O stopy warto dbać przez cały rok

Latem dbamy o nie bardziej, bo częściej je pokazujemy. Ale stopy także jesienią i zimą wymagają uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki naturalnym sposobom skóra stanie się elastyczna i nawilżona, a paznokcie twarde i lśniące - nie tylko latem, ale przez cały rok!

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

O stopy warto się troszczyć od wiosny do zimy, odpowiednio je pielęgnując, nosząc wygodne obuwie, ale i dbając o zdrowie, bo to właśnie na nich odbijają się zmiany hormonalne, niedobo­ry witamin czy nieodpowiednia higiena1. Matka Natura oferuje całą gamę aktyw­nych składników, które pozwolą Ci wzmoc­nić paznokcie lub zapobiec pękaniu pięt.

Zadbaj o odpowiednie odżywienie skóry

Olej kokosowy to naturalna alternatywa dla balsamów i kremów, bo doskonale się rozprowadza i szybko wchłania, a przy tym ma silne właściwości nawilżające i poradzi sobie nawet ze zrogowaciałą skórą na piętach. Wystarczy raz dziennie po kąpieli wmaso­wać preparat w stopy i na 15 min. założyć bawełniane skarpetki. Wykazano również, że ten tłuszcz stosowany miejscowo chroni skórę przed promieniowaniem UV3.

Kruche paznokcie mogą mieć wiele przyczyn. Są nimi m.in. niedobory witamin, mikroelementów i keratyny, a także nadużywanie lakierów hybrydowych – od których musi być minimum 8 tygodni przerwy w całorocznym stosowaniu.

Możesz go zastąpić olejkiem argano­wym lub też odrobinę masła shea roztopić w dłoni i posmarować nim stopy. 27 badań klinicznych ocenia­jących 17 olejów roślinnych, w tym masło shea, udowodniły, że natu­ralne produkty o dużej zawartości kwasu linolowego i nasyconych kwasów tłuszczowych mogą działać terapeutycznie dla skóry, przywracając jej odpowiednią ela­styczność i nawilżenie4. Tworzą one bowiem warstwę okluzyjną na powierzchni skóry.

Co pomaga na opuchnięte stopy?

Latem, gdy na zewnątrz panuje tropikalny żar i gdy częściej podróżujemy, nasze nogi i stopy są bardziej narażone na obrzęki. Pod wpływem wysokiej temperatury żyły zaczynają się rozszerzać, krew płynie w nich wolniej, często zalegając w naczyniach krwionośnych, do­prowadzając do tego, że płyny zaczynają się przesączać przez ściany żył do otaczających je tkanek. Taka sytuacja może się jednak zdarzyć nie tylko podczas upałów. Wielogodzinna jazda lub lot również sprzyja osłabieniu krążenia krwi i limfy. Jeśli chcesz pozbyć się wody z organizmu, musisz… pić jej więcej.

Dzięki temu Twój organizm przestanie magazynować ją w tkankach i zmniejszy się ryzyko puchnięcia nóg w okolicach kostek. Jeśli nie lubisz zmuszać się do picia wody, sięgnij po moczopędne owoce i warzywa, np. pomidory i żurawinę, a sałaty i zupy posypuj pietruszką. Ogranicz natomiast obecność w menu soli, wędzonek, żółtych serów, cukru i alkoholu2. W pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu pomocne są także zioła, takie jak nawłoć, perz, mniszek lekarski czy brzoza brodawkowata, choć przygotowane z nich napary po­winny być pite z umiarem, bo mają silne właściwości odwadniające. Pomocna jest również kąpiel stóp w misce wypełnio­nej ciepłą wodą i sokiem wyciśniętym z cytryny.

Jak zadbać o pękające pięty?

Sucha i mało sprężysta skóra, pozba­wiona odpowiedniego nawilżenia i ela­styczności, a także charakteryzująca się nadmierną potliwością, narażona jest na pękanie, co da się często zauważyć m.in. na piętach. Hiperkeratoza ta jest wynikiem nagromadzenia się dużych ilości warstw korneocytów. Jeśli w porę nie zadbasz o pękające pięty, powstałe zmiany mogą powodować powstawanie coraz większych ran i doprowadzić do zakażeń bakte­ryjnych6.

moczenie stópw misce
Aby zapobiec pękaniu pięt, przynajmniej raz w tygodniu mocz stopy w naparze z kozieradki. Do miski wsyp 2 łyżki nasion i zalej 2 l gorącej wody. Gdy woda ostygnie, zanurz w niej stopy na 15 min.

Jeśli jednak już borykasz się z problemem pękających pięt, pomocna będzie kąpiel z dodatkiem miodu, który ma nie tylko silne właściwości nawilżające i antybakteryjne, ale także łagodzi już istniejące zmiany7. Wystarczy 350 g „płyn­nego złota” wlać do miski wypełnionej 0,5 l ciepłej wody, dokładnie wymieszać i wymoczyć stopy przez 20 min.

Pomocne kąpiele na modzele

Modzele to hiperkeratozy nieostro odgraniczone od zdrowej skóry, charakteryzujące się żółtawą barwą. W przeciwieństwie do odci­sków nie naciskają na zakończenia nerwowe, więc nie powodują bólu, ale wyglądają nieestetycznie. Nie należy ich lekceważyć, bo gdy pękną lub gdy nagromadzi się w nich zrogowaciały naskórek, mogą utrudniać poruszanie się5. Aby zapobiec powstawaniu mo­dzeli, należy zadbać o odpowiednie obuwie lub ortopedyczne, indy­widualnie dopasowane wkładki. Jeśli jednak już masz zgrubienia, raz na kilka dni zafunduj stopom terapeutyczną kąpiel. Do ciepłej wody wsyp sól lub dodaj odrobinę mydła, które zmiękczą stward­nienia. Po kilkunastu minutach osusz stopy i wykonaj peeling.

masowanie stóp
Wymieszaj 4 łyżki gruboziarnistej soli z 2 łyżkami oleju. Wmasuj w pięty, pozostaw na 10 min, potem dokładnie spłucz ciepłą wodą. Do złuszczania możesz również połą­czyć 2 łyżki fusów z kawy z 2 łyżkami cukru i łyżką oleju.

Jak wybrać odpowiedni pilniczek do paznokci?

Wybór pilników dostępnych na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy. Te wykonane z metalu i teflonu, choć są najostrzejsze i najtrwalsze, mogą uszkodzić płytkę. Pilniki szklane można łatwo dezynfekować, ale istnieje duże ryzyko zbicia ich podczas zabiegu, poza tym są niewygodne, bo często ześlizgują się z dłoni. Pilniki papierowe są najtań­sze i, wbrew pozorom, bardzo trwałe. Najbezpieczniejsze są te o gradacji 240 (im większa liczba, tym delikatniejszy pilniczek do paznokci).

Tyle wystarczy, by ładnie uformować płytkę i jej nie uszkodzić. Równie ważna jest sztuka piłowa­nia paznokcia. Formuj je zawsze na prosto i unikaj zaokrą­glania na brzegach. W ten sposób zapobiegniesz bolesnemu wrastaniu paznokcia w wały. Jeśli jednak już tak się stanie, koniecznie udaj się do podologa, który za pomocą żywicy akrylowej przymocuje do paznokcia szynę rynnową uno­szącą płytkę, tak by nie urażała otaczających ją tkanek9.

Co warto jeść, aby mieć mocne paznokcie i piękne stopy?

Kruche paznokcie mogą mieć wiele przyczyn. Są nimi m.in. niedobory witamin, mi­kroelementów i keratyny, a także nadużywanie lakierów hybrydowych – od któ­rych musi być minimum 8 tygodni przerwy w całorocznym stosowaniu. Jeśli chcesz, aby Twoje paznokcie były twarde i nie rozdwajały się, co drugi wieczór wcieraj w nie olejek arganowy lub rycynowy i odczekaj, aż się wchłonie. Podobny efekt daje kąpiel stóp w podgrzanej oliwie z oliwek, która dodatkowo nawilży skórę.

Jeśli natomiast Twoje paznokcie są przebarwione od palenia papierosów i uży­wania detergentów, sięgnij po sok z cytryny. Kilkoma kroplami zwilż wa­cik, a następnie przetrzyj nim płytkę8. Uważaj jednak, bo ma on silne właści­wości wysuszające, więc stosuj go nie częściej niż 2 razy w tygodniu    

Bibliografia
  • Post Fitoter 2022; 23(2): 120-125
  • Pharmacogn. Rev. 2011;5:164-173
  • Am Fam Physician. 2005 Jun 1;71(11):2111-7
  • Front Pharmacol. 2022 Apr 25;13:868461
  • Ciupińska M., Klamczyńska M., „Podologia”. Wyd. Lek PZWL, Warszawa 2020, ss. 185-90
  • BMJ. 1996 Jun 1; 312(7043): 1403-1406
  • Ayu. 2018 Oct-Dec; 39(4): 208-212
  • Molecules. 2020 Jan 28;25(3): 556
  • Cosmet. Sci., 50, 363-385
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 8/2023
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny