Elektrosmog w... kuchni?

Nasz specjalista w dziedzinie elektrosmogu – fizyk Guy Hudson – kontynuuje swój obchód po domu, podczas którego pokazuje zagrożenia związane z promieniowaniem. W tym miesiącu rozgląda się po kuchni.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Wszyscy wiemy, że w kuchni ważna jest higiena. Jednak o ile większość z nas utrzymuje kuchenne blaty i płyty w lśniącej czystości, tylko nieliczni zdają sobie sprawę z istnienia innego rodzaju brudu, który może być także szkodliwy dla naszego zdrowia. Chodzi tu o elektrosmog, czyli promieniowanie tła pochodzące z urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu.

Test wrażliwości na elektryczność

Odpowiedz na następujące pytania, aby dowiedzieć się, czy Ciebie lub któregoś z członków Twojej rodziny dotyczy problem wrażliwości na elektryczność.

Czy masz jakieś alergie lub jesteś na coś uczulona?

Czy trudno Ci się skoncentrować?

Czy odczuwasz dzwonienie w uszach?

Czy cierpisz na (czasami dotkliwe) bóle głowy?

Czy często miewasz epizody utraty pamięci?

Czy często odczuwasz zaburzenia snu lub przerywany sen?

Czy systematycznie odczuwasz kołatanie serca lub nieregularne bicie serca (arytmię)?

Czy jesteś wrażliwa na światło i/lub dźwięk?

Czy miewasz wahania nastroju?

Czy w pewnych okresach odczuwasz wyjątkowe zmęczenie, które nie wydaje się spowodowane oczywistym czynnikiem fizycznym?

Czy odczuwasz mrowienie i/lub drętwienie rąk i/lub nóg?

Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś „tak”, odpowiedz na dwa kolejne.

Jeżeli na którekolwiek odpowiesz twierdząco, wrażliwość na elektryczność może być przyczyną Twoich dolegliwości.

Czy od ponad dziesięciu lat codziennie używasz telefonu komórkowego przez długi czas?

Czy od ponad dziesięciu lat często korzystasz w domu z telefonu bezprzewodowego?

Możliwe, że kuchnia – ze wszystkimi znajdującymi się w niej urządzeniami i gadżetami, które stały się ostatnio niezbędne do przygotowywania posiłków – jest pomieszczeniem o najwyższym poziomie elektrosmogu.

Podwyższają go zarówno kuchenka mikrofalowa i elektryczna, jak i blender, mikser, sokowirówka i ekspres do kawy.

Do 5% ludności krajów rozwiniętych stanowią osoby wrażliwe lub nadwrażliwe na elektryczność, a kolejne 25% ma objawy, które nasila promieniowanie elektromagnetyczne.

Profesor epidemiologii Sam Milham sądzi, że wiele chorób w pewnym, większym lub mniejszym, stopniu pogłębia obecny w środowisku elektrosmog.

To interesujące, jak ścisłe wydaje się powiązanie pomiędzy wrażliwością na elektryczność a alergią/nietolerancją pokarmową.

Poprzez zakłócanie czynności układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, elektrosmog może mieć wpływ na nasze zmysły smaku i zapachu.

Ilekroć uczestniczę w spotkaniu osób wrażliwych na elektryczność, żywność bezglutenowa i beznabiałowa wydaje się głównym punktem menu.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy wrażliwi na elektryczność czy nie, sensowne wydaje się zatem wdrożenie w kuchni nowego rodzaju higieny – elektromagnetycznej.

Będzie to wymagało wprowadzenia kilku zmian w sposobie korzystania z urządzeń kuchennych podczas gotowania, może jednak doprowadzić do znacznego ograniczenia naszej ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne.

Pozwoli nam to na utrzymanie dobrego stanu zdrowia lub ograniczenie jakichkolwiek objawów, które być może już mamy.

Elektrosmog z mikrofalówki

Nic dziwnego, że urządzeniem emitującym w kuchni najwięcej elektrosmogu jest kuchenka mikrofalowa.

Działa ona poprzez wytwarzanie fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości, które w tym samym czasie podgrzewają cząsteczki zawartej w żywności wody. Kuchenki mikrofalowe są stanie przenikać potrawy głębiej i szybciej, niż inne konwencjonalne metody podgrzewania.

Kuchenka mikrofalowa jest skomplikowanym urządzeniem, które niewłaściwie używane może stanowić bezpośrednie zagrożenie.

Może to potwierdzić była premier Norwegii i dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, dr Gro Harlem Brundtland. Włożyła ona do swojej kuchenki mikrofalowej talerz ozdobiony metaliczną farbą.

Błysk wytworzony podczas interakcji mikrofal i metalu oślepił ją na rok. Chociaż ostatecznie odzyskała wzrok, od tamtej pory nadal jest wrażliwa na telefony komórkowe.

Zaskakujące jest to, że chociaż kuchenki mikrofalowe to tak pospolite urządzenia, opublikowano niewiele materiałów dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania czy wpływu, jaki wywierają na przygotowywane w nich jedzenie.

Krytyczne publikacje na ich temat są przeważnie negowane jako nienaukowe, a te pozytywne ograniczają się do poziomów temperatury.

Nikt nie zastanawia się, czy poprzez specyficzne oddziaływanie mikrofal na żywność nie powstają jakieś nowe czy nietypowe chemikalia lub toksyny.

Wiadomo jednak, że mikrofale przenikające z większości kuchenek wytworzą o wiele silniejsze pole, niż to emitowane przez nadajniki telefonów bezprzewodowych i komórkowych.

Ponadto wartość odżywcza potrawek i mleka dla niemowląt obniża się przez podgrzewanie w tego rodzaju urządzeniach.

Istnieje również większe ryzyko poparzenia się, jako że jedzenie jest o wiele gorętsze niż pojemnik.

Jako osobie wrażliwej na elektryczność, trudno mi przebywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się kuchenka mikrofalowa.

Ludziom z tym samym problemem radziłbym więc pozbyć się tego urządzenia i używać zamiast niego tradycyjnego piekarnika.

Bibliografia

  1. Philips A, Philips J. The Powerwatch Handbook. Piatkus Books, 2006
  2. Jamieson IA et al. Building health: The need for electromagnetic hygiene? IOP Conf Ser: Earth Environ Sci, 2010; 10: 012007
  3. McLean L. The Force: Living safely in a world of electromagnetic pollution. Carlton North, Victoria, Australia: Scribe Publications, 2011
  4. Milham S. Dirty Electricity. iUniverse E-Book, 2012
  5. Ober C et al. Earthing: The Most Important Health Discovery Ever? Laguna Beach, CA: Basic Health Publications, 2010
  6. Bachler K. Earth Radiation: The startling discoveries of a dowser. Manchester, UK: Wordmasters, 1989
  7. Sage C, Carpenter DO, eds. BioInitiative Report 2012; online at http://goo. gl/VVDrZT
  8. www.healingnaturallybybee.com
  9. www.globalhealingcenter.com

Trzeba tylko zaplanować z wyprzedzeniem, co ma się zamiar zjeść danego wieczora, i wyciągnąć to rano z zamrażarki, tak by jedzenie mogło się rozmrozić w ciągu dnia.

Jeśli musisz skorzystać z kuchenki mikrofalowej, uruchom ją, a następnie odsuń się kilka metrów dalej– nie stój tuż przed nią, kiedy podgrzewa jedzenie.

Elektrosmog z kuchenki elektrycznej

Kuchenka elektryczna, czy też górna płyta grzejna i piekarnik, to po kuchence mikrofalowej największe generatory elektrosmogu.

Korzystanie z kuchenki gazowej może być prostym rozwiązaniem, jednak osoby wrażliwe często czują się niekomfortowo, kiedy gaz otwarcie płonie w kuchni.

Typowa kuchenka elektryczna wydziela silne pola elektromagnetyczne, więc podczas gotowania – ilekroć to możliwe – powinno się przebywać w odległości co najmniej metra od niej.

Szklane płyty grzejne wykorzystują inne technologie niż tradycyjne krążki, jednak pod względem siły pola magnetycznego są do nich bardzo podobne.

Z kolei halogenowych płyt grzejnych, a w szczególności indukcyjnych, osoby wrażliwe powinny unikać. Do tych ostatnich stosuje się aluminiowe garnki elektrosmog o wyjątkowo wysokim natężeniu, więc jeśli posiadasz urządzenie tego typu, używaj tylnych krążków i – kiedy jest włączone – trzymaj się możliwie najdalej od niego.

Promieniowanie z innych urządzeń kuchennych

Niektóre saszetkowe automaty do kawy wytwarzają niezwykle silne pola elektromagnetyczne, więc kiedy ekspres jest włączony, stój dostatecznie daleko od niego. To samo dotyczy sokowirówek, blenderów i mikserów – uruchom je, a następnie odsuń się.

Wytwarzane przez nie pole magnetyczne słabnie około 30-60 cm dalej.

Reszty wyposażenia kuchennego dotyczy ta sama rada, co urządzeń elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach: odłącz od sieci wszystko, czego w danej chwili nie używasz.

Unikaj lamp fluorescencyjnych, zarówno w formie standardowych prostych rurek, jak i nowocześniejszych spiralnych świetlówek.

Diody LED są stosunkowo bezpieczne, jeżeli mają dobrej jakości transformatory, podobnie jak tradycyjne żarówki, które wciąż są dostępne, jeśli się ich poszuka.

Obecnie są one oznakowane „wstrząsoodporne”, „na użytek przemysłowy” lub podobnie.

Niewidzialne pole elektromagnetyczne

Każde urządzenie wytwarza fale elektromagnetyczne, które otaczają nas zewsząd każdego dnia. Szczególne natężenie pola występuje w naszej kuchni z powodu nagromadzenia wielu przyrządów, które często używamy. Zobacz, jak wygląda wizualizacja emitowanych przez nie wiązek energii przyczyniających się do powstania elektrosmogu.

Visualising electromagnetic fields from Luke Sturgeon on Vimeo.

Autor publikacji:
Guy Hudson
Guy Hudson

Lekarz zajmujący się badaniem pól elektromagnetycznych. Pomaga pacjentom ograniczyć narażenie na nadmierne działanie fal i chronić się przed elektronadwrażliwością, szczególnie na tzw. „brudny” prąd. Więcej informacji: www.ben-e.cowww.es-uk.info.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Artykuł należy do raportu
Szkodliwe promieniowanie
Zobacz cały raport
Może Cię zainteresować
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny