Ćwiczenia fizyczne zmniejszają niedokrwistość u pacjentów onkologicznych

U osób z chorobą nowotworową często występuje niedokrwistość, czyli zbyt mała liczba czerwonych krwinek oraz zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi.

Artykuł na: 2-3 minuty

Stan ten może być wynikiem leczenia choroby, ale nierzadko pojawia się dużo wcześniej, jako jej objaw. Doprowadza on do męczliwości, osłabienia i obniżenia wydajności fizycznej, które mogą skłonić pacjenta do wizyty u lekarza, dzięki czemu dochodzi do wykrycia choroby. Anemia wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia pacjenta oraz na jego leczenie onkologiczne.

Niestety brak jest skutecznych leków na ten rodzaj niedokrwistości. Naukowcom z Uniwersytetu w Bazylei, pod kierownictwem prof. Christopha Handshina, udało się właśnie ustalić przyczynę anemii związanej z chorobą nowotworową i wskazać, jak można zmniejszyć nasilenie problemu. Naukowcy ci przeprowadzili badanie na myszach, dzięki któremu odkryli, że nowotwór nie tylko wywołuje ogólnoustrojowy stan zapalny, ale silnie modyfikuje metabolizm danego organizmu, zmieniając sposób przetwarzania lipidów oraz innych substancji.

Anormalny metabolizm zaś powoduje masowe niszczenie czerwonych krwinek przez makrofagi (typ białych krwinek). Organizm stara się skompensować tę utratę przez nasiloną produkcję czerwonych krwinek, jednak produkcja ta nie jest wystarczająca. Żadne ze środków farmakologicznych, wypróbowanych przez ten zespół badawczy, nie doprowadziły do takiej normalizacji metabolizmu, która w znaczący sposób złagodziłaby niedokrwistość.

Dostateczną normalizację metabolizmu osiągnięto wyłącznie przy pomocy ćwiczeń. Ćwiczenia zmniejszyły również stan zapalny i – co więcej – doprowadziły do redukcji anormalnie zwiększonej produkcji krwinek. Wyniki badania, opublikowane w piśmie "Science Advances", mogą być bardzo pomocne w leczeniu pacjentów onkologicznych. Wprowadzenie ćwiczeń do terapii może zapobiegać niedokrwistości, związanej z nią męczliwości, poprawiać jakość życia, a także zwiększać tolerancję na radioterapię i chemioterapię.

Bibliografia
  • www.news-medical.net
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny