W naszej grupie Alliance for Natural Health poświęciliśmy wiele lat badaniom optymalnej diety. Oto, co powinno znaleźć się na zdrowym talerzu.
Produkty roślinne i owoce w diecie
Uwzględniliśmy tu dużą ilość warzyw i stosunkowo małą ilość owoców. Należy starać się zachowywać proporcję warzyw do owoców wynoszącą w przybliżeniu 4:1 i nie łączyć ich.
Owoce zawierają znacznie więcej cukru (choć jest to naturalna fruktoza), więc powinno się jeść je w małych ilościach. Nauka mówi nam, że cukier nie powinien stanowić więcej niż 5% całkowitej ilości kalorii (energii), jaką spożywamy każdego dnia. Zawsze staraj się jeść owoce w całości i unikaj kupnych soków owocowych oraz zbyt dużych ilości owoców suszonych.
Pamiętaj, by mieszać w diecie warzywa surowe i lekko gotowane. Jak można zauważyć, czytając opisy wokół talerza, nasze wskazówki zdecydowanie zalecają spożywanie całych produktów, bez ich nadmiernego przetwarzania.
Obróbka cieplna może naprawdę zniszczyć żywność. Powoduje ona rozpad łańcuchów węglowodanów, w wyniku czego organizm znacznie szybciej zamienia je w cukier. A długotrwały wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do braku elastyczności metabolicznej, insulinooporności i cukrzycy typu 2.
Zioła i przyprawy
Spożywaj duże ilości skoncentrowanych źródeł składników odżywczych, takich jak zioła i przyprawy, jak również herbaty ziołowe oraz, w razie potrzeby, suplementy diety (to po prostu jeszcze jedna forma koncentracji składników odżywczych).
Zboża jako źródło błonnika i węglowodanów
Chociaż instytucje rządowe i znaczna część przemysłu spożywczego przekonują nas, że zboża stanowią podstawę naszego odżywiania, to jednak wytyczne Food4Health, opracowane przez Alliance for Natural Health, a stosowane obecnie przez wielu dietetyków, twierdzą inaczej.
Dla nas podstawą żywienia są nieskrobiowe warzywa, a nie zboża. Ziarna mogą być ważnym źródłem błonnika, jak również pewnych witamin i składników mineralnych, ale wszystkie te mikroskładniki i błonnik możemy pozyskać także z innych źródeł spożywczych. Większość zbóż zawiera duże ilości energii, a nie składników odżywczych. Oznacza to, że dają nam mnóstwo kalorii, ale niewiele ponadto, zwłaszcza jeśli są wysoce rafinowane lub przetworzone.
Ponieważ zboża to głównie węglowodany, znaczna część tych kalorii rozkłada się w organizmie na cukry, co może silnie zaburzyć elastyczność metaboliczną. Niezależnie od tego, co Ci mówiono, możesz czerpać mnóstwo energii z warzyw, ponieważ takie rośliny także zawierają węglowodany. Poza tym wiele zbóż zawiera też gluten, co w niekorzystny sposób wpływa na znaczny procent populacji.
Jakie tłuszcze są zdrowe dla organizmu?
Nie jest łatwo dostrzec je na naszym talerzu, ale zdrowe tłuszcze zalecamy w dużych ilościach – całkiem sporo jest ich też w niektórych produktach zwierzęcych, o ile takie jadasz. Ok. 50-60% wartości energetycznej tego talerza pochodzi z tłuszczów, choć pod względem wagowym wygląda to zaledwie na 10%. Nasze stanowisko bardzo różni się od większości wytycznych rządowych, ponieważ trudno być zdrowym bez wystarczającej ilości tłuszczów w diecie.
Najlepsze źródła białka
Gdy mówimy o 25% produktów bogatych w białko, nie oznacza to, że taki jest jego poziom w jadłospisie. Większą część każdego świeżego, zwierzęcego źródła białka, np. mięsa czy ryb, stanowi w istocie woda, a proteiny sięgają wagowo może ok. 20%.
Należy jednak uwzględnić także białka roślinne, obficie występujące w produktach takich jak groch, fasola, bób i soczewica. Gotuj rośliny strączkowe powoli, by zneutralizować lektyny – naturalne pestycydy, które wykorzystują one do obrony przed plagami owadów. Z tego właśnie powodu tradycyjny indyjski dal (duszoną potrawę z soczewicy) często gotuje się powoli przez ok. 6 godz. Jeśli nie masz tyle czasu, wygodną drogą na skróty jest szybkowar, zwłaszcza jeżeli rośliny strączkowe są Twym głównym źródłem protein.
Jeżeli szukasz dalszych informacji lub chcesz podjąć współpracę z grupą, zajrzyj na stronę www.anhinternational.org.