Na co pomaga hirudoterapia i pijawki?

O hirudoterapii pisano już w Biblii. Przez całe stulecia była najpopularniejszą metodą leczenia układu krążenia. Dziś powracają do łask, bo m.in. łagodzą ból oraz przeciwdziałają stanom zapalnym.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Historia i współczesne zastosowanie hirudoterapii

Rysunki z egipskich grobowców oraz chińskie pisma z I wie­ku naszej ery przedstawiają i opisują metodę leczenia przez przystawianie tych pierścienic. Jednak choć pijawki są używane do leczenia od czasów starożytnych, to dopiero nie­całe 20 lat temu Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła hirudoterapię do medycznych sposobów leczenia i zezwoliła na legalną dystrybu­cję pijawek przez zarejestrowane firmy1. Obecnie do zabiegów hirudoterape­tycznych stosuje się pijawki pochodzące z hodowli laboratoryjnej i posiadające świadectwo pochodzenia. Wykorzystuje się wszystkie pijawki z gatunku Hirudo medicinalis.

Należą do nich:

 • pijawka lekarska apteczna (Hirudo medicinalis officinalis),
 • lekarska lecznicza (Hirudo medicinalis medicinalis) 
 • lekarska orien­talna (Hirudo medicinalis orientalis)2.

 

Jednorazowo pijawka po­trafi wyssać ilość krwi odpowiadającą 10-krotnej masie jej samej.

Jak wykonuje się zabieg?

Zabieg polega na przystawieniu pija­wek do zdrowej skóry, w pobliżu miej­sca leczenia. Przywierają one do ciała za pomocą otworu gębowego zaopa­trzonego w przyssawki oraz 3 promie­niście ułożone szczęki. Każda z nich zawiera 80-90 małych chitynowych zębów. Nakłucie skóry przez szczęki ma kształt 3 promieniście rozchodzą­cych się linii3. Wtedy rozpoczynają ucztowanie. Jednorazowo pijawka po­trafi wyssać ilość krwi odpowiadającą 10-krotnej masie jej samej4. W tym samym czasie uwalniają wydzieli­nę gruczołów ślinowych i wraz z nią do jego krwiobiegu człowieka dostaje się ponad 100 substancji leczniczych!

Korzyści zdrowotne hirudoterapii

 • Normalizacja ciśnienia Wydzielana przez pijawki hista­mina rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga walczyć z nadciśnieniem. Natomiast inny związek obecny w ich ślinie (PC-LS) jest regula­torem ciśnienia, czyli podwyższa zbyt niskie i obniża za wysokie.
 • Bicz na stany zapalne Hirudoterapię stosuje się przy paradontozie, zapaleniu krtani, infek­cjach zatok oraz pochwy i błony ślu­zowej macicy. W tym przypadku jest to zasługą naturalnych antybiotyków wytwarzanych przez te pierścienice
 • Cholesterol pod kontrolą Osoby cierpiące z powodu miażdżycy podzielono na 2 grupy, pierwszą leczono standardowo, drugą dodatkowo poddawano zabiegom hirudoterapeutycznym. Okazało się, że u chorych, którym przystawiano pijawki, doszło do normalizacji poziomu trójglicerydów i cholesterolu całkowitego oraz zmniejszenia „złej” frakcji LDL.
 • Działanie przeciwbólowe Inne badanie wykazało, że leczenie pijawkami łagodzi ból skuteczniej niż diklofenak stosowany miejscowo i to bez działań niepożądanych. Dlatego zaleca się stosowanie ich w reumatyzmie, zapaleniu korzonków czy rwie kulszowej.
 • Wsparcie dla mózgu Pewne substancje wpuszczane w czasie ukąszenia do krwiobiegu stymulują wzrost komórek nerwowych, co daje nadzieje na powstrzymanie alzheimera i parkinsona. Wśród tych związków znajdują się też endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z tego powodu zaleca się hirudoterapię w leczeniu depresji.
 • Pomoc w infekcjach Pijawki są wykorzystywane także do wspomagania leczenia chorób płuc i oskrzeli, w tym astmy oskrzelowej oraz zapalenia płuc.
 • Działanie przeciwzakrzepowe Zawarta w ich ślinie hirudyna ma właściwości przeciwzakrzepowe. Wykazano, że działa ona bardziej efektywna niż heparyna w zapobieganiu zakrzepicy żylnej.
 • Gojenie się ran Z kolei obecne w wydzielinie pijawek
  bdeliny przyspieszają procesy gojenia się ran nawet przy odleżynach, stopie cukrzycowej lub owrzodzeniach. Zmniejszają przy tym obrzęki oraz przyspieszają proces regeneracji.
 • Dobroczynne działanie na skórę Pijawki wytwarzają białka o właściwościach antyoksydacyjnych. Przyczyniają się też do poprawy ukrwienia skóry, gdyż w ich ślinie są substancje histaminopodobne, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Nie dość na tym w kremach przeciwstarzeniowych znajdziesz wyciągi z pijawek.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania pijawek?

Hirudoterapia jest bezwzględ­nie przeciwwskazana u:

 • kobiet w ciąży, gdyż związki za­warte w wydzielinie tych pierście­nic mogą wywołać poronienie oraz dlatego, że czasami po hirudote­rapii występują działania niepożą­dane, np. zakażenie bakterią Aero­monas hydrophila, które wymagają zastosowania leków chemicznych,
 • u chorych na hemofilię lub na inne choroby krwi związane z niedo­borami czynników krzepnięcia,
 • u osób z zaawansowaną anemią.

 

Bibliografia
 • Rados C.: Beyond blooding: FDA gives leeches a medicinal makeover. FDA Consumer magazine. 2004, Sep-Oct.
 • Adamiak D.: Na odcięty palec i ból głowy. Zdrowy styl. 2007, listopad-grudzień, 51, 28-29. 2. Jura Cz.: Bezkręgowce: Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. 2004, PWN, Warszawa.
 • Kose A., Zenqin S., Kose B. i wsp.: Leech bites: massive bleeding, coagulation profile disorders, and anemia. Am. J. Emerq. Med. 2008, Nov, 26(9), 1067, e 3-6
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny