Stosowanie talku może powodować raka

Od 30 lat wiadomo, że talk ma działanie kancerogenne. Nowe odkrycia wykazały jednak, że u kobiet, które używają go do pielęgnacji okolic intymnych, o 33% wzrasta ryzyko zachorowania na raka jajnika.

11 czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Dr Daniel Cramer z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, który nadzorował te badania, uważa, że produkty zawierające talk powinny być odpowiednio oznaczone.

- Talk bardzo dobrze wysusza, ale jego częste stosowanie może doprowadzić do przemieszczenia go do pochwy, a nawet dalej. Gdyby kobiety o tym wiedziały, na pewno by go nie stosowały - powiedział Agencji Reutera.

Zespół doktora Cramera przeprowadził doświadczenie na grupie 2041 kobiet z nowotworem złośliwym jajnika i porównał wyniki z wynikami grupy 2100 zdrowych kobiet. Okazało się, że im dłużej puder jest stosowany, tym bardziej wzrasta ryzyko zachorowania. U kobiet, które stosowały talk przez co najmniej 24 lata prawdopodobieństwo to zwiększało się aż czterokrotnie. Ponadto, kobiety, które stosowały puder szybciej się starzały, przybierały na wadze, a nawet rozwijała się u nich astma. Częściej też sięgały po środki przeciwbólowe. Żadnego z tych faktów nie połączono jednak z podniesionym ryzykiem zachorowania na raka.

Po raz pierwszy dr Cramer zwrócił uwagę na ten problem w 1982 roku. Jego badania zostały wykorzystane przy procesie w sprawie Jacqueline Salter Fox z Alabamy, która zmarła w 2015 roku w wieku 62 lat na raka jajnika. Kobieta stosowała zasypkę dla niemowląt przez co najmniej 35 lat. Sąd w St Louis nakazał producentowi talku wypłacenie 72 milionów dolarów odszkodowania jej rodzinie.

Bibliografia

  1. Epidemiology, 2016; 27:334-46
Wczytaj więcej
Nasze magazyny