Superowoce prerii. Dlaczego warto po nie sięgać?

W ostatnich latach sporo dowiedzieliśmy się dzięki badaniom naukowym o jagodach goji i acai oraz owocach czerymoi, a także o innych mało znanych owocach, które mają niezwykłe właściwości zdrowotne.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Oto trzy kolejne superowoce, o których istnieniu prawdopodobnie jeszcze nie wiesz. Ogólnie nazywa się je owocami prerii, ponieważ rosną dziko głównie na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej. Badanie przedstawione na łamach "Canadian Journal of Plant Science" potwierdziło jednak, że występują one również na prerii kanadyjskiej. Najważniejsze jest jednak to, że niezależnie od tego, skąd pochodzą, zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, witamin i innych ważnych składników odżywczych. Dwa spośród nich: szeferdia i aronia, wywodzą się z Ameryki Północnej, natomiast objęty wspomnianym badaniem gatunek rokitnika – z Mongolii.

Historycznie rzecz ujmując, wymienione owoce prerii ze względu na właściwości lecznicze były zawsze bardzo cenione przez rdzenne ludy Wielkich Równin. Oto w jaki sposób każdy z nich, oferując bogactwo składników odżywczych, może przyczynić się do przedłużenia naszego życia i zachowania zdrowia. Nieprzypadkowo szeferdia, aronia i rokitnik uchodzą za superfoods.

Szeferdia — bogate źródło witaminy C

To krzew rosnący wzdłuż koryt rzek i na wilgotnych obszarach równinnych, ma drobne, jaskrawoczerwone i cierpkie w smaku owoce. Rdzenni Amerykanie dodawali je do potraw, a także stosowali jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe i wiele innych chorób. Skuteczność tradycyjnych zastosowań medycznych jagód szaferdii nie została jeszcze potwierdzona naukowo, niemniej udało się już wykazać, że są one źródłem imponujących korzyści żywieniowych.

Szeferdia zawiera cztery razy więcej witaminy C niż pomarańcza. Wprawdzie źródłem tej witaminy jest wiele owoców i warzyw, jednak chodzi o to, aby dostarczać ją do organizmu w wystarczającej ilości. Pomaga ona bowiem wzmocnić układ odpornościowy, poprawia wchłanianie żelaza oraz może chronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi i wszelkimi schorzeniami powiązanymi ze stresem oksydacyjnym. Ponadto w szeferdii występuje ponad cztery razy więcej przeciwutleniaczy polifenolowych niż w innych jagodach. Badania wykazały, że jest ona bogata w likopen, który zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty, płuc i żołądka.

Szeferdia — zastosowanie

Owoce szeferdii można jeść prosto z krzaka lub suszone, a także w postaci galaretki i dżemów. Dodaje się je również do sosów i przerabia na… wino. Nie przesadzaj jednak ze spożywaniem tych jagód, ponieważ podobnie jak wiele innych owoców mogą być one przyczyną biegunki.

Szeferdia

Aronia na problemy z trawieniem

To średniej wielkości krzew, którego owoce rosną w gronach i mają ciemnofioletowy kolor. Rdzenni Amerykanie jedli je w postaci surowej lub suszonej, ale używali ich także jako leku w przypadku problemów z trawieniem i w leczeniu chorób zakaźnych. Wspomniane badanie wykazało, że aronię wyróżnia duża zawartość antocyjanów, będących naturalnymi pigmentami o właściwościach przeciwutleniających, przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Zawartość antocyjanów w aronii jest ponad dwukrotnie większa niż w żurawinie. Aronia jest również bogata w błonnik, witaminę K, mangan i potas.

Aronia — zastosowanie

Możesz jeść surową aronię (ale uważaj, aby nie zmiażdżyć ani nie połknąć pestek, które są toksyczne) lub pić przygotowany z niej sok. Warto też sięgać po galaretkę aroniową czy ocet i wino sporządzone z tego owocu.

Rokitnik zwyczajny na zgagę

Rokitnik zwyczajny to krzew o niewielkich, żółtopomarańczowych jagodach. Nie pochodzi z Ameryki Północnej, ale jest tam od dawna uprawiany (w Polsce naturalne stanowiska rokitnika znajdują się wyłącznie na wybrzeżu Bałtyku – przyp. red.). Prawdopodobnie dlatego, że występuje na kilku kontynentach, także w Europie, jest najczęściej badanym z trzech owoców prerii. Jagody rokitnika są niezwykle zasobne w przeciwutleniacze, w tym w witaminę C. Są również dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-7, które, jak się uważa, poprawiają wrażliwość na insulinę, leczą stany zapalne, chronią zdrowie układu sercowo-naczyniowego wskutek obniżania poziomu cholesterolu LDL i wygładzania ścian tętnic, a także zmniejszają apetyt. Ponadto rokitnik pomaga w łagodzeniu objawów zgagi.

Rokitnik zwyczajny — zastosowanie

Rokitnik możesz jeść w postaci suszonych jagód – w smaku przypominają nieco owoce cytrusowe – lub galaretki. Na bazie tej rośliny wytwarza się olej, herbatę i sok (gdy wydaje się zbyt cierpki, zmieszaj go z innymi sokami). Produkty z rokitnika są dostępne w Internecie oraz w sklepach ze zdrową żywnością.

Rokitnik zwyczajny

Gdzie można kupić owoce preriowe?

Na znalezienie dostawców owoców prerii i przygotowanych na ich bazie produktów trzeba zwykle poświęcić trochę czasu. Najlepiej pytać o nie w sklepach ze zdrową żywnością lub poszukać sprzedawców online. Dostępność owoców prerii zapewne będzie większa w przyszłości. Żurawina i borówki dekady temu rosły tylko dziko, ale kiedy ludzie zdali sobie sprawę, jakie to doskonałe pożywienie, zaczęli je uprawiać, a w konsekwencji zwiększyła się ich podaż i obecnie są dostępne nawet w supermarketach.

Autor publikacji:
Rick Green

Lekarz, wiceprezes ds. technologii w POS Bio-Sciences w Saskatoon (Kanada), ma tytuł doktora z zakresu nauki o żywności i bioproduktach, specjalizuje się w dziedzinie przeciwutleniaczy polifenolowych. Członek Institute of Food Technology i Canadian Institute of Food Science and Technology. Wyniki jego badań nad owocami prerii zostały opublikowane w "Canadian Journal of Plant Science".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 6/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny