Zapalenie brzegów powiek

Choruję na zapalenie brzegów powiek. Moje lewe oko jest przekrwione i bardzo mnie swędzi, a powieka boli i się łuszczy. Skrupulatnie przestrzegam zasad higieny, zgodnie z zaleceniami lekarza, ale chciałabym zapytać, czy istnieją jakiekolwiek zioła lub inne metody naturalne, które złagodziłyby dolegliwości albo pozwoliły całkowicie pozbyć się tego problemu?

30 styczeń 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Zapalenie brzegów powiek powoduje świąd, ból, zaczerwienienie powiek (zwykle wzdłuż linii rzęs). Może również prowadzić do podrażnienia gałki ocznej i nadwrażliwości na światło. Zazwyczaj jest dolegliwością przewlekłą. Objawy okresowo zaostrzają się, a następnie ustępują, by znowu za jakiś czas się nasilić. Często przyczyną choroby jest niewłaściwa higiena powiek (np. niezmywanie makijażu na noc), infekcja bakteryjna albo zakłócenie wydzielania łoju przez gruczoły łojowe zlokalizowane na krawędziach powiek. W leczeniu zapalenia brzegów powiek kluczową rolę odgrywa oczyszczanie linii rzęs. Należy się więc upewnić, że jest ono wykonywane prawidłowo. Właściwa higiena nie tylko łagodzi objawy, ale również zapobiega nawrotom. Warto również spróbować połączyć oczyszczanie z delikatnym masażem, który pomoże odblokować i oczyścić zatkane ujścia gruczołów łojowych. Jedną z metod jest przeciągniecie czystym paznokciem wzdłuż linii rzęs, od wewnętrznego kącika w kierunku skroni. Zabieg należy powtórzyć 5-10 razy na górnej i dolnej powiece obojga oczu; podczas tej czynności powieki powinny być zamknięte. Efekt będzie lepszy, jeśli przed masażem zastosuje się ciepły okład, który odblokuje ujścia gruczołów i upłynni łój. Poza właściwą higieną istnieją również inne naturalne metody zwalczania tej dolegliwości.

 

Każda metoda leczenia zapalenia brzegów powiek powinna być połączona z dokładnym oczyszczaniem powiek. Jeśli malujesz oczy, zawsze zmywaj makijaż przed snem.

NNKT

Warto rozpocząć od suplementacji niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) - omega- 3 i omega-6. W badaniu, w którym przez 6 miesięcy obserwowano pacjentów z dysfunkcją gruczołów Meiboma (częstą postacią zapalenia brzegów powiek), połączenie właściwej higieny - obejmującej oczyszczanie, ciepłe kompresy i masaż - z suplementacją NNKT okazało się skuteczniejsze niż każda z tych metod osobno. W innym badaniu wykazano, że olej lniany (źródło kwasów omega-3 i omega-6) jest znacznie skuteczniejszy niż oliwa z oliwek w leczeniu zapalenia brzegów powiek. Sugerowane dawkowanie: 28,5 mg/24 h kwasu linolowego i 15 mg/24 h kwasu gamma-linolowego (omega-6); dwie kapsułki kwasów omega- 3 trzy razy dziennie.

N-acetylocysteina

N-acetylocysteina (NAC) to aminokwas zapobiegający wysuszeniu gałki ocznej, które jest częstym objawem zapalenia brzegów powiek. U pacjentów dotkniętych tą chorobą uzupełnienie terapii konwencjonalnej (złożonej ze sztucznych łez, antybiotyków i glikokortykosteroidów) suplementacją NAC znacząco poprawiło ilość i jakość łez w porównaniu z samą terapią konwencjonalną. Sugerowane dawkowanie: 100 mg trzy razy dziennie.

Przy zapaleniu brzegów powiek należy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny. Jak zatem prawidłowo pielęgnować oczy dotknięte tą chorobą?

  • Zmywaj tłuszcz i zanieczyszczenia z linii rzęs kilkakrotnie w ciągu dnia, nakładając na oczy kompres z wacika rozgrzanego w gorącej wodzie.
  • Po zdjęciu kompresu wymasuj powieki w sposób opisany w tekście na poprzedniej stronie, aby odblokować i oczyścić gruczoły łojowe.
  • Po masażu nawilż wacik roztworem sody oczyszczonej i przetrzyj powieki. Unikaj dotykania gałki ocznej i zawsze używaj świeżo sporządzonego i przestudzonego roztworu. Jeśli malujesz oczy, zmywaj makijaż przed snem, a następnie wykonaj opisane powyżej czynności.

Witamina A

Przydatne wydają się również krople z witaminą A. Wyniki badania przeprowadzonego w południowo-zachodnich Chinach sugerują, że może istnieć związek pomiędzy stężeniem witaminy A w surowicy a zapaleniem brzegów powiek. Codzienne stosowanie kropli z witaminą A doprowadziło do całkowitego ustąpienia objawów chorobowych u 74-letniej kobiety, bezskutecznie leczonej antybiotykami i glikokortykosteroidami.

Multiwitaminy

Jeśli jeszcze nie przyjmujesz żadnych preparatów witaminowo-mineralnych, powinnaś zacząć. Niedobór witaminy B6, biotyny (witaminy B7), ryboflawiny (witaminy B2) i cynku opisywano jako przyczynę zapalenia brzegów powiek zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość tych substancji.

Miód

Miód, a zwłaszcza wysokojakościowy miód manuka, wykazuje aktywność biologiczną przeciwko wielu gatunkom bakterii, dlatego może być stosowany w charakterze maści aplikowanej na powieki. Spośród 102 pacjentów z infekcjami oczu, którym powieki posmarowano miodem, poprawę odczuło 85%.

Zioła

W infekcjach oka tradycyjnie stosuje się rumianek, świetlik i żywokost. Aby szybko złagodzić zaczerwienienie oczu i opuchliznę, zagotuj przez 10 minut z 15 g suszonego świetlika w 0,5 l wody. Napar po przestudzeniu stosuj jako kompres. Napar musi być sterylny, dlatego za każdym razem sporządzaj nową porcję.

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny