Podczas międzynarodowej konferencji IAS w Vancouver zaprezentowano przełomowe wyniki badań pacjentki, u której po latach od zakażenia nie znaleziono śladów wirusa HIV.
To pierwszy na świecie tego typu przypadek. Nastolatka została zarażona wirusem HIV w 1996 roku podczas narodzin (lub jeszcze w okresie płodowym).
Dziewczyna od 12 lat nie bierze leków, a mimo to nie doszło u niej do nawrotu choroby. Jak to możliwe?
Dziecku zaczęto podawać cztery leki antyretrowirusowe po skończeniu 3 miesiąca życia. Jenak przed jej szóstymi urodzinami rodzice dziewczynki uznali, że dlasze ich przyjmowanie nie ma sensu. Wykonane ostatnio badanie krwi wykazało, że dziś w jej organizmie ślady HIV są tak minimalne, że nie można ich zmierzyć.
Dr Asier Saez-Cirion z Instytutu Pastera w Paryżu twierdzi, że w tym przypadku doszło do remisji, czyli cofnięcia się objawów choroby przez tak długi okres czasu ze względu na to, że pacjentka otrzymała odpowiednią dawkę leków bardzo wcześnie od momentu zakażenia. Im szybciej dojdzie do odpowiedniego leczenia, tym większe proawdopodobieństwo, że wirus HIV się nie namnoży.
Miss HIV
- Dobrze udokumentowany medycznie przypadek osiemnastolatki z Francji pozwala nam stwierdzić, że do remisji wirusa HIV może dojść zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, przypadki te są jednak nadal niezwykle rzadkie - mówią lekarze.
Dwa lata temu podobna historia dotyczyła Amerkanki znanej jako "Mississipi baby", ale u niej remisja trwała zaledwie dwa lata od czasu zaprzestania przyjmowania leków.
Dr Saez-Cirion przebadał grupę 14 dorosłych osób (określaną mianem kohorty Viscontiego), u których również nie zaobserwowano żadnych objawów choroby, mimo zaprzestana przyjmowania leków. U jednego z badanych wirus HIV nie uaktywnił się przez 13 lat!
Nie da się pokonać HIV bez dalszych badań
Profesor Sharon Lewin z Uniwersytetu w Melbourne potwierdza, że przypadek 18-letniej Francuzki dowodzi, że leczenie przeciwko wirusowi HIV warto zacząć najszybciej, jak to tylko możliwe.
- Historia ta może inspirować wszystkich, którzy zajmują się badaniami nad wirusem HIV oraz tych, którzy muszą z nim na co dzień żyć. Z pewnością przypadek młodej Francuzki przyczyni się do rozwoju badań w tej dziedzinie, ale nadal jest jednostkowy.
Zgadza się z nim francuska wirusolog Francoise Barre-Sinoussi, która w 2008 roku otrzymała Nagrodę Nobla za odkrycie wirusa zespołu nabytego braku odporności (zwanego HIV). - Musimy poczekać na kolejne tego typu przypadki i zbadać ich markery żeby przewidzieć, czy może dojść do remisji.
- Przypadek Mississipi baby był bardzo rozczarowujący dla pacjentki oraz jej rodziny, ale powinniśmy dostrzec zarówno dobre, jak i złe strony tej sytuacji. Badania naukowe dotyczące wirusa HIV są na coraz bardziej zaawansowanym poziomie - mówi specjalistka.
Jak wygląda wirus HIV?
Anatomy of the HIV Virus - CGChallenge submission from Chris Harkins on Vimeo.
Tekst: Monika Piorun