Jak dbać o psa podczas upałów?

Naszym psom upał zagraża dokładnie tak samo jak nam. Warto wiedzieć, jak zapobiegać przegrzaniu się pupila i co robić, gdy pojawią się symptomy udaru cieplnego.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Zarówno u ludzi, jak i zwierząt ciepłotę ciała reguluje pod­wzgórze. To wyjątkowy obszar mózgu, który działa jak termostat mający na celu utrzymanie tempe­ratury organizmu na normalnym poziomie. W przypadku psów i kotów jest to ok. 38,3-39,2°C. Gorączka to regulowana forma hipertermii (nieprawidłowo wyso­kiej temperatury organizmu). W jej przebiegu mechanizmy utraty i zyskiwania ciepła przystosowują się do utrzymywania tempera­tury ciała na wyższym poziomie. W przypadku prawdziwej gorączki rzadko sięga ona powyżej 41°C. Przy udarze cieplnym hipertermii nie powoduje gorączka, lecz raczej nieregulowany przyrost ciepła lub jego produkcja, skutkujące temperaturą powyżej 41°C.

Przegrzanie psa - oznaki i objawy

Wysoka temperatura powietrza połączona z jakimkolwiek wysił­kiem fizycznym (spacerem, zabawą lub treningiem) może doprowadzić do odwodnienia u psa. Jeśli podczas upałów, zwierzę spędza dużo czasu na słońcu lub w gorących pomiesz­czeniach, jego organizm może się przegrzać. Wtedy może pojawić się przyspieszony oddech oraz puls. Twój pupil może dyszeć, wyglądać na wyczerpanego i wybierać chłodną podłogę, a nie ciepłe łóżko. Części ciała zwierzęcia mogą wydawać się gorące w dotyku. Może tak być, nawet jeśli na zewnątrz nie jest bar­dzo gorąco, a mierzona doodbytniczo temperatura ciała psa jest normalna.

Natomiast udar cieplny, w prze­biegu którego temperatura ciała Two­jego pupila przekracza 41°C, to sytu­acja krytyczna. Jego oznaki obejmują dyszenie, sapanie oraz zasinienie języka. U niektórych zwierząt domo­wych mogą wystąpić dezorientacja i delirium. W takich przypadkach nieschłodzenie może doprowa­dzić do zgonu, podstawą jest więc poszukiwanie opieki weterynaryjnej w nagłych wypadkach. Wielu wła­ścicieli psów nie mając świadomości związanych z ciepłem zagrożeń, gotowych jest biegać ze swoimi czworonogami w gorącym słońcu.

Jakie są przyczyny przegrzania u psów?

Ważne, by pamiętać, że psy i koty (z wyjątkiem sfinksa) nie mogą się pocić lub zrzucać swoich puszystych sierści. Często chłodzą się przez dyszenie, ale to pomaga im tylko w pewnym stopniu. Pewne rasy psów są bardziej podatne na udar cieplny i/lub przegrzanie, np. krót­konose, tzw. krótkogłowe (mopsy, boksery, buldogi itd.) i o bardzo bujnej lub ciemnej sierści.
Gdy jest gorąco, psy zwykle chło­dzą się przez znajdowanie zacie­nionych miejsc lub wskakiwanie do wody. Jednakże pozostawione w samochodzie lub wyprowa­dzane na długie spacery latem w południowym upale bez cienia mogą ulec udarowi cieplnemu.

Jak dbać o psa w czasie upałów?

Możesz wypróbować te wska­zówki, jeśli Twój pupil jest stabilny, a jego temperatura wynosi poniżej 40°C. Jeśli jest wyraźnie chory, z udarem cieplnym i temperaturą powyżej 41°C, koniecznie jak najszybciej udaj się do weterynarza.

 • Przede wszystkim staraj się unikać przegrzania. W upalne dni zawsze zabieraj ze sobą na spacer z psem zapas wody. Unikaj mocno nasłonecznionych miejsc, staraj się spacerować z psem w cieniu, a jeśli masz taką możliwość - w okolicy miejsc z dostępem do wody, w której czworonóg będzie mógł się schłodzić. Jeśli masz w zwyczaju długi spacer w ciągu dnia, w upalne dni odpuść. Niech środkowy spacer będzie tylko higieniczny - zabawę czy dłuższą przechadzkę przełóż na wieczór, gdy temperatura nieco spadnie. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w zamkniętym aucie! Nie proponuj mu też podczas upałów intensywnych zabaw czy tym bardziej biegu przy rowerze - to najgorszy z możliwych pomysłów.
Nie spaceruj z psem w pełnym słońcu. Wybieraj chłodniejsze, zacienione miejsca i nie wydłużaj spacerów w ciągu dnia, gdy jest upał.
 • Ochładzaj psa mokrymi chłod­nymi ręcznikami. Zanurz kilka w lodowatej wodzie, ułóż na jego głowie i ciele i często zmieniaj. W upalne miesiące możesz rów­nież trzymać w lodówce gotowe okłady z lodem i wykorzysty­wać je do chłodzenia psa. Możesz także kupić matę chłodzącą - część psów bardzo lubi z nich korzystać.
 • Posadź zwierzę naprzeciwko wen­tylatora lub w pobliżu klimatyza­tora, tak by powietrze przenikało przez futro i chłodziło jego ciało.
 • Umyj psa wodą z węża ogro­dowego lub pozwól mu taplać się w brodziku. Jeśli jego mie­rzona doodbytniczo tempera­tura jest zbyt wysoka, możesz wstrzyknąć mu zimną wodę do odbytu za pomocą strzykawki. To może uratować psu życie!
 • Zachęcaj pupila do picia wię­cej wody, szczególnie latem. Kostki lodu podawane do lizania to dobry sposób na schłodzenie i większe nawodnienie czworonoga. Ciągle zmieniaj wodę, tak by pozostawała zimna (ale nie lodowata) i czysta. Możesz również dolewać do niej wodę koko­sową – chłodzi i jest smaczna.
 • Dodawaj do wody psa mieszankę elektrolitową, dzięki czemu nie uszczuplą się jego zasoby niezbędnych minerałów, takich jak wapń, sód i potas.

Akupresura

Uciskanie może być pomocne, jeśli Twój pies ma tendencję do przegrzewania się. Możesz też nauczyć jej zwierzę. Przez 30 s. delikatnie uciskaj poniższe punkty palcem wskazującym

 • Ki-3: znajduje się po wewnętrznej stronie tylnych nóg tuż nad kostką, w kieszonce pomiędzy ścięgnem Achillesa a kością kończyny.
 • Lu-11: znajduje się na błonie skór­nej wewnętrznej strony wilczego pazura („kciuka”) przedniej łapy na poziomie macierzy paznokcia.
 • TH-5: znajduje się na poziomie mniej więcej jednej szóstej drogi między nadgarstkiem a łokciem na zewnętrznej stronie przed­niej nogi, we wgłębieniu między kością promieniową a łokciową – dwiema kośćmi przedramienia.
 • Dieta Jeśli wiadomo, że Twój pies ma problemy z przegrzewa­niem się, karm go chłodzącymi produktami, takimi jak jajka, wieprzowina, ogórek, seler lub mięso kaczki, a unikaj tych rozgrzewających, takich jak kurczak, sarnina i bara­nina. Opracuj dietę neutralną lub chłodzącą we współ­pracy z wete­rynarzem. Możesz również wypróbować przepis na jogurtowo-jagodowy psi przysmak, który może wspo­móc schłodzenie zwierzęcia.

Jagodowo-jogurtowe chłodzące przysmaki dla psów na upalne dni

pies je lody

Jeżyny są bogate w witaminę C i uwielbiane przez psy. Jeśli możesz, zbierz je samo­dzielnie – w ciepłe słoneczne popołudnie są najbardziej soczyste. Połóż owoce na arkuszu papieru do pieczenia na godzinę. To pozwoli na odparowanie wilgoci i opuszczenie owoców przez wszelkie zamieszkujące w nich owady. Jeśli wolisz, możesz wykorzystać również maliny, borówki amerykańskie lub truskawki. Psy pokochają lizanie kostek w upalne dni, a smakołyki pomogą im utrzymać chłód i nawodnienie.

Składniki:

 • 500 g organicznego jogurtu naturalnego
 • 200 g dojrzałych jeżyn
 • rozgnieciony dojrzały banan
 • 3 łyżki gładkiego masła orzechowego*

Sposób przygotowania:

 • Połącz wszystkie skład­niki w dużej misce, tak by powstała mieszanka o luźnej konsystencji.
 • Łyżką nałóż mieszkankę do silikonowych pojem­ników na kostki lodu lub na tackę na babeczki i wstaw do zamrażarki.
 • Po 2 godz. kostki powinny być twarde w dotyku. Wyj­mij jedną, kiedy chcesz dać swojemu psu przysmak.

*Wybierz masło orzechowe, które zawiera duży odsetek orzechów (95% lub więcej) oraz pozbawione oleju pal­mowego czy dodatku cukru.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny