Na co pomaga hirudoterapia i pijawki?

O hirudoterapii pisano już w Biblii. Przez całe stulecia była najpopularniejszą metodą leczenia układu krążenia. Dziś powracają do łask, bo m.in. łagodzą ból oraz przeciwdziałają stanom zapalnym.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Historia i współczesne zastosowanie hirudoterapii

Rysunki z egipskich grobowców oraz chińskie pisma z I wie­ku naszej ery przedstawiają i opisują metodę leczenia przez przystawianie tych pierścienic. Jednak choć pijawki są używane do leczenia od czasów starożytnych, to dopiero nie­całe 20 lat temu Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła hirudoterapię do medycznych sposobów leczenia i zezwoliła na legalną dystrybu­cję pijawek przez zarejestrowane firmy1. Obecnie do zabiegów hirudoterape­tycznych stosuje się pijawki pochodzące z hodowli laboratoryjnej i posiadające świadectwo pochodzenia. Wykorzystuje się wszystkie pijawki z gatunku Hirudo medicinalis.

Należą do nich:

 • pijawka lekarska apteczna (Hirudo medicinalis officinalis),
 • lekarska lecznicza (Hirudo medicinalis medicinalis) 
 • lekarska orien­talna (Hirudo medicinalis orientalis)2.

 

Jednorazowo pijawka po­trafi wyssać ilość krwi odpowiadającą 10-krotnej masie jej samej.

Jak wykonuje się zabieg?

Zabieg polega na przystawieniu pija­wek do zdrowej skóry, w pobliżu miej­sca leczenia. Przywierają one do ciała za pomocą otworu gębowego zaopa­trzonego w przyssawki oraz 3 promie­niście ułożone szczęki. Każda z nich zawiera 80-90 małych chitynowych zębów. Nakłucie skóry przez szczęki ma kształt 3 promieniście rozchodzą­cych się linii3. Wtedy rozpoczynają ucztowanie. Jednorazowo pijawka po­trafi wyssać ilość krwi odpowiadającą 10-krotnej masie jej samej4. W tym samym czasie uwalniają wydzieli­nę gruczołów ślinowych i wraz z nią do jego krwiobiegu człowieka dostaje się ponad 100 substancji leczniczych!

Korzyści zdrowotne hirudoterapii

 • Normalizacja ciśnienia Wydzielana przez pijawki hista­mina rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga walczyć z nadciśnieniem. Natomiast inny związek obecny w ich ślinie (PC-LS) jest regula­torem ciśnienia, czyli podwyższa zbyt niskie i obniża za wysokie.
 • Bicz na stany zapalne Hirudoterapię stosuje się przy paradontozie, zapaleniu krtani, infek­cjach zatok oraz pochwy i błony ślu­zowej macicy. W tym przypadku jest to zasługą naturalnych antybiotyków wytwarzanych przez te pierścienice
 • Cholesterol pod kontrolą Osoby cierpiące z powodu miażdżycy podzielono na 2 grupy, pierwszą leczono standardowo, drugą dodatkowo poddawano zabiegom hirudoterapeutycznym. Okazało się, że u chorych, którym przystawiano pijawki, doszło do normalizacji poziomu trójglicerydów i cholesterolu całkowitego oraz zmniejszenia „złej” frakcji LDL.
 • Działanie przeciwbólowe Inne badanie wykazało, że leczenie pijawkami łagodzi ból skuteczniej niż diklofenak stosowany miejscowo i to bez działań niepożądanych. Dlatego zaleca się stosowanie ich w reumatyzmie, zapaleniu korzonków czy rwie kulszowej.
 • Wsparcie dla mózgu Pewne substancje wpuszczane w czasie ukąszenia do krwiobiegu stymulują wzrost komórek nerwowych, co daje nadzieje na powstrzymanie alzheimera i parkinsona. Wśród tych związków znajdują się też endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z tego powodu zaleca się hirudoterapię w leczeniu depresji.
 • Pomoc w infekcjach Pijawki są wykorzystywane także do wspomagania leczenia chorób płuc i oskrzeli, w tym astmy oskrzelowej oraz zapalenia płuc.
 • Działanie przeciwzakrzepowe Zawarta w ich ślinie hirudyna ma właściwości przeciwzakrzepowe. Wykazano, że działa ona bardziej efektywna niż heparyna w zapobieganiu zakrzepicy żylnej.
 • Gojenie się ran Z kolei obecne w wydzielinie pijawek
  bdeliny przyspieszają procesy gojenia się ran nawet przy odleżynach, stopie cukrzycowej lub owrzodzeniach. Zmniejszają przy tym obrzęki oraz przyspieszają proces regeneracji.
 • Dobroczynne działanie na skórę Pijawki wytwarzają białka o właściwościach antyoksydacyjnych. Przyczyniają się też do poprawy ukrwienia skóry, gdyż w ich ślinie są substancje histaminopodobne, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Nie dość na tym w kremach przeciwstarzeniowych znajdziesz wyciągi z pijawek.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania pijawek?

Hirudoterapia jest bezwzględ­nie przeciwwskazana u:

 • kobiet w ciąży, gdyż związki za­warte w wydzielinie tych pierście­nic mogą wywołać poronienie oraz dlatego, że czasami po hirudote­rapii występują działania niepożą­dane, np. zakażenie bakterią Aero­monas hydrophila, które wymagają zastosowania leków chemicznych,
 • u chorych na hemofilię lub na inne choroby krwi związane z niedo­borami czynników krzepnięcia,
 • u osób z zaawansowaną anemią.

 

Bibliografia
 • Rados C.: Beyond blooding: FDA gives leeches a medicinal makeover. FDA Consumer magazine. 2004, Sep-Oct.
 • Adamiak D.: Na odcięty palec i ból głowy. Zdrowy styl. 2007, listopad-grudzień, 51, 28-29. 2. Jura Cz.: Bezkręgowce: Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. 2004, PWN, Warszawa.
 • Kose A., Zenqin S., Kose B. i wsp.: Leech bites: massive bleeding, coagulation profile disorders, and anemia. Am. J. Emerq. Med. 2008, Nov, 26(9), 1067, e 3-6
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny