Jak nie dostać zakrzepicy w samolocie? Te dwa naturalne produkty pomogą

Zdaniem specjalistów, zakrzepica żył głębokich przyczynia się do śmierci prawie 10 milionów osób rocznie. Najbardziej zagrożone chorobą są osoby, które spędzają długi czas w pozycji siedzącej. Naukowcy zauważyli zatem potrzebę opracowania skutecznego sposobu na zapobieganie zakrzepicy, zanim jeszcze choroba zmusi nas do stosowania leków, i wspomaganie leczenia zaawansowanych stadiów choroby.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Okazało się, że natura i w tym przypadku przychodzi nam z pomocą i oferuje dwie substancje, które skutecznie zmniejszają agregację płytek krwi i hamują powstawanie skrzepów w świetle naczyń krwionośnych.

Ważną rolę odgrywa tu śródbłonek, który reguluje funkcje płytek i zapobiega ich niepożądanej agregacji, dlatego dysfunkcje tej wewnętrznej wyściółki naczyń przyczyniają się do tworzenia skrzeplin.

Ochrona śródbłonka jest zatem niezbędna do utrzymania zdrowia naczyń w miarę starzenia się organizmu. I tu potrzebne jest połączenie terapii lekami z naturalnymi metodami, polegającymi na włączeniu do diety określonych składników odżywczych. Istnieją przy tym różnice pomiędzy procesami powodującymi zakrzepicę tętniczą i żylną.

Co to jest zakrzepica tętnicza?

Zakrzepica tętnicza w dużej mierze wiąże się z agregacją płytek krwi w miejscach zaburzenia przepływu krwi w układzie tętniczym lub w odpowiedzi na nieregularne bicie serca (np. migotanie przedsionków) lub obecność sztucznej zastawki serca.
 
Zakrzepica żył głębokich jest natomiast wynikiem zaburzenia przepływu krwi żylnej i nadkrzepliwości. Jedną z głównych przyczyn zmniejszenia przepływu krwi żylnej jest przewlekła niewydolność żylna, rozwijająca się najczęściej na skutek otyłości, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowego siedzenia (np. zakładanie nogi na nogę) i wcześniej przebytej zakrzepicy żył głębokich, która uszkadza lub niszczy jedną lub więcej zastawek, znajdujących się w żyłach głębokich nóg.
 
Aby bowiem skutecznie zawracać krew do serca, żyły wyposażone są w maleńkie zastawki, które otwierają się i zamykają aby zapobiegać cofaniu się krwi, podczas gdy mięśnie otaczające żyły je ściskają, pomagając pompować krew żylną z powrotem do serca.
 
kobieta oglądająca tv
Czynniki ryzyka zakrzepicy to m.in. insulinooporność, siedzący tryb życia, cukrzyca, palenie tytoniu, otyłość brzuszna i hiperlipidemia, podwyższone stężenie cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Żyły zawierają zastawki, a tętnice nie. Kiedy żyły są uszkodzone przez wcześniejsze zakrzepy żylne lub brak aktywności fizycznej, prowadzi to do gromadzenia się krwi w głębokich żyłach nóg, a przepływ krwi żylnej zmniejsza się, co sprzyja zakrzepicy żylnej.

W przeciwieństwie do układu żylnego, płytki krwi w układzie tętniczym ulegają aktywacji gdy zderzają się z blaszką miażdżycową, gromadzącą się wzdłuż ścian tętnic i wchodzą w interakcję z dysfunkcyjnym śródbłonkiem.

W tym scenariuszu płytki krwi zaczynają się zlepiać, uruchamiając kaskadę, która może prowadzić do odcięcia dopływu krwi do ważnych tkanek, takich jak mięsień sercowy. W układzie żylnym normalny przepływ krwi może spowolnić, a jeśli pozostajemy zbyt długo w bezruchu, a to sprzyja tworzeniu skrzeplin.

Przeprowadzono badanie oceniające ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich w odpowiedzi na warunki predysponujące do zastoju krwi żylnej w kończynach dolnych – w tym przypadku wybrano podróż samolotem.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że lot i związane z nią gromadzenie się krwi żylnej w nogach w wyniku braku aktywności podczas podróży jest głównym czynnikiem ryzyka zakrzepicy żył głębokich i potencjalnie zagrażającej życiu zatorowości płucnej. Przebadano zatem za pomocą USG pasażerów samolotu, którego lot trwał 7–8 godzin i u 5–7% osób wykryto zakrzepicę żylną.

Co ważne, osoby te nie miały żadnych objawów, co oznacza, że nie wiedziały, że w ich żyłach utworzył się skrzep. Następnie z udziałem tej samej grupy pasażerów zbadano sposoby na zapobieganie zakrzepicy przy pomocy metod naturalnych. Okazało się, że nie wykryto zakrzepów żylnych w dolnej części nóg i żadnej z osób, a obrzęk podudzi, częsty po długotrwałym locie samolotem, został drastycznie zmniejszony1.

Nogi

Naturalne wsparcie, aby uniknąć zakrzepicy

Pasażerom lotu podano dwie naturalne substancje: nattokinazę i wyciąg z kory francuskiej sosny nadmorskiej. Nattokinaza to enzym ekstrahowany z japońskiej potrawy, natto, przygotowywanej ze sfermentowanych przez bakterie Bacillus subtilis ziaren soi. Wykazano także, że nattokinaza pomaga rozpuszczać już powstałe skrzepy, utrudniające przepływ krwi.

W licznych badaniach wykazano, że nattokinaza rozkłada fibrynę – białko wytrącające się z osocza krwi podczas jej krzepnięcia. Fibrynogen przekształca się w fibrynę, która tworzy siatkę fibrynową wewnątrz żyły, a płytki krwi i czerwone krwinki przylegają do niej, powodując powstanie skrzepliny. 

