Otyłość brzuszna - czym to grozi?

Tłuszcz w jamie brzusznej wywiera ogromny nacisk na kręgosłup. Pewien chirurg kręgosłupa zilustrował problem używania przedmiotów codziennego użytku w uderzający sposób. Okazuje się, że otyłość brzuszna to problem dużo poważniejszy niż tylko nieestetyczna oponka.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy


Nie jest żadną nowością, że otyłość jest dla nas szkodliwa: powoduje stany zapalne, cukrzycę, nadci­śnienie, problemy z sercem, a na­wet niektóre nowotwory. Ale wygląda na to, że świadomość ta jeszcze nie przyjęła się w społeczeństwie. Ponad 2/3 dorosłych Ame­rykanów ma nadwagę lub otyłość, a do tego niemal 14 mln ich dzieci. Na całym świecie 1,9 mld dorosłych ma poważną nadwagę.

Jak nadwaga i otyłość brzuszna wpływają na kręgosłup?

Oprócz wszystkich znanych zagrożeń, jest jesz­cze jedno, któremu nie poświęcamy na co dzień uwagi, ale które spędza sen z powiek Kennetho­wi Hansrajowi. Jest on głównym chirurgiem kręgosłupa w nowojorskiej klinice Spine Surgery & Rehabilitation Medicine, gdzie bez ustanku zajmuje się plecami osób, u których plecy uległy zniekształceniu ze względu na tłuszcz brzuszny.

Kilka lat temu trafił on do nagłówków gazet na całym świecie dzięki badaniom pod nazwą „SMS-owe plecy”, które sugerowały, że zaczy­namy przyjmować nową i niezdrową postawę od ciągłego pisania na smartfonach i lapto­pach. Teraz zwraca on swoją uwagę na kryzys otyłości i podkreśla szczególne niebezpieczeństwo otyłości brzusznej. Nadmierna waga powoduje ogromne obciążenie kręgosłupa, a zwłaszcza dolnej czę­ści pleców – ale co to naprawdę oznacza?

Twoja talia - sprawdź, co dźwigasz

Hansraj i jego zespół w klinice przygotowali ar­tykuł, aby zilustrować nacisk, jaki tłuszcz z brzu­cha wywiera na nasz kręgosłup, gdy korzystamy z przedmiotów codziennego użytku. Na przykład mężczyzna z talią mierzącą 127 cm nosi na brzu­chu tłuszcz ważący 29,8 kg. Ta liczba prawdo­podobnie niewiele mówi, ale zamiast podawać wagę tej tkanki brzusznej, lekarz porównuje to do ciągłego noszenia 58 książek w twar­dej oprawie. To już może zrobić wrażenie!

Bibliografia
  • SurgicalTechnology International, 2022; 40: 15236

 

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny