Diagnoza: nadwrażliwość na elektrosmog

Stan zdrowia dr Elizabeth Evans poprawił się, gdy odkryła u siebie nadwrażliwość na elektrosmog. Przedstawiamy jej historię, którą opowiedziała Guyowi Hudsonowi, oraz możliwe metody leczenia tego schorzenia.

Artykuł na: 9-16 minut

Właśnie urodziłam moje czwarte dziecko, pozostała trójka nie miała jeszcze 6 lat. Zauważyłam, że nie mogę spać, jestem podminowana i coraz bardziej zaniepokojona.

Po 12 tygodniach, kiedy dziecko zaczęło sypiać nocami, ja dalej miałam z tym problem. Przenieśliśmy się wtedy do wynajmowanego domu i moje objawy nasiliły się. Pierwszej nocy nie mogłam zasnąć. W końcu mi się to udało, na około 2 godziny. Kiedy się obudziłam, moje serce kołatało. Miałam wrażenie, że to atak paniki, jednakże nie w głowie, lecz w całym ciele.

Przez kolejne tygodnie stawałam się coraz bardziej rozdrażniona i wściekła. Zauważyłam, że podczas rozmowy przez telefon bezprzewodowy zapominam słów, a gdy siedzę naprzeciwko naszego routera, czuję ciśnienie w głowie i uchu. Przez pierwsze 2 tygodnie nasz aparat stacjonarny nie był podłączony, więc musiałam często korzystać z komórki, mój laptop również miał podłączony modem USB z siecią 3G.

Za każdym razem, gdy korzystałam z bezprzewodowego telefonu, bolała mnie głowa i czułam w niej ucisk. Z kolei kiedy byłam na placu zabaw i ktoś w pobliżu rozmawiał przez komórkę, dokuczał mi ból mięśni pleców. Jednak za każdym razem, gdy wybrałam się na spacer po wiejskiej okolicy, znów zaczynałam czuć się normalnie.

Czym są techniki eliminacji alergii Nambudripad?

Techniki eliminacji alergii Nambudripad opracowała dr Devi Nambudripad, specjalistka w dziedzinie chiropraktyki i akupunktury z Kalifornii. Te niefarmakologiczne metody wykorzystują kinezjologię w diagnostyce, a akupresurę/akupunkturę w leczeniu odpowiedzi typu alergicznego.

Techniki eliminacji alergii Nambudripad definiują alergię jako negatywną reakcję na jakikolwiek czynnik, który w przypadku większości ludzi byłby neutralny lub nawet korzystny. Mogą one być pomocne w leczeniu większości schorzeń, nie tylko zwyczajnych alergii pokarmowych i kataru siennego.

Techniki eliminacji alergii Nambudripad stosuje się, aby ograniczyć rekcje alergiczne i nadwrażliwość poprzez zrównoważenie i odblokowanie energii qi (ki), która wspomaga proces samoleczenia organizmu.

Techniki te obejmują m.in. akupunkturę/akupresurę, chiropraktykę, dietoterapię i kinezjologię. Alergeny eliminuje się pojedynczo. Czynnik, który powoduje ciężką reakcję alergiczną, może wymagać kilku wizyt odczulających.

Coś w powietrzu

W końcu uświadomiłam sobie, że te objawy wywołuje jakiś czynnik środowiskowy i zaczęłam rozumieć, o co chodzi: mieliśmy nową elektroniczną nianię i nowy router Wi-Fi bezpośrednio pod naszym łóżkiem. Korzystałam z modemu USB do telefonu komórkowego w laptopie, a z domu, który wynajmowaliśmy doskonale widoczny był maszt telefonii komórkowej.

Byłam już wówczas nie w pełni sprawna, mój stan był poważny. Przez wrażliwość na elektrosmog w mieście prawie nie mogłam wychodzić z domu, starałam się unikać bezprzewodowego promieniowania. Na szczęście byłam w stanie rozpoznać problem. Czas pomiędzy złagodzeniem czy ustąpieniem objawów a jakąkolwiek redukcją ekspozycji na promieniowanie był bowiem krótki.

O wiele trudniej jest zidentyfikować elektrosmog jako czynnik sprawczy, gdy symptomy pojawiają się dopiero po długim czasie. Szybko byłam w stanie zauważyć, które sygnały powodowały problem. Zanim naprawdę odczułam objawy, podejrzewałam, że jestem nieco nadwrażliwa na elektryczność. Zawsze wzbraniałam się przed korzystaniem z Wi-Fi i nie lubiłam używać mojego telefonu komórkowego.

Po urodzeniu czwartego dziecka i karmieniu piersią najwyraźniej byłam wyczerpana i wrażliwa, a ogromny wzrost ekspozycji na promieniowanie bezprzewodowe, który wówczas nastąpił, prawdopodobnie spowodował wystąpienie moich dramatycznych objawów. Nie mogłam odwiedzać innych ludzi w ich domach, nie byłam nawet w stanie przebywać w naszym salonie ze względu na Wi-Fi sąsiadów.

W niektórych miejscach w domu czułam się szczególnie źle, podczas gdy w innych, np. w przedpokoju, wszystko było w porządku, więc oczywiście tam starałam się spędzać czas. Potem mogliśmy potwierdzić, że w tych neutralnych obszarach poziomy promieniowania mikrofalowego były niższe.

Śledztwo

Kiedy pojawiło się podejrzenie dotyczące wrażliwości na elektrosmog, zaczęłam przeszukiwać internet, aby dowiedzieć się więcej na temat tego typu przypadłości i jej objawów. Należą do nich bóle głowy, arytmie serca, przygnębienie i wahania nastroju, zaburzenia koncentracji, alergie, a nawet szum w uszach.

Natychmiast pozbyliśmy się również routera Wi-Fi i zaopatrzyliśmy się w jego przewodowy odpowiednik. Po rezygnacji z elektronicznej niani moje objawy zaczęły ustępować. Następnie nasz dom przeszedł elektromagnetyczny audyt i otrzymaliśmy wskazówki w zakresie dalszego unikania ekspozycji na pochodzące ze środowiska mikrofale. Unikałam miejsc silnego promieniowania i wypróbowałam różnego rodzaju osłony. Kupowałam specjalnie zaprojektowane ubrania z USA, wykonane z materiałów hamujących mikrofale, które pomogły mi w trakcie podwożenia dzieci do szkoły i przywożenia ich z powrotem.

Wszystko o dr Liz Evans

Elizabeth prowadzi obecnie bardzo bogate życie matki czworga dzieci i specjalistki w zakresie technik eliminacji alergii Nambudripad. Pracuje z pacjentami, którzy zmagają się z wieloma różnymi schorzeniami, m.in. alergiami środowiskowymi, chronicznym zmęczeniem i nadwrażliwością na elektrosmog.

Jest również współzałożycielką organizacji Stop Smart Meters (Stop Inteligentnym Licznikom), związanej z innymi ruchami przeciwdziałającymi inteligentnym licznikom na całym świecie.

Grupa ta prowadzi kampanię mającą na celu zaprzestanie stosowania urządzeń pomiarowych, które bezprzewodowo monitorują, rejestrują oraz przekazują informacje dotyczące zużycia gazu, elektryczności i wody na użytek dostawców poprzez stały przepływ impulsów mikrofalowych.

Jako przedstawicielka tej organizacji w zeszłym roku przekazała Nadzwyczajnej Komisji Izby Gmin, która nadzoruje wprowadzenie inteligentnych liczników na rynek brytyjski, dowody na niepożądany wpływ promieniowania bezprzewodowego na zdrowie.

Dr Evans jest również doradcą medycznym Safe Schools Information Technology Alliance (Stowarzyszenia na Rzecz Bezpiecznych Technologii Informacyjnych w Szkołach). Organizacja ta prowadzi kampanię przeciwdziałającą korzystaniu z Wi-Fi i telefonów komórkowych w placówkach oświatowych w celu ochrony dzieci przez niepożądanymi działaniami promieniowania elektromagnetycznego. Przy kilku okazjach dr Elizabeth prowadziła wykłady z tego zakresu.

Następnie skupiliśmy się na sypialni, w której nad łóżkiem zainstalowaliśmy ochronną siatkę, a nad oknami umieściliśmy zabezpieczający materiał. Jeśli stworzymy wolną od promieniowania przestrzeń do spania, mamy największe szanse na wyzdrowienie.

Podobnie jak wielu ludzi wrażliwych na elektryczność, wcześniej cierpiałam na inne schorzenie środowiskowe. W latach 90. przez 2 lata zmagałam się z zapaleniem mózgowo-rdzeniowym z zespołem chronicznego zmęczenia. Do zdrowia wróciłam dzięki rozwiązaniu problemu wycieńczenia nadnerczy poprzez terapię będącą połączeniem dietoterapii, homeopatii, akupunktury i osteopatii.

Dzięki temu doświadczeniu uświadomiłam sobie, że organizm ma niezwykłą moc samoleczenia, kiedy dostarczy mu się właściwego wsparcia i pożywienia. Z tego powodu zainteresowałam się również różnymi dostępnymi komplementarnymi metodami terapeutycznymi.

W 1999 r. wstąpiłam do Brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Ekologicznej i przez kilka ostatnich lat uczestniczyłam w kilku jego modułach szkoleniowych dotyczących alergii oraz medycyny żywieniowej i środowiskowej. Przy mojej czwórce dzieci wiele się nauczyłam na temat naturalnego podejścia do zdrowia poprzez leczenie rozmaitych chorób i dolegliwości.

Kiedy zaczęłam lepiej sypiać, stan mojego zdrowia i tolerancja promieniowania bezprzewodowego poza domen również zaczęły się poprawiać. Wówczas rozpoczęłam wdrażanie intensywnego programu dietetycznego i suplementacji, aby wspomóc pracę nadnerczy. Uwzględnia on pobudzenie wydzielania kluczowych hormonów, takich jak kortyzol, insulina i aldosteron, poprzez spożywanie dużych ilości jajek, nabiału, orzechów i nasion, jak również pożytecznych tłuszczów, takich jak masło i olej kokosowy, przy jednoczesnym unikaniu cukru (w tym z nadmiaru owoców) i rafinowanych węglowodanów, np. białego chleba i ryżu.

Ostatni element układanki

Pomocne mogą być również suplementacja kompleksem witamin z grupy B i chlorellą oraz spożywanie dzikiego puszkowanego pochrzynu chińskiego. Odkryłam też, że mój powrót do zdrowia znacząco przyspieszyły techniki eliminacji alergii Nambudripad. Jest to kombinacja wschodnio-zachodnich nieinwazyjnych leczniczych zabiegów (takich jak manipulacja w obrębie kręgosłupa i akupresura/akupunktura) stosowanych w celu pozbycia się wszelkiego rodzaju alergii i nadwrażliwości. Ostatni element tej uzdrawiającej układanki prowadził do naszego, obecnie wolnego od elektrosmogu, domu.

Od tego czasu przeszłam szkolenie dla specjalistów w zakresie leczenia z wykorzystaniem technik eliminacji alergii Nambudripad, ponieważ byłam bardzo podekscytowana radykalnym wpływem, jaki wywarły one na moje zdrowie. Większość praktyków stosujących te metody w USA to wykwalifikowani lekarze medycyny, często alergolodzy, podczas gdy w Wielkiej Brytanii są to przeważnie eksperci w dziedzinie terapii komplementarnych.

Wszystkim osobom cierpiącym na choroby przewlekłe lub środowiskowe poradziłabym oczyszczenie domu z urządzeń bezprzewodowych i innych wytwarzających pole elektromagnetyczne. Mogą one stanowić dla organizmu źródło stresu, co ogranicza jego możliwości w zakresie powrotu do zdrowia.

Jednym z powodów, dla których lekarze medycyny konwencjonalnej generalnie nie biorą pod uwagę możliwości występowania u pacjenta nadwrażliwości na elektryczność podczas diagnozowania jego dolegliwości, jest fakt, że zwykle ograniczają wywiad do pytań o objawy, nie zaś o środowisko życia. Nie szkoli się ich, by dociekali obecności elektronicznych niań, Wi-Fi i bezprzewodowych telefonów, a także korzystania z komórek. Lekarze nie odwiedzają również domów swoich pacjentów.

Bez serii takich pytań zadanych podczas wywiadu praktycznie niemożliwe jest rozpoznanie u pacjenta nadwrażliwości na elektryczność.

Ponadto, jako że wiedzy na temat wrażliwości na elektryczność nie przekazuje się na uczelniach medycznych, większość lekarzy jest niestety nieświadoma istnienia tego schorzenia.

Guy Hudson

Fizyk Guy Hudson jest audytorem elektromagnetycznym, który pomaga konsumentom zmniejszyć narażenie na nadmierne promieniowanie chronić się przed wrażliwością na elektryczność ze szczególnym uwzględnieniem elektrosmogu.

Autor publikacji:
Guy Hudson
Guy Hudson

Lekarz zajmujący się badaniem pól elektromagnetycznych. Pomaga pacjentom ograniczyć narażenie na nadmierne działanie fal i chronić się przed elektronadwrażliwością, szczególnie na tzw. „brudny” prąd. Więcej informacji: www.ben-e.cowww.es-uk.info.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Artykuł należy do raportu
Szkodliwe promieniowanie
Zobacz cały raport
Może Cię zainteresować
Wczytaj więcej
Nasze magazyny