Dieta MIND na demencję - czy wszyscy na nią zapadną?

Demencji najlepiej zapobiegać. Prawidłowa dieta jest bardzo istotnym czynnikiem decydującym o przyszłości Twojego mózgu.

Artykuł na: 4-5 minut

Czy wszyscy zapadają na demencję?

Żyjemy w trudnych czasach, mamy dużo obowiązków i mało czasu na relaks, nie zawsze odpowiednio komponujemy posiłki, zapominamy o aktywności fizycznej. Czy w związku z tym wszystkim grozi demencja? Na szczęście nie!

Ze statystyk wynika, że na demencję cierpi jeden procent osób w wieku 60-64 lata. Po 65. roku życia dotyka ona ok. 10% osób, w przedziale wiekowym 80-84 lata rozpoznawana jest u około 16% osób, a po 85. roku życia u 35-40%.

Aż 60% seniorów zachowuje pełną sprawność umysłową. Oznacza to, że dbając o siebie i swój układ nerwowy oraz zapobiegając chorobom cywilizacyjnym, możemy tej choroby uniknąć.

Nawet alzheimer, który może mieć podłoże genetyczne, w zdecydowanej większości przypadków (85%) nie jest związany z występowaniem w rodzinie, a wtedy odpowiada za jego rozwój wiele różnych czynników, na które mamy wpływ i do których zalicza się również zdrowy styl życia.

Przekazujmy tę wiedzę także naszym dzieciom i wnukom, pamiętając, że dobry nauczyciel inspiruje również swoim przykładem

Dieta MIND na demencję - na czym polega?

Z prowadzonych w ostatnich latach badań naukowych wynika, że na stan mózgu w ogromnej mierze wpływa styl życia i dieta. Jeżeli rzucimy palenie, będziemy aktywni fizycznie, ograniczymy spożycie alkoholu i nauczymy się radzić sobie ze stresem, pomożemy także mózgowi, który będzie mógł dzięki temu skutecznie bronić się przed procesami neurodegeneracyjnymi.

Co powinna zawierać dieta na mózg?

Dieta powinna być urozmaicona, bogata w antyoksydanty i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędne są też witaminy z grupy B (B1, B6, B9, B12), ponieważ poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego oraz przyczyniają się do jego regeneracji. Znaczenie mają także witaminy A, E, C i D. O tej ostatniej warto powiedzieć nieco więcej.

Według brytyjskich naukowców z Peninsular Medical School witamina D może spowolnić tempo pogarszania się sprawności umysłowej w starszym wieku. Wiadomo też, że u osób z niskim poziomem witaminy D w organizmie ryzyko wystąpienia otępienia zwiększa się dwukrotnie. Nasz układ nerwowy trzeba też wspierać magnezem i lecytyną. Tyle ogólne zalecenia.

Orzechy

Jaka dieta najlepiej poprawia funkcjonowanie móżgu?

Dyskusje na temat najlepszej diety, która mogłaby pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu, nie ustają. Na pierwszy plan wysuwa się pogląd, że korzystny dla mózgu jest sposób odżywiania łączący elementy diety śródziemnomorskiej i DASH, którą określa się skrótem MIND (ang. mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay - interwencja dietetyczna opóźniająca procesy neurodegeneracyjne, oparta na diecie śródziemnomorskiej i DASH).

Badania wykazały, że taki model żywienia zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji, ponieważ promuje prawidłowe krążenie krwi i ogranicza występowanie stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych.

Dostarczane wraz z dietą składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym hamują też tworzenie się blaszek amyloidowych, które zakłócają komunikację między komórkami nerwowymi w mózgu, a nawet mogą być przyczyną ich obumierania, i są charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

Dowody wskazują, że dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) i dieta śródziemnomorska mogą zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera i demencji. Ale powróćmy do diety MIND, zdobywającej coraz więcej zwolenników.

Dieta MIND - co jeść i jak często, żeby poprawić działanie mózgu?

  • zielone warzywa liściaste - co najmniej 6 porcji w tygodniu;
  • inne warzywa - co najmniej jedna porcja dziennie;
  • owoce jagodowe - co najmniej 2 porcje w tygodniu;
  • orzechy - co najmniej 5 porcji w tygodniu;
  • pełnoziarniste produkty zbożowe - co najmniej 3 porcje dziennie;
  • nasiona roślin strączkowych - więcej niż 3 posiłki w tygodniu;
  • ryby (z wyjątkiem smażonych) - co najmniej jeden posiłek w tygodniu;
  • drób (z wyjątkiem smażonego) - co najmniej 2 posiłki w tygodniu;
  • oliwa z oliwek - jako główny tłuszcz wykorzystywany do przygotowywania posiłków.

W diecie MIND uwzględniono także kieliszek wina dziennie. Badania sugerują, że spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji24.

(opracowane przy współpracy dr Shideh Pouria i dr. Jose Mendonça-Caridad)

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Poczekaj, może to cię zainteresuje
Close icon