Dr Daniel Cramer z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, który nadzorował te badania, uważa, że produkty zawierające talk powinny być odpowiednio oznaczone.
- Talk bardzo dobrze wysusza, ale jego częste stosowanie może doprowadzić do przemieszczenia go do pochwy, a nawet dalej. Gdyby kobiety o tym wiedziały, na pewno by go nie stosowały - powiedział Agencji Reutera.
Zespół doktora Cramera przeprowadził doświadczenie na grupie 2041 kobiet z nowotworem złośliwym jajnika i porównał wyniki z wynikami grupy 2100 zdrowych kobiet. Okazało się, że im dłużej puder jest stosowany, tym bardziej wzrasta ryzyko zachorowania. U kobiet, które stosowały talk przez co najmniej 24 lata prawdopodobieństwo to zwiększało się aż czterokrotnie. Ponadto, kobiety, które stosowały puder szybciej się starzały, przybierały na wadze, a nawet rozwijała się u nich astma. Częściej też sięgały po środki przeciwbólowe. Żadnego z tych faktów nie połączono jednak z podniesionym ryzykiem zachorowania na raka.
Po raz pierwszy dr Cramer zwrócił uwagę na ten problem w 1982 roku. Jego badania zostały wykorzystane przy procesie w sprawie Jacqueline Salter Fox z Alabamy, która zmarła w 2015 roku w wieku 62 lat na raka jajnika. Kobieta stosowała zasypkę dla niemowląt przez co najmniej 35 lat. Sąd w St Louis nakazał producentowi talku wypłacenie 72 milionów dolarów odszkodowania jej rodzinie.
Bibliografia
- Epidemiology, 2016; 27:334-46