Żywieniowe duety wspierające pracę serca

Jedzenie to nie tylko uczta dla podniebienia. Trafne łączenie potraw lub potraw z sokami zwiększa wchłanianie związków prozdrowotnych zawartych w pożywieniu. Oto dwie superwzmacniające kombinacje, które mogą pomóc w chorobie serca.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Czy warto pić wino do dań z ryb?

Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne rekomenduje wino i jedzenie ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu. Udowodniono, że kwasy tłuszczowe omega-3, w które obfitują ryby, obniżają poziom trójglicerydów, regulują bicie serca i obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz spowalniają wzrost blaszek miażdżycowych. Okazało się, że również picie wina może przyczynić się do zwiększenia stężenia kwasów omega-3 we krwi. W jednym z szeroko zakrojonych badań przyjrzano się nawykom żywieniowym i spożyciu alkoholu 1,6 tys. Europejczyków. Wszyscy uczestnicy przeszli kompleksowe badania medyczne, w tym badania krwi, które posłużyły do oceny poziomu omega-3 w ich organizmie. Pod uwagę wzięto również spożycie ryb, skorupiaków, mątw, kałamarnic, ośmiornic, krewetek i krabów.

Naukowcy ustalili, że osoby, które piły umiarkowane ilości alkoholu (kobiety jeden drink dziennie, mężczyźni – dwa drinki), miały większe stężenie kwasów omega-3 we krwi niż osoby niepijące alkoholu – spożycie żywności pochodzenia morskiego było w obu grupach identyczne. Najwyższy poziom kwasów omega-3 stwierdzono u osób pijących wino, ale podniósł się on również u uczestników badania wybierających do posiłków piwo bądź alkohole spirytusowe, takie jak np. szkocka whisky. Ale uwaga! Badanie jednocześnie wykazało, że osoby nadużywające alkoholu miały mniej tych kwasów we krwi.

Czy herbata z cytryną jest dobra dla serca?

Herbata, zarówno czarna, jak i zielona, zawiera katechiny – grupę przeciwutleniaczy, które zaskakująco dobrze wpływają na układ krążenia. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Stroke", które objęło 83 tys. dorosłych Japończyków, wykazało, że ryzyko udaru było mniejsze o 14% u osób, które regularnie piły 2−3 filiżanki zielonej herbaty dziennie. To badanie potwierdziło również, że herbata obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę i choroby serca. Jednak równocześnie odkryto, że jest pewien haczyk – katechiny występujące w herbacie nie są zbyt trwałe. Mają tendencję do rozkładania się w procesie trawienia – zachowują mniej niż 20% aktywnych składników.

Rozwiązaniem, i to smacznym, może być wciśnięcie cytryny do herbaty. Badanie laboratoryjne, opublikowane w "Molecular Nutrition & Food Research", wykazało, że dodanie soku z cytryny do herbaty pozwoliło "przeżyć" trawienie 80% katechin. Podobnym działaniem wykazały się soki z pomarańczy, limonki i grejpfruta, choć nie w takim stopniu, jak cytryna. Jeśli od herbaty parzonej wolisz butelkowaną, by uzyskać podobny rezultat, kupuj tę, która zawiera witaminę C – wymienianą na etykiecie jako kwas askorbinowy.

Autor publikacji:
Tonia Reinhard

Dietetyczka, profesorka Uniwersytetu Stanowego Wayne w Detroit (Wayne State University in Detroit), dyrektorka ds. Skoordynowanego Programu Dietetyki, specjalistka ds. żywienia klinicznego w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanowego Wayne w Detroit i była prezeska Stowarzyszenia Dietetycznego Michigan, autorka książek: "Superfoods: The Healthies Foods on th Planet" i "Superjucing: More than 100 Nutritious Vegetable and Fruit Recipes".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej