Jak stres wpływa na ciało i umysł?
Czy to możliwe, abyśmy nie zauważyli, że nasze ciało zalewa kortyzol, czyli hormon wydzielany w stresie? Tak, a problem ten dotyczy wielu pozornie spokojnych i zrelaksowanych osób, ponieważ stres lubi się kamuflować. Jak go zatem rozpoznać i pokonać? To łatwe. Budzisz się na przykład w nocy około 3.00 i czujesz, jak galopuje ci serce, a potem przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć. Odczuwasz ciągły głód, więc stale sięgasz po słone lub słodkie przekąski. Przybierasz na wadze, a tłuszcz odkłada się zwłaszcza w okolicach brzucha. Do tego masz trudności z koncentracją, a po południu odczuwasz nieodpartą potrzebę drzemki.
Wszystkie te objawy świadczą o wysokim poziomie kortyzolu. Hormon ten jest potrzebny do zachowania zdrowej równowagi w organizmie, jednak powinien być wydzielany w niewielkich ilościach i tylko w sytuacjach ekstremalnych przekraczać dopuszczalne stężenie we krwi. Tymczasem u większości z nas stale utrzymuje się jego wysoki poziom, za co odpowiada właśnie stres, który jednak można pokonać. Trzeba zacząć od zmiany diety – musi ona obfitować w warzywa i owoce, czyli źródła antyoksydantów. Trzeba ograniczyć spożycie słodyczy, przekąsek i pobudzającej kawy.
Warto sięgać po uspokajające zioła (szyszki chmielu, melisa, kozłek lekarski, ziele męczennicy), stosować oddechowe techniki relaksacyjne i medytować. Sprawdzą się także ćwiczenia fizyczne, które podnoszą poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia – wystarczy zwykły spacer, jazda na rowerze czy pływanie. A jeśli to wszystko nie pomoże, nie bójmy się poprosić o pomoc psychologa1.
Jak mięso wpływa na nasze ciało?
Naukowcy z Osaka Metropolitan University (Japonia) odkryli, że każde mięso, czyli pochodzące od dowolnego zwierzęcia, zawiera cenne dipeptydy imidazolowe, które wymiatają wolne rodniki tlenowe, odpowiedzialne za rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Ważne jest jednak to, by zbyt długim smażeniem na niewłaściwym tłuszczu nie doprowadzić do powstania w mięsie związków rakotwórczych.
Japońscy badacze przekonują, że dokonane przez nich odkrycie może w przyszłości przyczynić się do opracowania nowych leków, a już teraz powinno posłużyć do zrewidowania dotychczasowych poglądów o szkodliwości mięsa, które jest przecież cennym źródłem białek, tłuszczów, witamin z grupy B i żelaza2.
170 litrów moczu pierwotnego wytwarzają dziennie nasze nerki, z czego aż 90% zostaje ponownie wchłonięte do krwi – ostatecznie wydalamy w ciągu dnia jedynie 1,5–2 litry moczu. Aby organizm mógł pozbyć się toksycznych metabolitów, nerki filtrują całe osocze aż 30 razy w ciągu doby. Wspieramy ten narząd, zapobiegając odwodnieniu organizmu3.
Zaskakujące odkrycie - antynowotworowy sok z ziemniaków
Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od lat prowadzili badania nad właściwościami zdrowotnymi soku z ziemniaków, który jest produktem ubocznym wytwarzania skrobi ziemniaczanej i do tej pory najczęściej był przeznaczany (z uwagi na dużą zawartość białka) na cele paszowe lub trafiał do utylizacji. Okazało się, że zawarte w nim glikoalkaloidy: solanina i chakonina, choć to substancje, jak wiadomo, dla nas trujące, wykazują działanie antynowotworowe.
W eksperymencie wykorzystano zwierzęta, u których sztucznie wywołano nowotwory. Udowodniono, że sok z ziemniaków działa cytotoksycznie, czyli niszczy komórki rakowe, a dzięki zawartości witaminy C i polifenoli zapobiega uszkodzeniom DNA, co chroni przed powstawaniem nowotworów. Sok ten doskonale sprawdza się także w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz łagodzi objawy choroby Leśniowskiego-Crohna i zespołu jelita drażliwego (IBS). Dlatego naukowcy dążą do opracowania bazujących na nim leków, które łagodziłyby stany zapalne jelit. Sok ziemniaczany ma ponadto właściwości przeciwcukrzycowe i antybakteryjne. Trwają także badania nad wykorzystaniem białka z soku z ziemniaków do produkcji dań wegańskich i jako dodatku do diety osób cierpiących na IBS.
Warto wiedzieć, że sok z ziemniaków od setek lat był wykorzystywany w medycynie ludowej na problemy żołądkowo-jelitowe, nadkwasotę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Wiązało się to jednak z ryzykiem zatrucia. Naukowcy przestrzegają przed samodzielnym przygotowywaniem soku z surowych ziemniaków, z uwagi na występujące w nich wspomniane trujące glikoalkaloidy. Lepiej w tym przypadku zaufać suplementom, od niedawna dostępnym na naszym rynku4.
Jak optymalnie zaplanować ćwiczenia?
Jak wykazały badania szwedzkich i duńskich naukowców, dzięki treningowi przeprowadzanemu w odpowiednich godzinach możemy spalić więcej tkanki tłuszczowej. Nasz organizm funkcjonuje bowiem w zgodzie z rytmem dobowym i intensywność zachodzących w nim procesów biologicznych jest uzależniona od pory dnia. Zbadano to na myszach, ponieważ ich metabolizm jest bardzo podobny do ludzkiego.
Zwierzęta podzielono na grupy i każda z nich wykonywała intensywne ćwiczenia w różnych porach dnia. Okazało się, że poranna aktywność fizyczna prowadziła do aktywacji genów odpowiedzialnych za zmniejszanie odkładania się tkanki tłuszczowej, przyspieszała metabolizm komórek tłuszczowych i nasilała termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła, a procesy te przekładają się, jak wiadomo, na zmniejszenie objętości podskórnej tkanki tłuszczowej. Myszy ćwiczące o poranku chudły szybciej niż trenujące w porze poobiedniej. Naukowcy zachęcają zatem osoby borykające się z nadwagą do porannych ćwiczeń – nie tylko pobudzą one w sposób naturalny metabolizm, ale także pozwolą na szybsze osiągnięcie zamierzonych celów5.
Napar z kwiatów klitorii - wzmocnij się naturalnie
Kwiaty klitorii ternateńskiej (Clitoria ternatea) to istna skarbnica flawonoidów (głównie antocyjanów), saponin i terpenoidów, o wszechstronnym działaniu. Napar z tej rośliny ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz łagodzi ból, dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu infekcji. Klitoria działa ponadto uspokajająco, zwalcza stres i łagodzi towarzyszące mu napięcie mięśni, reguluje metabolizm glukozy i pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Poprawia też pamięć i koncentrację. Co ciekawe, spowalnia starzenie się organizmu i korzystnie wpływa na płodność. Zaleca się picie trzech filiżanek naparu z kwiatów klitorii dziennie6.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6371989/
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95429%2Cnowe-przeciwutleniacze-znalezione-w-miesie.html
- https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95194%2Cnaukowcy-z-upp-potwierdzaja-lecznicze-wlasciwosci-soku-z-ziemniaka.html
- https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2218510120
- https://www.medicinalplantsanduses.com/clitoria-