Glifosat na cenzurowanym. Całkowity zakaz stosowania "bezpiecznego" pestycydu?

Ponad 30% pieczywa produkowanego na masową skalę powstaje ze zbóż nawożonych glifosatem - "bezpiecznym" herbicydem, którego powiązano już z rakiem i chorobami wątroby. Powstała inicjatywa mająca na celu całkowity zakaz jego stosowania na terenie Unii Europejskiej.

15 lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Europejska Inicjatywa Obywatelska wzywa KE do zakazu stosowania glifosatu, zreformowania procesu dopuszczania do użytku pestycydów oraz wprowadzenia limitów stosowania pestycydów w ogóle, co znacząco osłabi więzi między przemysłem chemicznym a rolnictwem.

Glifosat, aktywny składnik wielu herbicydów, znalazł szerokie zastosowanie w odchwaszczaniu pól uprawnych, parków i zielonej przestrzeni publicznej. Kiedy go dopuszczano do użytku, ciała decyzyjne twierdziły, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia.

Ale WHO uznała glifosat za substancję rakotwórczą, a najnowsze badania wykazały, że już kontakt z małymi dawkami może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Przeprowadzone przez brytyjski rząd dochodzenie ujawniło obecność glifosatu w ponad 30% próbek chleba produkowanego w sieciowych piekarniach.

Brytyjskie towarzystwo ds. gospodarowania glebą, żywnością i rolnictwem, które wspiera akcję, chce, aby "to niebezpieczne, zbędne i nieuzasadnione stosowanie glifosatu w opryskach roślin, tak samo jak w parkach, terenach przyszkolnych i przestrzeni publicznej natychmiast się skończyło".

Organizacja podkreśla również, że sukces żywności organicznej dowodzi, że rośliny można uprawiać bez stosowania jakichkolwiek pestycydów.

Sami producenci żywności ekologicznej są poruszeni "rażącym zniekształcaniem wyników badań" lobbowanych przez Narodowy Związek Rolników (NFU) i koncerny chemiczne.

Bibliografia

  1. What Doctors Don’t Tell You June 2017
  2. https://act.wemove.eu/campaigns/eci-glyphosate-int
Wczytaj więcej
Nasze magazyny