Naukowcy ze Szwecji przez 25 lat porównywali stan zdrowia osób zdrowych w stosunku do tych, u których stwierdzono depresję.
Przeprowadzono badania 140 tysięcy osób z depresją i skorelowano je z wynikami grupy kontrolnej, w której skład wchodziło 421 943 osób nie mających żadnych zaburzeń nastroju. Co siedem lat dokonywano ponownych analiz.
Okazało się, że choroba Parkinsona jest trzy razy częstsza wśród tych, u których wcześniej wystąpiła depresja. W przebadanej grupie doszło do 3260 takich przypadków.
Peter Nordstrom - profesor geriatrii z Uniwersytetu Umea w Szwecji - zauważył, że wpływ ten jest mały. Można go zauważyć jedynie w dużej populacji.
Większość osób cierpiących na depresję nigdy nie zachoruje na Parkinsona, choć można ją traktować jako istotny czynnik ryzyka tej choroby.
Taniec z Parkinsonem
- Choroba mojego ojca jest dziedziczna. Ten film opowiada o naszych emocjach - mówi Jukka Rajala-Granstubb - ubiegłoroczny zwycięzca międzynarodowego festiwalu krótkometrażowych filmów online 60secondsdance.com. Laureat przedstawia obrazowo, co czują osoby cierpiące na chorobę Parkinsona atakującą samoistnie i powoli ośrodkowy układ nerwowy.
Parkinson from Jukka Rajala-Granstubb on Vimeo.
Tekst: Monika Piorun