Z kolei ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej zmniejsza agregację płytek krwi, jednocześnie zwiększając aktywność enzymu usprawniającego przepływ krwi poprzez nasilenie wytwarzania tlenku azotu w naczyniach krwionośnych – tlenek azotu odgrywa kluczową rolę w regulacji funkcji naczyń, co zmniejsza ryzyko zakrzepicy.

ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej
Wykazano także, że nattokinaza i ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej tworzą zgrany duet i współdziałają, zapobiegając powstawaniu zakrzepów i poprawiając mikrokrążenie w nogach.

Stwierdzono również, że ekstrakt z kory francuskiej sosny morskiej hamuje działanie enzymów degradujących białka w ścianach naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do sztywnienia ścian naczyń krwionośnych i ograniczenia przepływu krwi.

Biorąc pod uwagę te obserwacje, naukowcy uznali, że dwa wspomniane ekstrakty mogą w znaczący sposób zapobiegać zakrzepicy żył głębokich poprzez hamowanie tworzenia się skrzepów w żyłach, poprawę mikrokrążenia w żyłach nóg, ochronę elastyczności ścian naczyń krwionośnych i indukowanie rozpuszczania skrzepów. Co ważne, badania udowodniły, że stosowanie nattokinazy jest bezpieczne i nie powoduje działań niepożądanych.

Przełomowe badania

Do badania skuteczności ekstraktu z kory francuskiej sosny nadmorskiej włączono 198 osób zagrożonych zakrzepicą żył głębokich lub powierzchownych podczas lotów międzykontynentalnych, trwających od 7 do 12 godzin, przy średnim czasie lotu wynoszącym 8,25 godziny.

Osoby biorące udział w badaniu zostały losowo przydzielone do grupy kontrolnej lub testowej. Grupa testowa przyjęła dwie kapsułki ekstraktu z kory francuskiej sosny nadmorskiej – każda z nich zawierała 100 mg ekstraktu – 2 do 3 godzin przed lotem, dwie kolejne kapsułki w 6 godzinie lotu i 1 kapsułkę następnego dnia po przylocie do miejsca docelowego.

Grupa kontrolna przyjmowała placebo w tych samych odstępach czasu. U wszystkich badanych wykonano badanie ultrasonograficzne żył nóg w ciągu 90 minut przed wylotem i po wylądowaniu, w celu wykrycia skrzepów. W grupie otrzymującej ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej nie stwierdzono żadnych zakrzepów krwi, przy częstości występowania zdarzeń wynoszącej 0%.

Jednak w grupie placebo u 4 osób stwierdzono obecność powierzchownych skrzepów żylnych i jeden przypadek zakrzepicy żył głębokich, co odpowiada częstości zdarzeń wynoszącej 5,15%. Nie zaobserwowano przy tym żadnych działań niepożądanych. W badaniu przedstawiono dowody potwierdzające, że ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej może zapobiegać niebezpiecznym zakrzepom krwi podczas długotrwałego siedzenia.

Wykazano także, że nattokinaza i ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej tworzą zgrany duet i współdziałają, zapobiegając powstawaniu zakrzepów i poprawiając mikrokrążenie w nogach.

W tym celu przeprowadzono badanie wśród wszystkich 204 pasażerów lotu z Nowego Jorku do Londynu. Zostali oni przeszkoleni w zakresie technik zapobiegania zakrzepicy żył głębokich poprzez wykonywanie ćwiczeń izometrycznych, stojąc i poruszając się przez 5 do 10 minut. Uczestnicy zadbali także o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Pasażerowie zostali następnie losowo przydzieleni do grupy otrzymującej placebo lub kapsułki zawierające mieszankę nattokinazy i ekstraktu z kory francuskiej sosny nadmorskiej. Wszyscy badani przyjęli suplement dwie godziny przed wylotem i ponownie sześć godzin później. Przed wylotem i po wylądowaniu wykonano wszystkim badania ultrasonograficzne w celu wykrycia skrzepów.

Wśród pasażerów przyjmujących suplement nie stwierdzono żadnego przypadku zakrzepicy żył głębokich. Jednakże u 5 pasażerów z grupy kontrolnej rozwinęła się zakrzepica żył głębokich, a u dwóch innych zakrzepy powierzchowne, co dało w sumie 7 zdarzeń — wskaźnik zachorowalności wyniósł 5,4% wśród grupy kontrolnej, w porównaniu z 0% w grupie badanej.

Naukowcy zmierzyli również obrzęk nóg, który był równy w obu grupach przed lotem. Po wylądowaniu w grupie kontrolnej obrzęk wzrósł o 12%, za to w grupie badanej obrzęki zmniejszyły się o 15%.

Odkrycia te potwierdzają, że suplementy, zawierające oba ekstrakty pomagają zapobiegać zakrzepicy żył głębokich u osób spędzających długi czas w pozycji siedzącej i zmniejszają ryzyko nagłej śmierci w wyniku zatorowości płucnej. Nie zgłoszono przy tym żadnych niepożądanych skutków ubocznych2.

Konsultacja medyczna dr Gary Gonzales
Copyright 2023. All rights reserved.
Reprinted with exclusive permission of Life Extension ®
https://www.lifeextension.com/magazine/2017/1/threat-to-longevity
https://www.lifeextension.com/magazine/2017/1/natural-prevention-of-deep-vein-thrombosis

Bibliografia
  • https://www.lifeextension.com/magazine/2017/1/threat-to-longevity
  • https://www.lifeextension.com/magazine/2017/1/natural-prevention-of-deep-vein-thrombosis
Autor publikacji:
Wczytaj więcej