Jak sztuczna inteligencja przejmuje kontrolę nad poradami zdrowotnymi
Na co komu lekarz? ChatGPT – bot sztucznej inteligencji (AI), który najwyraźniej zaczyna już królować w świecie wyszukiwań internetowych – daje lepsze odpowiedzi na problemy zdrowotne niż prawdziwy lekarz, a nawet wykazuje więcej empatii. Właśnie tak: sztuczna inteligencja bardziej niż człowiek przejmuje się naszymi dolegliwościami. W jednym z pierwszych badań porównujących lekarzy z botem naukowcy z University of California w San Diego (UCSD) poprosili zespół 3 pracowników służby zdrowia, by ocenili, jak lekarze i ChatGPT reagują na autentyczne pytania zdrowotne.
Uznali oni, że odpowiedzi bota były lepsze w 141 na 195 pytań zaczerpniętych z platformy mediów społecznościowych Reddit. Wiadomości ChatGPT przynosiły w odpowiedzi zniuansowane i dokładne informacje, które często dotyczyły większej ilości aspektów pytań pacjenta niż odpowiedzi lekarza – stwierdza Jessica Kelley, członkini zespołu badawczego1. Jakość odpowiedzi ChatGPT oceniono 3,6 razy wyżej (22% preferowanych odpowiedzi lekarzy wobec 78,5% odpowiedzi ChatGPT), natomiast jego zdolność empatii oceniona została 9,8 razy wyżej (45,1% odpowiedzi ChatGPT wobec zaledwie 4,6% odpowiedzi lekarzy). Rezultaty te okazały się tak dobre, że badacz Davey Smith uznał, iż ChatGPT mógłby zdać egzamin lekarski, dający prawo wykonywania zawodu, „ale bezpośrednie odpowiadanie na pytania pacjenta w sposób dokładny i empatyczny to zupełnie inna dyscyplina”. To prawda, a ChatGPT jest lepszy w obu z nich!
Być może trzeba jednak jeszcze chwilę poczekać, nim bot zda egzamin z okulistyki. W jednym z testów przeprowadzonych na początku roku ChatGPT odpowiedział poprawnie tylko na 46% pytań, ale w kolejnym miesiącu uzyskał już o 10% więcej, gdy zadawano mu te same pytania, co sugeruje, że poprawia on swe umiejętności, ucząc się z biegiem czasu, w miarę otrzymywania coraz większej liczby pytań2. Zdradzając swe ludzkie pochodzenie, ChatGPT niemal w połowie przypadków wybierał te same odpowiedzi w testach wielokrotnego wyboru, które wybrałby przeciętny student medycyny, ale uzyskał 79% poprawnych odpowiedzi z medycyny ogólnej.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi tradycyjną opiekę lekarską?
Rozwiązaniem nie będzie całkowite pozbycie się lekarzy – mówi Adam Poliak, jeden z badaczy z UCSD, choć bardziej przemawia przez niego nadzieja niż oczekiwanie. Lekarze powinni natomiast zaakceptować ChatGPT i wszelkie inne boty AI, jakie mogą się pojawić, jako metodę wspomagania ich własnych usług. Nigdy nie sądziłem, że to powiem, ale Chat GPT jest receptą, jaką chciałbym wypisać mojemu oprogramowaniu medycznemu. To narzędzie odmieni zupełnie sposób, w jaki pomagam pacjentom – stwierdził Aaron Goodman, inny z badaczy z UCSD.
Lekarze z UCSD idą już z duchem czasu. Używają ChatGPT do przygotowania szkicu odpowiedzi, który następnie przeglądają przed wręczeniem pacjentowi, a wkrótce zamierzają dokonać porównania bota z lekarzami, by sprawdzić, czy pacjenci, którzy uzyskają od niego odpowiedź, będą czuć się lepiej i szybciej powrócą do zdrowia. Bot może też okazać się darem dla studentów medycyny, ale to wcale nie wróży dobrze pacjentom. ChatGPT już teraz generuje odpowiedzi o jakości egzaminacyjnej, które zapewniają zdanie egzaminu z przyzwoitą oceną. Jak zauważa Rajeev Muni, badacz z St. Michael’s Hospital w Toronto, ważne jest położenie nacisku na „odpowiedzialne” użycie AI.
Istotnie, jest to ważne, ale, niestety, tak się nie stanie, a komisje medyczne już dziś godzą się z tym, że mają do czynienia z oszustwami i nie są w stanie ocenić, kto rzeczywiście odpowiada na pytanie. Studenci muszą trochę wysilić się samodzielnie jedynie wtedy, gdy konfrontują się z obrazami i filmami video, które nierzadko są częścią ich edukacji medycznej; ChatGPT jest obecnie medium wyłącznie tekstowym, więc nie może im pomóc. Ma też inne niedostatki. Niezbyt dobrze orientuje się w bardziej akademickich badaniach i często myli przypisy lub je wymyśla, a świat danych, które przeszukuje, jest przeterminowany o 2 lata.
Własna oferta AI Google’a pozwala użytkownikom wykorzystywać oprócz sztucznej inteligencji także standardową wyszukiwarkę, jeżeli chcą dodatkowo sprawdzić odpowiedź, lecz wszystko to mieści się w kategoriach drobnych zastrzeżeń wobec technologii, którą Bill Gates z firmy Microsoft nazwał przełomową. Rzeczywiście, jest ona przełomowa, ale dokąd nas zaprowadzi?
Czy będziemy chodzić do lekarzy, którzy zdobyli uprawnienia tylko dzięki temu, że inteligentny bot odpowiedział za nich na pytania egzaminacyjne? A może równie dobrze sami możemy pytać ChatGPT, jeżeli jego odpowiedzi mogą być lepsze niż te, których udzieli medyk, a na dodatek będą bardziej empatyczne? Geoffrey Hinton, nazywany „ojcem chrzestnym AI”, obawia się najgorszego. Jego zdaniem jesteśmy już bliscy dnia, gdy inteligentne boty będą bardziej inteligentne niż ludzie – a w przypadku lekarzy już tak się dzieje.
- JAMA Intern Med, 2023; doi: 10.1001/ jamainternmed.2023.1838
- JAMA Ophthalmology, 2023; doi: 10.1001/jamaophthalmol.2023.1144