnie diagnozowani i ważeni. Chodziło bowiem o sprawdzenie, czy istnieje związek między współczynnikiem BMI (ang. body mass index), określającym stopień otyłości, a wystąpieniem demencji, której przyczyny nie są do końca poznane.

Problem jest poważny. Dane statystyczne z 2015 r. wskazują, że aż 46,8 mln ludzi na całym świecie cierpi na tę chorobę, a w dodatku liczba ta z roku na rok rośnie. Często lekceważymy demencję, ponieważ kojarzy się nam ona głównie z niefrasobliwością i zapominalstwem seniorów. Tymczasem to poważna choroba neurologiczna, która odbiera jasność myślenia, zaburza zdolności poznawcze i w wielu przypadkach całkowicie uzależnia chorych od pomocy innych osób. Czasami pacjenci stają się niebezpieczni dla siebie i otoczenia, przy czym zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, co się z nimi dzieje.

Czy zmiana masy ciała zwiększa ryzyko demencji?

Pierwszych analiz wyników eksperymentu dokonano po pięcioletniej obserwacji pacjentów. Okazało się, że na demencję zapadło 4887 osób. Po zakończeniu badania liczba chorych wynosiła aż 6685. Naukowcy doszli do wniosku, że wyjściowa masa ciała nie miała wpływu na ryzyko wystąpienia choroby. Zapadli na nią bowiem zarówno pacjenci szczupli, którzy przytyli dopiero w czasie badania, jak i osoby otyłe, które w jego trakcie schudły. Wszystkie przypadki łączyły natomiast gwałtowne zmiany współczynnika BMI – zmniejszanie bądź zwiększanie masy ciała przynajmniej o 10% w krótkim czasie. U pacjentów, którzy w trakcie eksperymentu mieli stabilny BMI, demencja się nie rozwinęła. Naukowcy uznali, że w tym przypadku do uszkodzenia mózgu prowadzą m.in. zaburzenia metaboliczne towarzyszące szybkiemu przybieraniu na wadze i równie szybkiej utracie masy ciała, a w szczególności rozregulowanie metabolizmu glukozy. Jeśli jej poziom we krwi jest wysoki, ryzyko zachorowania na demencję wzrasta prawie dwukrotnie w stosunku do osób z unormowaną glikemią. Podobna korelacja zachodziła również w przypadku osób palących, nadużywających alkoholu i prowadzących siedzący tryb życia.

Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ma wielu seniorów, ponieważ choroby narządu ruchu, ograniczające aktywność fizyczną, są częstą przyczyną przybierania na wadze, a zaburzenia metaboliczne i osłabienie apetytu prowadzą z kolei w wielu przypadkach do niedożywienia, a tym samym do nadmiernego chudnięcia. Dlatego tak ważne jest, by otoczyć seniorów kompleksową opieką medyczną.

O czym musimy pamiętać podczas odchudzania?

Zrzucenie zbędnych kilogramów jest oczywiście kluczowe w profilaktyce wielu chorób, jednak musi się odbywać pod kontrolą lekarza i dietetyka. Aby utrzymać prawidłową masę ciała, konieczna jest zmiana stylu życia, nie tylko diety, a zdrowe odchudzanie, dające trwały efekt, powinno przebiegać w tempie ok. 1 kg na miesiąc.

Badanie koreańskich naukowców ma także kluczowe znaczenie dla ludzi młodych. Nie wiadomo bowiem, czy podobna zależność pomiędzy rozwojem chorób neurodegeneracyjnych a gwałtownymi zmianami masy ciała nie dotyczy osób w sile wieku. Powinni oni zatem unikać diet i postów prowadzących do szybkiej utraty masy ciała, ponieważ to właśnie po nich najczęściej pojawia się efekt jo-jo1.

Bibliografia
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190520190053.htm
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny