Anemia i zakrzepica - co je łączy?

Odkryj powiązania między anemią a zakrzepicą żył oraz dowiedz się, jakie czynniki wpływają na ryzyko powstania skrzepów krwi.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest anemia?

Termin anemia oznacza po prostu niedokrwistość. Towa­rzyszy jej osłabienie dostaw podstawowych składników odżywczych, w tym również tlenu. A zatem można powie­dzieć, że objawy anemii są niczym innym jak oznakami niewydolności mechanizmów dostarczania energii. Niedokrwistość może wynikać z utraty krwi w związku z krwotokiem lub spowolnioną pracą szpiku kostnego, który nie wytwarza wystarcza­jąco dużo czerwonych krwinek. Obie te przyczyny mogą świadczyć o poważnych problemach. Anemii nie należy bagatelizować. Jest ona łatwa do wykrycia. Wystarczy wykonać badanie krwi. Można zgłosić się na nie do lekarza lub wykonać samodzielnie na podstawie próbki krwi z palca.

Do najczęstszych przyczyn utraty krwi zaliczamy:

 • obfite miesiączki;
 • krwawienie w jelitach – krew w stolcu może być trudna do zauważenia, więc w przypadku wystąpienia anemii powinno się zawsze sprawdzić, czy krew nie jest w nim obecna. Poproś o skierowanie na badanie kału pod kątem krwi utajonej. Może być to sygnał ostrzegający o obecności raka. Badanie poziomu kalprotektyny w kale jest skutecznym wskaźnikiem stanów zapalnych w jelitach i mogłoby być przydatnym badaniem przesiewowym w kierunku raka;
 • nieprawidłowy przyśpieszony rozpad czerwonych krwinek – może być to powiązane z niedokrwistością hemolityczną (np. sierpowatokrwinkową), talasemią, defektami błony komórkowej krwinek (z powodu słabego statusu antyoksydacyjnego), defektami enzymatycznymi (niedobór glukozo-6-fosforanu), autoimmunizacją lub hipersplenizmem (czyli zespołem powiększonej śledziony, wywołanym przez inną chorobę, na przykład marskość wątroby);
 • osłabienie mechanizmów działania szpiku kostnego.

Spowolniona praca szpiku kostnego może być spowodowana:

 • osłabionymi mechanizmami dostaw energii – kiedy byłam jeszcze na studiach, zaintrygowała mnie kwestia „niedokrwistości chorób przewlekłych”. Dowiedziałam się jedynie, że wielu chorobom towarzyszy anemia, ale nie wyjaśniono nam mechanizmów tego zjawiska. Dzisiaj jest to dla mnie oczywiste – wszystkie przewlekłe choroby oznaczają osłabienie dostaw energii i/lub braki niezbędnych surowców do jej wytwarzania. Szpik kostny pracuje bardzo intensywnie: w normalnych warunkach wymienia wszystkie płytki krwi co osiem dni, białe krwinki co 20 dni, a czerwone – co 115 dni. Zawiera tłuszcz, który jest zapleczem energetycznym do wykonania całej tej pracy, oraz surowce, w tym substancje mineralne – to właśnie dlatego szpik kostny jest najsmaczniejszym i najbardziej odżywczym pokarmem;
 • brak surowców – najczęściej żelaza i/lub witaminy B12;
 • niewystarczająca ilość szpiku kostnego spowodowana chorobami, takimi jak białaczka, rak, mielofibroza itp.;
 • zatrucia – ich przyczyną mogą być leki na receptę, tlenek węgla i metale ciężkie, w tym ołów, a także alkohol i pestycydy.
pokarmy bogate w żelazo
Leczenie anemii zależy od jej przyczyny i może obejmować suplementację żelaza, witaminę B12 lub kwas foliowy, transfuzję krwi, terapię hormonalną lub inną terapię specyficzną dla danej sytuacji klinicznej.

Anemia a palenie papierosów

Palenie powoduje nietypowy rodzaj anemii. Tlenek węgla łączy się z hemoglobiną i wypiera tlen. W rezultacie w krwiobiegu mamy czerwone krwinki, które nie trans­portują tlenu. Organizm, aby zrekompensować te braki, wytwarza więcej czerwonych krwinek, co może prowadzić do nadkrwistości (łac. polycythemia) połączonej z jedno­czesnymi objawami niedokrwistości. Ten rodzaj anemii jest trudny do wykrycia na podstawie wyników badań krwi; aby go zdiagnozować, niezbędna jest analiza obrazu klinicznego i wywiad z pacjentem.

Jak wygląda leczenie anemii?

Zasady postępowania, których należy się trzymać, są proste, a ponieważ przedstawiałam je już wielokrotnie w poprzed­nich wykładach, teraz przypomnę je w skrócie:

 • znajdź przyczynę;
 • wprowadź metodę Groundhog Chronic
 • popraw mechanizmy dostaw energii
 • stosuj zioła

Zakrzepica - co to jest i jakie są jej przyczyny?

Zakrzepica to przypadłość polegająca na powstawaniu zakrzepów w żyłach (zakrzepica żylna) bądź tętnicach (zakrzepica tętnicza). Aby jej zapobiegać, lekarze bardzo często zalecają rozrzedzające krew leki przeciwzakrzepowe, ale to nie jest bezpieczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia krwawienia. Najważniejsze jest ustalenie, co może powodować lepkość krwi i zajęcie się wywołującymi ją czynnikami.

Zaczynając od najważniej­szych, są to:

 • cukier – jest lepki i powoduje lepkość. Przejdź na dietę paleo-ketogeniczną
 • zespół antyfosfolipidowy (inaczej zespół Hughesa) – choroba autoimmunologiczna, którą można wykryć za pomocą badania na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych. Często wiąże się z powtarzającymi się poronieniami;
 • niedobór witaminy K – witamina ta jest w istocie grupą związków chemicznych i pełni w organizmie ważne funkcje, chroni między innymi przed zwapnieniem naczyń krwionośnych i odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi: zapobiega krzepnięciu krwi w prawidłowych naczyniach, ale wspomaga krzepnięcie w uszkodzonych; naturalnie występuje w dwóch postaciach: K1 i K2. Źródłem witaminy K1 są głównie zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, sałata i kapusta. Witaminę K2 można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego, wytwarza ją również mikrobiota jelitowa;
 • uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych;
 • wysoki poziom homocysteiny;
 • palenie;
 • brak ruchu, będący często konsekwencją poważnej operacji, długich podróży, siedzącego trybu życia czy konieczności pozostawania w pozycji leżącej z powodu choroby.

Zator

Powstaje, gdy czop zatorowy (zakrzepica) odrywa się i blokuje naczynie tętnicze. Jeśli taka skrzeplina oddziela się od ścianek serca lub tętnic, może przedostać się do dowolnego miejsca w organizmie: głowy, przewodu pokarmowego, kończyn dolnych lub górnych. To może zaś skutkować udarem, ostrym niedokrwieniem przewodu pokarmowego lub kończyn, którym towarzyszy silny ból. Jeśli czop oderwie się od ściany żylnej, przez serce przedo­staje się do płuc, powodując zator płucny. Dużo rzadsze są przypadki przedostania się skrzepliny do serca. Jeśli do tego dochodzi, konsekwencją jest udar.

Zakrzepica żył powierzchownych i zakrzepowe zapalenie żył

Także zator w żyłach w obszarze ramion prowadzi do poważnej patologii, zakrzepicy żył powierzchownych – niezwłocznie zgłoś się do lekarza! Częściej występuje on jednak w kończynach dolnych, ponieważ ciśnienie krwi jest tam wyższe. Skrzepy krwi w żyłach przyjmują wtedy postać miękkich grudek. Nie jest to przyjemne, ale skrzepy pozostają w miejscu, gdzie się uformowały, wiec nie wyma­gają natychmiastowej interwencji. Jest to jednak ważny sygnał ostrzegawczy – tym razem ci się upiekło, ale następ­nym razem skrzepy mogą zagrozić twojemu życiu. Zajmij się ich przyczynami!

Zakrzepica żył głębokich

Ten rodzaj zakrzepicy jest jeszcze groźniejszy, ponieważ istnieje ryzyko, że skrzeplina przedostanie się do płuc, powodując zator płucny. Wymaga natychmiastowej kon­sultacji z lekarzem i przyjmowania leków przeciwzakrzepo­wych. Dotyczy najczęściej osób, które niewiele się ruszają i u których występują pozostałe wyżej wymienione czynniki ryzyka. Typowym objawem jest obrzęk wżerowy (powsta­jący w przypadku nadmiernego nagromadzenia płynów), z obrzękiem mięśnia łydki. Nie polecam leczenia zakrzepicy pyłem z grobu króla Ludwika IX5 Proponuję potraktować ją jako sygnał do wprowadzenia zasad Groundhog Chronic. W mojej opinii to długi spacer do grobowca zadziałał w przypadku Raula jak lekarstwo!

Publikowane WYKŁADY DOKTOR MYHILL zostały opracowane na podstawie książki „Ecological Medicine”, napisanej przez dr Myhill i Craiga Robinsona, wydanej w 2020 roku. 

Doktor Sarah Myhill jest brytyjską lekarką, praktykującą medycynę integracyjną, uznaną w świecie ekspertką w leczeniu mialgicznego zapalenia mózgu i rdzenia/zespołu chronicznego zmęczenia (ang. Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome – ME/CFS). Jest autorką kilku książek – bestsellerów w świecie medycznym – o leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia, cukrzycy i infekcji. W toku 35-letniej praktyki lekarskiej wypracowała własną metodykę leczenia przez skupienie się na przyczynach choroby, a nie tylko na jej symptomach. W jej zaleceniach terapeutycznych pierwszorzędną rolę odgrywają zmiany w stylu życia pacjenta, dotyczące diety, detoksykacji organizmu, suplementów, regular­nego wysypiania się, ćwiczeń fizycznych oraz zbalansowania czasu pracy i odpo­czynku. Publikowane w „Holistic Health” wykłady są redakcyjnym opracowaniem dorobku dr Myhill w dziedzinie medycyny funkcjonalnej, zawartego w jej książce „Ecological Medicine” (współautor Craig Robinson, rok wydania 2020)

Bibliografia
 • Galanaud J.P. et al., The history and historical treatments of deep vein thrombosis, J Thromb Haemost, 2013; 11(3): 402-411.doi: 10.1111/jth.12127, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23297815
Autor publikacji:
Wczytaj więcej